جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3636

 خستگي، احساس کسالت، سرگيجه، سردرد نشانه هاي کم خوني است 

      خيلي  ها کم خوني را مشکلي ساده مي پندارند که با خوردن چند قرص آهن، بدون تجويز پزشک حل مي شود اما بر خلاف اين تصور کم خوني ممکن است نشانه اي براي شمار زيادي از بيماري ها باشد. گذشته از اين، حتي اگر کم خوني نشانه بيماري ناخوشايند هم نباشد به هر حال به شما خستگي مزمن هديه مي دهد و کارکرد روزانه تان را پايين مي آورد.  
شايد دليل اين که بيشتر مردم، کم خوني را جدي نمي گيرند اين باشد که اين اختلال خوني، مشکلي نسبتا رايج است و خيلي ها به آن مبتلا هستند اما اتفاقي که در کم خوني براي بدن رخ مي دهد نشان مي دهد اين اختلال علي رغم شايع بودنش قابل چشم پوشي نيست و بايد به  آن رسيدگي شود. کم خوني از ديدگاه پزشکان به معناي کاهش شمار گلبول هاي قرمز خون يا هموگلوبين داخل آنهاست. 
شايد بپرسيد مگر گلبول هاي قرمز چه مي کنند که کم شدن شان در خون اين همه اهميت دارد؟! ما در هر دم، اکسيژن را وارد بدنمان مي کنيم و در بازدم، دي اکسيد کربن را از ريه هايمان بيرون مي فرستيم در اين ميان گلبول هاي قرمز نقش نقل و انتقال اکسيژن و دي اکسيد کربن را در بدن به عهده دارند و در نتيجه با کم شدن آنها اين فرآيند هم با اختلال مواجه مي شود و عوارضي را در بدن ايجاد مي کند.  

 نشانه هاي کم خوني
دکتر سارا هاشم پور در گفتگو با جام جم، شايع ترين سن بروز اين اختلال خوني را در کودکان از 6 تا 24 ماهگي و در بزرگسالان، بخصوص زنان در سن باروري يعني تقريبا 15 تا 45 سالگي مي داند. براساس گفته هاي او زنان به دليل عادت ماهانه، براي کم خوني مستعدتر هستند اما کم خوني در مردان معمولا پزشک را درباره امکان ابتلاي فرد به سرطان نگران مي کند.  
به گفته اين پزشک عمومي، خستگي، احساس کسالت، سرگيجه، سردرد، رنگ پريدگي پوست و مخاط بدن، زخم در گوشه هاي دهان، تپش قلب، حواس پرتي، تنگي نفس، تحريک پذيري، کم  شدن آستانه تحمل و قاشقي شدن ناخن ها، اصلي ترين نشانه هاي اين بيماري محسوب مي شوند. شايد شما هم ديده باشيد که مردم وقتي به کم  خون بودن شان شک مي کنند مقابل آئينه مي ايستند و پلک زيرشان را پايين مي کشند و نگاه مي کنند واگر اين قسمت از پلک کاملا سرخ باشد نگراني شان بر طرف مي شود. دکتر هاشم پور در اين باره توضيح مي دهد: هرچند سنجش رنگ پريدگي مخاط پلک هم در صورتي که رنگ واقعي آن را بدانيد ممکن است به کار آيد اما بهترين راه براي تشخيص کم خوني مراجعه به پزشک و آزمايش خون است.  
او تاکيد مي کند که مصرف قرص آهن بدون تجويز پزشک کار درستي نيست. چون آهن از بدن دفع نمي شود و اگر اضافه بر نياز مصرف شود ممکن است در بخش هاي مختلف بدن از جمله مغز رسوب کند.  
شايع ترين نوع کم خوني
کم خوني انواع فراواني دارد، برخي از انواع کم خوني به دليل ساخته نشدن گلبول قرمز در مغزاستخوان، برخي به دليل اختلال در ساخت هموگلوبين، برخي به دليل تخريب گلبول هاي قرمز و برخي به دليل کمبود ويتامين B   12  يا اسيد فوليک هستند.  
يکي از شايع ترين انواع کم خوني ها، کم خوني فقر آهن است که به دليل عدم وجود يا عدم دريافت آهن کافي در رژيم غذايي بروز مي کند.  
دکتر هاشم پور در اين زمينه مي گويد: کاهش جذب آهن در اين نوع کم خوني به وسيله دستگاه گوارش يا به علت تداخل در جذب برخي از داروها رخ مي دهد; براي مثال داروهاي ضد اسيدي که مردم براي درمان ترش کردن معده مصرف مي کنند باعث تداخل در جذب آهن مي شود. همچنين عادت ماهانه زنان، خونريزي هاي داخلي و افزايش نياز بدن به آهن در دوراني مانند دوران حاملگي يا رشد مي توانند سبب ساز کم خوني فقر آهن شوند و به همين دليل پزشکان تجويز آهن به زنان باردار را از ماه چهارم بارداري آغاز مي کنند و تا 3 ماه پس از زايمان ادامه مي دهند.  
آيا درمان مي شويم؟
دکتر هاشم پور براي بهبود کم خوني فقر آهن در بدن پيشنهاد مي کند: اين بيماران بايد از منابع غذايي آهن داري مانند جگر، گوشت قرمز، قلوه، ماهي، حبوباتي مانند عدس لوبيا و سبزيجاتي با برگ هاي سبز تيره مانند اسفناج و جعفري در رژيم غذايي خود استفاده کنند و همراه با غذا سالاد بخورند. 
به گفته اين پزشک ويتامين ث - که معمولا در ليموترش، آناناس و آب پرتقال وجود دارد - نيز باعث افزايش جذب آهن مي شود. همچنين مصرف موادي مانند هويج، سيب زميني، گوجه، شلغم و کدو تنبل هم در بهبود کم خوني موثر است.  
او مي افزايد: اگر پزشک برايتان قرص آهن تجويز کرده است بايد آن را همراه با يک ليوان پر آب مصرف کنيد و پس از مصرف دست کم تا نيم ساعت دراز نکشيد.  


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته