جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3638

  بيش از 70 درصد مالاريا در مناطق گرمسير جنوب کشور وجود دارد  

   بيماري مالاريا يک عفونت انگلي بسيار شايع در مناطق گرمسيري است. تخمين زده مي شود هر ساله قريب به 300 تا 500 ميليون نفر در سراسر جهان به مالاريا مبتلا مي شوند که از اين تعداد بيش از يک تا 3 ميليون نفر جان خود را از دست مي دهند.   بيشتر قربانيان مالاريا را کودکان زير 5 سال و زنان باردار تشکيل مي دهند.همچنين کل موارد مالاريا در جهان بيشتر از مجموع بيماري هاي شايع مانند سل و ايدز است.  بنابر آخرين گزارش سازمان جهاني بهداشت، 107کشور و منطقه در سراسر جهان به عنوان مناطق مالارياخيز اعلام شده اند که بيشتر آنها در آفريقاي شمالي، مديترانه شرقي و آسياي مرکزي پراکنده مي باشد. 
مالاريا در ايران
دکتر عبدالرضا سودبخش ، دانشيار گروه عفوني دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفتگو با جام جم مي گويد: هم اکنون مالاريا در کشور ما نيز در تمام مناطق وجود دارد، اما بيش از 70 درصد مالاريا در مناطق گرمسير استان هاي هرمزگان، کرمان، سيستان و بلوچستان و بوشهر وجود دارد.  بر اساس آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از سال 80 تا 87 سالانه حدود 18 هزار نفر به اين بيماري مبتلا مي شدند که با تلاش مرکز کنترل بيماري ها تا پايان آذرماه سال گذشته اين تعداد به کمتر از 6 هزار نفر رسيدند که به گفته مسوولان، ايران توانسته خيلي زودتر از پيش بيني سازمان بهداشت جهاني به آن دست پيدا کند. 
علت بيماري
به گفته دکتر سودبخش، مالاريا عفونتي ناشي از يک انگل تک سلولي است و مهم ترين راه انتقال آن به انسان، از طريق گزش پشه آنوفل ماده، به طور مادرزادي از مادر به جنين و استفاده از سوزن مشترک در معتادان تزريقي است. همچنين اين بيماري از تزريق خون  آلوده انتقال مي يابد.   سودبخش معتقد است گزارش هايي هم در ايران در خصوص ابتلا به مالاريا از طريق اهداي خون  آلوده منتشر شده است.  اين انگل ها با گزش پشه از فردي به فرد ديگر منتقل مي شوند. پشه پس از گزيدن فرد مبتلا آلوده به انگل مي گردد. اين انگل در بدن پشه تکثير يافته و پس از حداقل يک تا 3 هفته با گزش بعدي پشه وارد جريان خون فرد ديگري مي شود. انگل پس از ورود به جريان خون فرد به کبد مهاجرت کرده و در آنجا بسرعت تکثير مي شود. پس از چند روز، هزاران انگل از کبد مجددا وارد جريان خون مي شوند و گلبول قرمز خون را تخريب مي کنند. در نوع "وي واکس" اين بيماري، تعداد اندکي از انگل ها به طور پنهاني داخل کبد مانده و به تکثير خود ادامه مي دهند که سبب عود بيماري مالاريا مي شود. 
علائم شايع
اولين دوره علائم بيماري معمولا حدود يک تا 6 هفته پس از گزش پشه بروز مي کند که ابتدا علائم اختصاصي شامل تب، ضعف، سر درد، خستگي، اسهال و استفراغ ظاهر و تصور مي شود بيماري آنفلوآنزاست. اما پس از چند روز علائم کلاسيک بيماري شامل لرزش شديد تکان دهنده و بعد تب به مدت 4 تا 8 ساعت و سپس تعريق شديد همراه با کاهش درجه حرارت مشاهده مي شود.   علائم فوق تا هنگام درمان ممکن است هر 2 - 3 روز يکبار تکرار شود. زمان بروز اين علائم ممکن است بر حسب وضعيت ايمني فرد گزيده شده، نوع و تعداد انگل متفاوت باشد.  سودبخش توضيح مي دهد: مالاريا با درمان مناسب 3 روزه قابل علاج است، ولي عدم درمان ممکن است فرد را دچار کم خوني ناشي از تخريب سلول هاي قرمز خون کند که مرگ و مير را به دنبال دارد. سلول هاي قرمز تخريب شده داخل طحال جمع شده، سبب بزرگي طحال مي شوند که يکي از علائم تشخيص بيماري محسوب مي شود. همچنين در صورت عدم درمان مناسب تجمع سلول هاي خوني در عروق ممکن است به آسيب مغزي يا کليوي منجر شود.مالاريا بدون درمان در افراد دچار فقر تغذيه اي يا افراد داراي مقاومت پايين نسبت به بيماري مي تواند کشنده باشد. 
پيشگيري
اين متخصص بيماري هاي عفوني در باره راه هاي پيشگيري از مالاريا مي گويد: براي پيشگيري از بيماري مالاريا ساده ترين حالت عدم تماس با پشه آنوفل است. همچنين در مناطق آلوده هنگام غروب نبايد تردد کرد و در صورت تردد بايد با پوشش کامل حضور يافت.يکي ديگر از راه هاي پيشگيري استفاده از داروهاي پيشگيري قبل از مسافرت به مناطق مالارياخيز و ادامه مصرف اين داروها پس از بيماري است.  در مناطقي که پشه آنوفل فراوان است، مي توان در محل اقامت از توري و هنگام خواب از پشه بند استفاده کرد. همچنين مي توان از مواد دفع کننده حشرات به روي اين توري ها يا پشه بند ها بهره برد، چرا که اين پشه دودهم ميلي متري براحتي قادر به رد شدن از سوراخ هاي تور است. 
مالاريا و اهداي خون
از آنجا که انگل مولد بيماري مالاريا در گلبول قرمز افراد بيمار وجود دارد، اگر اهدا کننده اي مبتلا به مالاريا باشد، بيماري از طريق خون به بيمار گيرنده خون منتقل خواهد شد.  سودبخش با بيان اين مطلب مي گويد: بنابراين ابتلا به مالاريا از طريق دريافت خون  آلوده به انگل مي تواند بسيار وخيم و حتي مرگبار باشد. يکي از مطمئن ترين راه هاي پيشگيري از انتقال بيماري از طريق خون، پرسش از اهدا کنندگان در مورد مسافرت هاي اخير به مناطقي است که مواردي از مالاريا در آنها گزارش شده است.   شهروندان بايد توجه کنند براي جلوگيري از انتقال بيماري در افرادي که به مناطق مالارياخيز مسافرت کرده اند تا يک سال پس از بازگشت از سفر اقدام به اهداي خون نکنند، چرا که ممکن است حتي تا يک سال پس از گزش پشه نيز شخص، علائم بيماري را آشکار نکند. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته