جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3645

 به مناسبت بيست و پنجمين سالگرد تاسيس واحد دامغان انجام شد:
 رونمايي از بزرگترين ساعت آفتابي خاورميانه 

به مناسبت بيست و پنجمين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دامغان از بزرگترين و بلندترين ساعت آفتابي خاورميانه در اين واحد دانشگاهي رونمايي شد.
به گزارش ايسکانيوز، مهندس مهرداد طاهري مدير روابط عمومي واحد دامغان با اعلام اين خبر گفت: دانشگاه آزاد اسلامي واحد دامغان در 25 تيرماه سال 1364 فعاليت خود را رسما آغاز کرد و برگ زريني را در دفتر افتخارات آموزش عالي جمهوري اسلامي ايران به ثبت رساند و امروز نيز در سالروز تاسيس اين واحد دانشگاهي پس از ربع قرن تلاش و بالندگي واحد دامغان در عرصه هاي ملي و بين المللي شاهد رونمايي از بزرگترين ساعت آفتابي خاورميانه در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دامغان بوديم که توسط حجت الاسلام والمسلمين ملک محمدي نماينده مردم دامغان در مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مسئولين شهري و کشوري صورت پذيرفت.
در ادامه مهندس محمود خوشنويسان از اساتيد واحد دامغان و مبدع و سازنده اين ساعت آفتابي گفت: افتتاح ساعت آفتابي دانشگاه  آزاد اسلامي واحد دامغان در برنامه اي که به اين منظور تحت عنوان جشنواره ملي ساعت هاي آفتابي در شهرستان دامغان صورت گرفت،  ميسر شد. اين جشنواره با هدف آشنايي با ساعت هاي آفتابي و اهميت آن در اوقات شرعي و آشنايي و ترويج علوم و فنون ساعت آفتابي برگزار شد که بيش از 150 نفر از متخصصان، منجمين و اساتيد و دانشجويان در آن حضور داشتند.
مهندس خوشنويسان افزود: در اين جشنواره 25 نمونه از انواع ساعت هاي آفتابي افقي، عمودي، قطبي، استوايي و ترکيبي که توسط 50 نفر از منجمين آماتور از شهرها مختلف کشور طراحي و ساخته شده به نمايش گذاشته شده است.
وي درخصوص افتتاح و رونمايي از بزرگترين و بلندترين ساعت آفتابي خاورميانه که در واحد دامغان ساخته شده است، اظهار کرد: اين ساعت آفتابي ترکيبي از 2 نوع ساعت افقي و قطبي در سازه اي به قطر 10 متر است و دقت اين ساعت آفتابي کمتر از 3 دقيقه است در حالي که دقت در ساير ساعت هاي آفتابي بين 3 تا 5 دقيقه است. طول اين ساعت آفتابي 9 متر و عرض آن 8 متر و شمارگان 3 قسمتي آن براي نمايش زمان در سايه هاي بلند و کوتاه بوده و در صفحه اي به شکل ساعت مچي طراحي شده است.
طراح و سازنده بزرگترين ساعت آفتابي خاورميانه در خاتمه صحبت هاي خود گفت: شکل سازه اي اين ساعت تلفيقي از معماري سنتي و مدرن است و نظم و گردش خورشيد و زمين را نشان مي دهد. 16 ماه زمان جهت طراحي و ساخت اين پروژه صرف شده و براي ساخت آن 220 ميليون ريال نيز هزينه شده است. اين ساعت که بزرگترين و بلندترين ساعت آفتابي خاورميانه است در مرکز علوم و ستاره شناسي ايران به ثبت رسيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته