جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/07 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3631

 همزمان با 13 رجب;
 نخستين رستوران سنتي ايراني - چيني در پکن گشايش يافت 

پکن - همزمان با فرارسيدن سيزدهم رجب سالروز ولادت باسعادت مولي الموحدين حضرت علي (ع) نخستين رستوران سنتي ايراني - چيني در شهر پکن پايتخت چين گشايش يافت.   
به گزارش ايرنا ، در مراسم گشايش اين رستوران که با هدف توسعه و رونق بخشيدن به عرضه غذاي حلال و اسلامي در شهر پکن ايجاد شده است، سرپرست رايزني فرهنگي سفارت ايران در چين، شماري از ايرانيان مقيم ، مسلمانان ، ائمه جمعه و جماعات و اعضاي انجمن اسلامي چين حضور داشتند.
" علي محمد سابقي " سرپرست رايزني فرهنگي سفارت ايران در چين در اين مراسم با گراميداشت فرارسيدن سالروز ميلاد مولود کعبه حضرت علي (ع) ، اظهار داشت: توسعه رستوران هاي اسلامي و عرضه غذاي حلال در شهر پکن موجب تقويت ارتباط ميان مسلمانان است. وي با اشاره به مناسبات ديرينه ايران و چين بويژه در بخش فرهنگي گفت : ايجاد مراکز عرضه و فروش غذاهاي حلال و اسلامي ، موجب خرسندي مسلمانان در تهيه غذاي طيب و پاک و حلال است.
در اين مراسم ، ائمه جمعه و جماعات چيني براساس يک سنت ديرينه ، ابتدا شروع به تلاوت سور کوچک قرآن کريم کردند ، سپس يکي از امامان جماعت مساجد به اجراي زيباترين سرود هستي يعني "اذان" پرداخت.
نصب تابلونوشته هايي با اسما الهي و آيات قران کريم و نصب چندين تابلوي عکس از مناظر گردشگري و طبيعي ايران و تابلوهايي از آثار مينياتور استاد مشهور ايراني محمود فرشچيان جلوه خاصي به فضاي دروني اين رستوران سنتي ايراني - چيني بخشيده است.
طنين آواي خوش موسيقي اصيل ايراني با صداي " عليرضا افتخاري " نيز فضاي شاد و مفرح اين مراسم را دوچندان کرده بود. " عبدالله " رييس رستوران سنتي ايراني - چيني به خبرنگار ايرنا گفت در سال هاي اخير رستوران هاي اسلامي در شهر پکن افزايش قابل توجهي يافته است و در حال حاضر بسياري از گردشگران و تجاري که به چين سفر مي کنند براي تهيه غذاي حلال با مشکلي مواجه نيستند. وي گفت که هدف از ايجاد نخستين رستوران سنتي ايراني - چيني ، عرضه غذاهاي سنتي ايراني به مسلمانان است و بسياري از شهروندان چيني بويژه آندسته از کسانيکه به ايران سفر کرده اند، علاقه مند به استفاده از غذاهاي سنتي ايراني هستند. شمار مسلمانان چين بيشتر از 21 ميليون نفر است و در حال حاضر در شهر پکن بيش از 70 مسجد وجود دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
اجتماعي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته