جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3627

 گل گشت 

استان يزد

روستاي بندر آباديزد
روستاي بندرآباد يزددر 37 کيلومتري شمال باختر يزد و 7 کيلومتري جاده يزد - نايين قرار دارد.اهميت تاريخي اين آبادي بيش تر مربوط به شخصيت شيخ تقي الدين دادا عارف مشهور قرن هفتم هجري يزد است که در بندرآباد خانقاه و مسجدي ساخته و  آن جا را به عنوان مرکزي براي پيروان خود در آورده بود. اين عارف نامي در سال 700 در بندرآباد درگذشته و در خانقاه خود به خاک سپرده شده،  ولي پس از چند روز جسد او را از آن جا به يزد انتقال داده اند. اهم آثار تاريخي و ديدني هاي اين روستا عبارتند از :
- مسجد بندرآباد که به سبک مساجد قرن هشتم هجري با گنبدي آجري ساده و محرابي با گچبري و منبري با کاشي هاي معرق است.
- مسجد جامع روستا که در نزديک بقعه سلطان محمود شاه قرار دارد. اين مسجد داراي گنبدي بلند است و بر منبر آن تاريخ 809 هجري خوانده مي شود. جا شمعي اين مسجد از آثار کهن و قديمي مسجد محسوب مي شود.
- امام زاده سيد حسين که در جوار بقعه سلطان محمود شاه قرار دارد.
- بقعه و مقبقره سلطان محمود شاه فرزند شيخ تقي الدين دادا و از صوفيان و عرفاي نامدار منطقه که متصل مسجد است و قسمتي از بناي آن را ريگ روان پوشانده است.
روستاي بندرآباد در يک منطقه دشتي قرار دارد ، اطراف آن را تپه هاي شني فرا گرفته اند و آب و هواي آن گرم و خشک است.
روستاي ابراهيم آباد يزد
روستاي ابراهيم آباد در 37 کيلومتري شمال باختري يزد و در 3 کيلومتري باختر جاده يزد - نايين قرار دارد. زيارتگاه سيد تاج الدين مهم ترين ديدني اين روستاست که گنبدي بسيار زيبا و ديدني دارد.روستاي ابراهيم آباد که در يک ناحيه دشتي قرار گرفته است آب و هواي گرم و خشک دارد و تپه هاي شني باختر آبادي را فرا گرفته اند.
روستاي ميمونه يزد
 روستاي ميمونه يزد، در 36 کيلومتري شمال باختر يزد و در 6 کيلومتري باختر جاده اصلي قرار دارد. روستا داراي قلعه اي کهن و بقعه اي به نام بقعه ميرزا محسن است که در نوع خود ديدني هستند. روستاي ميمونه در يک منطقه کويري قرار گرفته و تپه هاي شني خاور و شمال خاور آن را فراگرفته اند. اين روستا داراي آب و هواي گرم و خشک است.
روستاي قطرم بافق
روستاي قطرم بافق در 50 کيلومتري شمال راه اصلي و راه آهن زرند - بافق قرار دارد آب و هواي روستا معتدل خشک است. از مهم ترين مراکز مذهبي روستا مي توان از هشت مسجد نام برد که يکي از آن ها به نام مسجد دقيانوس کبير شهرت دارد و قبله آن با قبله حقيقي اندکي متفاوت است. هم چنين زيارتگاهي به نام پير در روستا وجود دارد که مورد رجوع زوار محلي قرار مي گيرد. روستاي قطرم در يک منطقه دره اي قرار گرفته است و کوه باجگان از شمال، جنوب و خاور آبادي را در برگرفته است که بخش خاوري آن را کوه آسياب مي گويند و غار انجير بره در جنوب آبادي قرار گرفته است. يک هاون سنگي به طول يک متر و ضخامت 1/5 متر در اين روستا قرار دارد.
مصلي يزد
احتمالا اين بنا در محل بناي قديمي يا بر ويرانه هاي آن ساخته شده و باني آن "امير محمد قاضي" است. او در سال 725 ه . ق به ساخت اين بنا اقدام نمود. در سال 860 ه . ق سيل تمام مصلي را خراب کرد. براساس کتبيه هاي سر در طرف بازار، مصلي در سال 958 ه . ق مجدد ساخته شد و در سال 1035 ه . ق "اسحق بيگ" بار ديگر به مرمت آن پرداخت.

فضاي روستايي بهاباد بافق
بهاباد يکي از بخش هاي شهرستان بافق است که عنوان آن از دو واژه «به» و «آباد» به معني «آبادي بهتر يا بهترين آباد» تشکيل شده است. بهاباد به خاطر موقعيت ويژه اش بارها به دست جباران تاريخ افتاده يا با قهر طبيعت به کلي نابوده شده است. فرقه اسماعيليه دراطراف اين بخش قلعه هاي مستحکمي داشتند; زماني که هلاکوخان براي سرکوب آن ها به اين منطقه آمد ، آنان علاوه بر انهدام قلعه ها ، بهاباد را هم با خاک يکسان کردند که آثار اين خرابي به نام «شهرک» در چند کيلومتري بهاباد فعلي قرار دارد. آثار تاريخي بهاباد عبارت اند از : مسجد جامع، آب انبار حاج مهدي، مقبره ملا عبدالله و شيخ ضيا» الدين و تعدادي قلعه و برج که از اين ميان مسجد جامع بهاباد از شکوه و عظمتي ويژه برخوردار است.
روستاي منشاد تفت
 روستاي منشاد تفت  در 47 کيلومتري جنوب تفت و 13 کيلومتري جنوب راه مهريز - تفت قراردارد. مهمترين اثر ديدني اين روستا مسجد جامع آن است که از بناهاي شاه يحيي مظفري است و در سال 774 هجري قمري ساخته شده است.روستاي منشاد در دره اي سبز و خرم قرار دارد که با غ ها و درختان فراواني آن را در بر گرفته است و در تابستآن ها ييلاق و گردشگاه مردم يزد و پيرامون آن است. کوه چنبر در خاور و کوه جرزين در باختر آبادي واقع شده و هر دو کوه از رشته شير کوه هستند. آب و هواي روستا معتدل خشک است.
روستاي فراشاه تفت
 روستاي فراشاه تفت ، در 8 کيلومتري تفت و در کنار راه تفت - دهشير قرار دارد. از آثار تاريخي اين آبادي غاري در دامنه کوه و يک چنار کهن سال است که حکايت از قدمت منطقه دارد. مهمترين مراکز مذهبي روستا نيز شامل 4 مسجد و دو حسينيه است که در اين بين زيارتگاه قدمگاه از اهميت ويژه اي برخوردار است. سنگ خوش نقشي در محراب زيارتگاه وجود دارد که تاريخ 512 ه . ق را نشان مي دهد. اين بنا به امر «گرشاسب بن علي» از امراي ديلمي در همين تاريخ ساخته شده و در آن تاريخ به نام مسجد مشهد علي ابن موسي الرضا شهرت داشته است. افزون بر اين کتيبه،  يادگارهايي با مرکب سياه بر ديوارهاي اين بنا نوشته شده که تاريخ آن مربوط به سده هاي 6 و 7 هجري قمري است. روستاي فراشاه در يک ناحيه دره اي قرار گرفته است. کوه انجيراني در شمال و شير کوه در جنوب آن قرار دارد و آب و هواي معتدل خشک است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتماعي
آگهي هاي روزنامه
اطلاعيه پذيرفته شدگان المپيادهاي علمي خرداد1389-تهران
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته