جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنج شنبه) نسخه شماره 3629

 10نتيجه تاريخي جام جهاني
  پيروزي ايران برآمريکا درليست ديدارهاي تاريخي 

شکست تيم ملي آمريکا مقابل ايران در رقابت هاي جام جهاني 1998 يکي از 10 شکست بزرگ تاريخ رقابت هاي جام جهاني به شمار مي آيد.
در مقاله اي که ديروز چهارشنبه منتشر شده است 10 ديدار تاريخي که فوتبال جهان را تکان داد را معرفي کرده است که در ميان اين ديدارها، ديدار تاريخي ايران - آمريکا که با برتري ايراني ها به پايان رسيد هم به چشم مي خورد.فهرست اين 10 ديدار به شرح زير است:
 کره شمالي -ايتاليا(انگلستان، 1966)
يک تيم ملي مرموز، يک ملت پيرو استالين با يک رئيس آماده به جنگ زير هاله اي از ابرهاي سياسي به ميدان مي رود.کره شمالي به عنوان تيمي ناشناخته در رقابت هاي جام جهاني 1966 به ميدان رفت.رسانه ها از اين تيم به عنوان مردان مرموز ياد کردند.افسانه توفان زرد با شکست 5 بر 3 مقابل پرتغال در حالي که با 3 گل از حريف خود جلو بود به پايان رسيد.آنها پيش از شکست مقابل پرتغال، ايتاليا را با نتيجه يک بر صفر شکست داده بودند تا به عنوان نخستين تيم آسيايي باشند که به يک چهارم نهايي جام جهاني صعود مي کنند.
 آمريکا -انگلستان(برزيل، 1950)
انگليسي ها ترديدي نداشتند که بر آمريکا فائق مي آيند.بازيکنان تيم آمريکا متشکل از معلمان مدارس و نامه رسان ها بودند و وقتي گل اول به ثمر رسيد و خبر به آمريکا مخابره شد، سردبيران ورزشي فکر کردند يک اشتباه تايپي بوده و آنها بايد 10 بر صفر به انگلستان مي باختند اما نه، خبر درست بود و آمريکا شوک بزرگي به انگلستان وارد کرده بود.
 آلمان غربي-مجارستان(سوئيس، 1954)
آلمان غربي در اين رقابت ها با تيمي از بازيکنان غيرحرفه اي در ميدان حضور پيدا کرد.آنها هنوز متاثر از پيامدهاي اقتصادي و سياسي پس از جنگ جهاني دوم بودند که مقابل بزرگ ترين تيم دنيا يعني مجارستان به ميدان رفتند; تيمي که تحت رهبري فرانس پوشکاش بود. دو تيم در مرحله گروهي با يکديگر بازي کرده بودند که مجارها با حساب 8 بر 3 مقابل آلمان به برتري رسيدند.خواکيم فست، مورخ آلماني، از اين ديدار به عنوان يکي از نقاط عطف تاريخ کشورش ياد کرده است.
 کره جنوبي -ايتاليا (ژاپن و کره جنوبي ، 2002)
کره اي هاي ميزبان توسط گاس هيدينک رهبري مي شدند.آن جونگ هوان در اين ديدار گل برتري کره اي ها را در وقت هاي اضافي وارد دروازه لاجوردي پوشان کرد تا آنجا که مالک باشگاه پروجا، يعني تيمي که مهاجم کره اي در آن بازي مي کرد تصميم به اخراج هوان گرفت.لوچيانو گائوچي گفت:نمي خواستم به کسي که فوتبال ايتاليا را نابود کرده حقوق بدهم.البته گائوچي بعدها به خاطر اين کار عذرخواهي کرد اما هوان حاضر به بازي براي پروجا نشد و به جي ليگ پيوست.
اسپانيا-ايرلند شمالي (اسپانيا، 1982)
ايرلند شمالي به عنوان کوچک ترين ملت تاريخ در رقابت هاي جام جهاني 1982 حضور يافته بود.البته اين موضوع به اندازه کافي اشکال به حساب نمي آمد چرا که جورج بست حاضر نشده بود از بازنشستگي دست بکشد و ايرلند شمالي را در اين رقابت ها همراهي کند.تامي کسيدي، هافبک ايرلند شمالي در گفتگو بالنکشايرتلگراف اظهار داشت:پس از پايان مسابقه، ما به مدت 10 ثانيه از سر حيرت به يکديگر نگاه کرديم و بعد جشن شادماني برپا کرديم.
 سنگال-فرانسه (ژاپن و کره جنوبي ، 2002)
فرانسه در حالي در رقابت هاي جام جهاني 2002 حضور يافته بود که در ديدار پايني جام جهاني 1998 با سه گل مقابل برزيل به برتري رسيده بود.پاتريک ويه را، بعدها اعتراف کرد:بازي افتتاحيه مقابل سنگال يک فاجعه بود.اين ديدار نشان داد که براي موفقيت، کيفيت تنها کافي نيست.شما بايد کار کنيد و سفت روي پاهاي خود بايستيد.
 آرژانتين-کامرون(ايتاليا، 1990)
فرانسوي ها اولين تيمي نبودند که در ديدار افتتاحيه به يک تيم آفريقايي باختند.آرژانتين به عنوان قهرمان جام جهاني 1986 در ديدار افتتاحيه جام جهاني 1990 مقابل کامرون با نتيجه يک بر صفر شکست خورد.مارادونا بعدتر در مصاحبه اي اظهار داشت: در آن ديدار يکي از بازيکنان کامرون لگدي به من زد که نزديک بود کله ام از جا بپرد.
 ايران-آمريکا(فرانسه ، 1998)
آمريکايي ها هيچ گاه به عنوان يکي از قدرت هاي فوتبال مطرح نبودند اما در آن دوره از رقابت ها به نظر مي رسيد از بخت صعود برخوردارند.ايران در اين ديدار ژئو پليتيک که پرزيدنت بيل کلينتون پيش از آن پيام آشتي جويانه داده بود با نتيجه 2 بر يک برنده شد.علي دايي در خصوص اين مسابقه اظهار داشت:پيروزي مقابل آمريکا تنها هدف همه ما بود.البته پس از اين پيروزي، رقابت ها را در حالي که مي توانستيم به دور دوم صعود کنيم مقابل آلمان چندان جدي نگرفتيم.
 پرو -اسکاتلند(آرژانتين ، 1978)
اسکاتلند بازيکنان بزرگي مثل آرچي جميل، کني دالگليش و گرام سونس را به خدمت داشت.آنها مقابل تيم ناچيز آمريکاي جنوبي پيش افتادند اما پرو به بازي برگشت و سه گل وارد دروازه اسکاتلند کرد.بدتر از اين، اينکه آزمايش دوپينگ ويلي جانستون در پايان مسابقه مثبت اعلام شد و به خانه برگشت و به فوتبال خود براي هميشه خاتمه داد.
برزيل  -اروگوئه(برزيل، 1950)
برزيلي ها مطمئن بودند که در زمين خود فاتح جام جهاني 1950 خواهند شد.سلاطين سامبا در نيمه نخست با يک گل از حريف خود پيش بودند اما در نيمه دوم پيش چشم 200 هزار تماشاگر دو گل دريافت کردند.نلسون رودريگز، نويسنده برزيلي در خصوص اين شکست نوشت:شکست ما مقابل اروگوئه در سال 1950، هيروشيماي ما بود، فاجعه ما بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته