جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/07/26 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2606

 هشت درصد جنگل هاي شمالي پوشيده از درختان بلند مازو  

رامسر  خبرنگار آفرينش
بلند مازو درختي است از تيره راش که به طور کلي از نظر قطر و ارتفاع بزرگ ترين درخت جنگل هاي شمال محسوب مي شود . بعضي از کارشناسان اظهار داشتند : جنگل هاي بلند مازو پس از داشتانها ، باارزش ترين تيپ جنگلي شمال ايران محسوب مي شوند و به دليل مصارف گوناگون صنعتي و سنتي از قديم الايام مورد بهره برداري قرار گرفته است . بنابر آمار سازمان جنگل ها و مراتع در سال 1365 بلند مازو 8/5 درصد حجم جنگل هاي شمال کشور را شامل مي شود که اين مقدار در سال 1375 به هشت درصد کاهش يافت .
درخت مازو مخصوص جنگل هاي قفقاز و خزري و در جنگل هاي شمال ايران از جلگه هاي ساحلي تا ارتفاعات بالايي و از جنگل ها ، گليداغ ، گلستان و گردنه چناران تا آستاراي گيلان پراکنده هستند .
مهندس شقاقي کارشناس سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت : اين گونه نورپسند ، بيشتر در جنگل هاي جلگه اي و بر روي خاک  هاي سنگين و رسي ديده مي شود و يکي از زيباترين درختان جنگل هاي شمال است. بلند مازو اکثرا در دامنه هاي جنوبي جنگل هاي شمال که آفتاب گيرتر است ، مي رويد و به دليل داشتن چوب با ارزش مورد استفاده روستاييان قرار مي گيرد .
وي همچنين گفت : در جنگل هاي شمال هر چه از شرق به غرب پيش مي رويم از تعداد اين درختان کاسته مي شود ، به طوري که در گرگان بلند مازو مناطق وسيعي را پوشانده ولي در غرب گيلان به علت اسيدي بودن خاک ، تعداد اين درختان کمتر است .
شقاقي در خصوص کاربردهاي غير چوبي اين درخت گفت : از بلند مازو ماده اي به نام تانن گرفته مي شود که در چرم سازي کاربرد دارد و با توجه به اينکه اين درختان در جنگل هاي زاگرس مي رويد در قديم و در هنگام قحطي ، ساکنان آن مناطق از بذر اين درخت نوعي نان درست مي کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته