جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/13 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3636

 اخبار کوتاه هنري 


 دبيرخانه همايش فارابي از ديدگاه موسيقي:
ساب پورتال همايش فارابي راه اندازي شد
دبيرخانه همايش «فارابي از ديدگاه موسيقي»، از راه اندازي ساب پورتال اين همايش خبر داد. به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، دبيرخانه « همايش فارابي از ديدگاه موسيقي»، با هدف بررسي مباحث موسيقايي از قرن اول تا چهارم هجري و  تاثير آرا» علمي و عملي فارابي در حوزه هاي موسيقايي، فعاليت خود را از سال 1388 آغاز کرده و در همين راستا، تاکنون يک پيش همايش در تهران برگزارکرده است.
دبيرخانه اين همايش به تازگي از راه اندازي ساب پورتال همايش فارابي خبر داد. ساب پورتال همايش فارابي از ديدگاه موسيقي به نشاني farabi.honar.ac.ir

است. در اين ساب پورتال در بخش تشکيلات به معرفي دبير همايش، اعضا» علمي و ... پرداخته شده است. بخش پژوهش نيز، به فراخوان و عناوين مقالات اختصاص دارد. «درباره فارابي» بخش ديگري از اين ساب پورتال را تشکيل مي دهد که شامل زندگينامه و منابع اطلاعاتي است که علاقه مندان مي توانند از آن بهره مند شوند.  همايش « فارابي از ديدگاه موسيقي»، روزهاي 22 و 23 شهريور در فرهنگستان هنر برگزارخواهد شد.

نمايش «تنبل زير درخت زردآلو» در تالار هنر
اجرا مي شود
 نمايش «تنبل زير درخت زردآلو» به کارگرداني علي يداللهي بعد از بازبيني شهريور يا مهر ماه سال جاري در تالار هنر اجرا مي شود.  علي يداللهي بازيگر، کارگردان و طراح تئاتر نمايشنامه «تنبل زير درخت زردآلو» نوشته اردشير صالح پور را براي اجرا در تالار هنر کارگرداني مي کند.  اين کارگردان تئاتر که پيش از اين نمايش عفريته ماچين را با شيوه سياه بازي در تماشاخانه سنگلج روي صحنه داشت، در حال حاضر روي نمايشنامه «تنبل زير درخت زردآلو» براي مخاطبان کودک و نوجوان کار مي کند.  «تنبل زير درخت زردآلو» به ماجراهاي پسر تنبلي مي پردازد که حتي براي خوردن غذا از جايش تکان نمي خورد. در اين نمايش تعدادي از بهترين هنرمندان نمايش کودک و نوجوان حضور دارند.  علي يداللهي زمان اجراي اين نمايش را منوط به پذيرفته شدن نمايش در مرحله بازبيني که روز 20 تير ماه انجام مي شود دانست و گفت: پس از بازبيني تاريخ اجراي اين نمايش به گروه اعلام مي شود که احتمال مي دهم شهريور يا مهر باشد.

اجراي عمومي دو نمايش در ارمنستان
 دو نمايش "دو متر در دو متر جنگ" و " به خاطر خواب من سرباز" از اواخر مرداد ماه سال جاري در کشور ارمنستان براي عموم به اجرا گذاشته مي شوند.   مهدي نصيري، مدير توليد اين دو نمايش با اعلام اين مطلب گفت: بعد از موفقيت سال گذشته نمايش "گانتلت" در اجراي عمومي سال گذشته در کشور ارمنستان با توافق هاي انجام گرفته با مديريت سالن خانه هنرمندان شهر ايروان دو نمايش "دو متر در دو متر جنگ" نوشته "حميدرشا آذرنگ" به کارگرداني " مهدي عباسي" و "به خاطر خواب من، سرباز" نوشته "مهدي نصيري" به کارگرداني "عليرضا اسدي" تا اواخر مرداد ماه سال جاري در دو شهر ايروان و گيومري براي عموم به نمايش در خواهند آمد. نصيري افزود: اين دو نمايش با حمايت آکادمي ملي علوم ارمنستان، رايزني فرهنگي سفارت جمهوري اسلامي ايران در ارمنستان و سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران طي دو هفته در اين دو شهر ارمنستان اجرا مي شوند. وي به موفقيت هاي نمايش "به خاطر خواب من، سرباز" در دو جشنواره تئاتر مقاومت و جشنواره تئاتر پايداري اشاره کرد و افزود: اميدواريم پس از موفقيت نمايش قبلي اي که با موضوع جنگ تحميلي در ارمنستان به اجرا در آمد اين نمايش که در دو جشنواره موفق نشان داده اينبار هم بتواند رضايت مخاطبان ايراني و ارمني را به خود جلب کند و باز هم موفق باشد.

«شرک» براي اجراي تئاتر به لندن مي رود
 نسخه نمايشي و موزيکال «شرک» ماه مي سال 2011 ميلادي در لندن به روي صحنه خواهد رفت. به گزارش  فارس به نقل از سايت سينمايي ورايتي، کمپاني هاي «نيل استريت» و «دريم ورکس» از اکران نسخه نمايشي «شرک» به صورت موزيکال در سالن نمايش رويال لندن خبر دادند.  اين نمايش طي ماه مي سال 2011 ميلادي افتتاح خواهد شد.  تهيه کنندگي اين نمايشنامه را «بيل داماسکه» و «کارو نيولينگ» به عهده دارند و «جيسون مور» و «راب آشفورد» آنرا کارگرداني مي کنند.
بنا براين گزارش، اسامي بازيگران اين نمايش هنوز اعلام نشده است.

با تغيير در روز و زمان پخش;
پخش مجله سينمايي «هفت» از 18تير از سر گرفته مي شود
 پخش برنامه سينمايي «هفت» که با آغاز مسابقات جام جهاني متوقف شده بود، از جمعه 18تيرماه از سر گرفته مي شود. براساس اين گزارش، پيش از اين، اين برنامه سه شنبه هر هفته ساعت 23 از شبکه سه سيما روي آنتن مي رفت که روز و زمان آن به جمعه ها  ساعت 19 تغيير يافت. به گزارش برنا، مجله سينمايي «هفت» به تهيه کنندگي فريدون جيراني منتقد و کارگردان سينماي ايران به تحليل و بررسي اخبار و رويدادهاي سينماي ايران مي پردازد.

 کنسرت موسيقي هنرمندان جمهوري آذربايجان در ارسباران
کنسرت موسيقي هنرمندان جمهوري آذربايجان، 14 و15 تيرماه سالجاري ساعت 21 در فرهنگسراي ارسباران اجرا خواهد شد.   کنسرت موسيقي هنرمندان آذربايجاني در فرهنگسراي ارسباران توسط کانون هنرمندان موسيقي آذربايجان برگزار مي شود و هنرمندان در آن به اجراي موسيقي سنتي و عاشيقي آذربايجاني خواهند پرداخت.  علاقه مندان براي کسب اطلاعات بيشتر و تهيه بليت مي توانند با شماره تلفن هاي 6411711 6 و 15- 66966514 تماس بگيرند.

برنامه اجراهاي هفتمين جشنواره تئاتر استاني
ماه در بوشهر 
پنج نمايش از شهرستان هاي دير، بوشهر و خارگ در هفتمين جشنواره تئاتر استاني ماه به همت واحد هنرهاي نمايشي حوزه هنري استان بوشهر در اين شهر روي صحنه مي روند.
 به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري، روز چهارشنبه 16 تيرماه نمايش «پرسه هاي موازي» نوشته پيام لاريان و کار عبدالزهرا محمودي از شهرستان دير در پلاتوي مجتمع فرهنگي هنري ارشاد روي صحنه مي رود. اين نمايش ساعت 18 براي علاقه مندان اجرا خواهد شد. در همين روز نمايش «نگله» نوشته و کار کاظم صفاري از بوشهر نيز بعد از نمايش فوق روي صحنه مي رود. اين نمايش ساعت 20 اجرا مي شود. روز پنجشنبه 17 تير نيز نمايش «سکوت ستاره» نوشته و کار مرتضي فيروزي از بوشهر اجرا خواهد شد. اين نمايش نيز ساعت 19 در پلاتوي مجتمع فرهنگي هنري ارشاد براي علاقه مندان روي صحنه خواهد رفت. هم چنين نمايش «سنگ تيغار» روز جمعه 18 تير ماه اجرا مي شود. حامد مهيمني کارگردان و نويسنده اين نمايش از خارگ است که ساعت 18 در سالن اصلي مجتمع فرهنگي هنري ارشاد روي صحنه مي رود. در همين روز نمايش «سرگرداني يک هزار و سيصد و چند ساله» اجرا خواهد شد که کار و نوشته علي غلامي از خارگ است. اين نمايش ساعت 20 در سالن اصلي مجتمع فرهنگي هنري ارشاد ميزبان علاقه مندان تئاتر خواهد بود. هفتمين جشنواره تئاتر استاني ماه که از 16 تا 19 تيرماه برگزار مي شود، ساعت 18 روز شنبه 19 تيرماه در سالن شهيد آويني بوشهر به کار خود پايان مي دهد.
 
در فرهنگ سراي گلستان برگزار مي شود:
شب شعر طنز به رسم شهروندي
فرهنگ سراي گلستان برنامه  ي شب شعر طنز با عنوان « به رسم شهروندي » را برگزار مي کند.  به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه هشت; در اين برنامه که با مشارکت معاونت اجتماعي ناحيه 2 شهرداري منطقه هشت و با همکاري کانون طنز به رسم خنده فرهنگ سرا برگزار خواهد شد، ترويج فرهنگ استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومي و تاثير آن در کاهش آلودگي هوا، آموزش رفتارهاي اجتماعي در رفتار ترافيکي و شهري، بحران ترافيک و آلودگي هوا و نقش آن در زندگي روزمره شهروندان، اصلاح قوانين و فرهنگ آموزش و... از جمله موضوعاتي هستند که در قالب شعر و نمايش طنز در اين برنامه ارائه مي شود.اجراي موسيقي سنتي، تجليل از طنز پرداز مرحوم منوچهر احترامي از ديگر بخش هاي اين برنامه است. منوچهر احترامي متولد سال 1320 طنز پرداز و از قديمي ترين نويسندگان ادبيات کودک و نوجوان بود که در سن 67 سالگي درگذشت.احترامي رشته ادبي را در مدرسه دارالفنون، رشته حقوق را در دانشکده حقوق و رشته قضايي را در دانشگاه تهران گذراند. داستان « حسني نگو يه دسته گل» از مهم ترين داستان هاي کودک احترامي و « طنز در تعزيه» از مهم ترين فعاليت هايش در زمينه تحقيقي است. اين برنامه روز دوشنبه 14 تيرماه، ساعت 17 تا 19 در سالن فدک برگزار  خواهد شد.  علاقه مندان مي توانند جهت شرکت در اين برنامه به فرهنگ سراي گلستان واقع در نارمک، ميدان هلال احمر، خيابان گلستان مراجعه کنند و يا جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن هاي: 9-77841376  تماس بگيرند.                                                                                                                   

نمايشگاه "خورشيد در همين نزديکي " در فرهنگ سراي ارسباران
نمايشگاه عکس با عنوان " خورشيد در همين نزديکي " به هنرمندي شادي سعيدي در گالري شماره 2 فرهنگ سراي ارسبارن  برگزارمي شود .
به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 3 ،اين نمايشگاه با به تصوير کشيدن منظره هاي مختلف از طلوع و غروب خورشيد در قالب 20اثر ديجيتالي به معرض ديد قرار خواهد گرفت . نمايشگاه   "خورشيد در همين نزديکي "  تاريخ  14 لغايت 27 تيرماه از ساعت 9 الي 19 ميزبان علاقمندان مي باشد .

معاون امور فرهنگي خبر داد:
انتقال دفتر توسعه مشارکتهاي فرهنگي و هنري ارشاد به معاونت امور فرهنگي
بهمن دري معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي از انتقال سازماني دفتر توسعه مشارکتهاي فرهنگي و هنري ارشاد به معاونت امور فرهنگي خبر داد و افزود: با تدابير ويژه وزير محترم  دفتر توسعه مشارکتهاي فرهنگي و هنري وزارت ارشاد که مسووليت صدور مجوز براي مراکز فرهنگي و هنري را برعهده دارد و زير مجموعه معاونت طرح و برنامه وزارت ارشاد است به معاونت امور فرهنگي منتقل مي شود.
به گزارش روابط عمومي معاونت امور فرهنگي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دري شامگاه روز جمعه با حضور در جمع صميمي رزمندگان و بسيجيان، در جلسه پرسش و پاسخ آنان شرکت کرد و به دغدغه هاي جدي نظام در عرصه فرهنگ و تبيين تحول آفريني سريع و گسترده در حوزه نشر پرداخت.
معاون فرهنگي وزارت ارشاد درباره غلبه گفتمان سکولاريستي و اومانيستي و غرب گرا در حوزه فرهنگ گفت: با ظهور دولت آقاي احمدي نژاد اين گفتمان ضعيف و محدود شده است و اگر گفتمان انقلاب اسلامي در فضاي ناشي از آن مورد حمايت جدي و هوشمندانه قرار نگيرد و در اين عرصه ضعيف عمل کنيم به شدت گرفتن تهاجم فرهنگي دامن زده ايم. وي در پاسخ به سوال يکي از حاضرين درباره برنامه هاي کاري خود در سمت معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: مراقبت هوشيارانه از حوزه چاپ و نشر کتاب، تدوين مطالبات فرهنگي نظام، تقويت موسسه هاي فرهنگي، هنري و انتشاراتي هم سو با جبهه فرهنگي انقلاب، حمايت از توليد چاپ ونشر کتب دفاع مقدس، معرفي اعضاي هيات نظارت بر چاپ و نشر کتاب، سامان دهي توزيع کتاب، ايجاد پيوند عميق فکري ميان ناشر، نويسنده و مخاطب، جلوگيري از اقدامات موازي و تکراري در حوزه صدور مجوزها، سبک و چابک کردن سازمان و تشکيلات تابعه معاونت فرهنگي، بهره گيري جدي از ظرفيت اتحاديه ناشران و کتابفروشان و افزايش ناشران غيردولتي فعال و گسترش کتابفروشي ها از اولويت  اقدامات و برنامه هاي کاري در سمت معاون امور فرهنگي خواهد بود.
دري افزود: در زمينه اطلاع رساني در حوزه فرهنگ دست به نوآوري هاي جدي خواهيم زد و همان طور که در حاشيه مراسم معارفه عرض کردم خبرهاي تازه و تاثيرگزار را زماني رسانه اي مي کنم که مانعي براي تحقق آن وجود نداشته باشد و جنبه عملياتي و اجرايي به خود گرفته باشد.
 
آموزش زبان از« سلام ايران»
در برنامه صبحگاهي "سلام ايران" که از شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 30:6 پخش مي شود، در ايام تابستان، براي افراد ميانسال زبان آموزشي داده مي شود.
به گزارش روابط عمومي راديو ايران، زهرا يساقي سردبير اين برنامه صبحگاهي گفت: به مناسبت تعطيلات تابستان آيتم هاي متنوعي را در برنامه ايجاد کرده ايم. در بخش "قند و نمک" طنزهاي خبري سلامت پزشکي و روان پزشکي هر روز به مدت 5 دقيقه توسط سعيد توکلي اجرا مي شود. در بخش "امسال تابستون" نقاط گردشگري و مناطق ديدني و مناسب براي سفر معرفي مي شود اين آيتم در روزهاي يکشنبه و چهارشنبه پخش مي شود تا اگر توريستي به شهرشان آمد، يا کسي به آنها مراجعه کرد بتوانند محاوره اي با آنها صحبت کنند.
در بخش "آموزش نگهداري از خودرو" نکات کوچک در خصوص رسيدگي به ماشين گفته مي شود. در بخش "تغذيه و تندرستي" نکات تغذيه و اينکه بيماراني که کلسترول بالا دارند، ديابت يا مشکل قلبي دارند صبحانه چه بخورند مطرح مي شود. در بخش "سلامت و روان" مقابله با استرس، اضطراب مطرح مي شود.
 در بخش "دين و زندگي" کارشناس برنامه مسائل اخلاقي دين را مطرح مي کند.پدرام  کريمي روزهاي يکشنبه در بخش "فرهنگي، هنري"، آخرين اخبار تئاتر، سينما و کتاب را مي خواند. "سلام ايران" يک هفته به سردبيري زهرا يساقي، گويندگي سعيد توکلي و هفته دوم به سردبيري اميرکشاني و گويندگي فاطمه نيرومند تهيه مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته