جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3645

 حاتمي در "چهل سالگي"
 تصوير باورپذير از ميانسالي  

ليلا حاتمي در فيلم سينمايي "چهل سالگي" تصويري باورپذير و تاثيرگذار از دوران ميانسالي يک زن ارائه مي دهد.
به گزارش  مهر، ليلا حاتمي پيش از اين در فيلم سينمايي "ايستگاه متروک" با عليرضا رئيسيان همکاري کرده و بخشي از حضورش در "چهل سالگي" را مي توان به حساب اين همکاري مشترک نوشت، همکاري در فيلمي که به گفته بسياري يکي از مهمترين امتيازهايش حضور ليلا حاتمي بود.
حاتمي در "چهل سالگي" نقشي متفاوت با تجربه قبلي اش در کنار رئيسيان بازي کرده است. فيلم روايت روزهاي خاصي از زندگي يک زوج است و زن در مرکز اين ماجرا است. نگار (ليلا حاتمي) به دليل حرفه اش با مردي که در سالهاي جواني به او علاقمند بوده ديدار مي کند و اين ديدار بهانه اي است تا خاطرات روزهاي گذشته مرور شوند.
فيلم فضايي سرد و آرام دارد که سکون و يکنواختي حاکم بر روزهاي ميانسالگي قهرمانهايش را نشان مي دهد. بازي حاتمي و محمدرضا فروتن (فرهاد) در راستاي همراهي با اين فضاي ملال آور، دروني و با واکنشهاي محدود همراه است. حاتمي کوشيده مانند تجربه اي مثل "ليلا" (داريوش مهرجويي) تصوير رنج و دغدغه دروني نگار را با آرام کردن حرکتها و تن صدايش به تماشاگر منتقل کند.
سيماي او در فلاش بک ها و در قالب دختري 20 ساله باورپذير است اما به اندازه روزهاي ميانسالگي نگار قابل قبول نيست. همانطور که فرزان اطهري در دوره جواني قابل باورتر است تا زماني که قصه مقطع ميانسالگي اش را نشان مي دهد. يکي از اتفاقهاي خوبي که در بازي حاتمي در اين فيلم افتاده نمايش حس و عاطفه اي است که نگار به کيان دارد. در جواني او شيفته مرد جوان است و در ميانسالگي اين قدرت را پيدا کرده که شخصيت واقعي مرد را با درکي عميق تر از او ببيند.
بازي حاتمي در "چهل سالگي" در مقايسه با نقاط اوج کارنامه اين بازيگر در فيلمهايي مثل "بي پولي"، "سالاد فصل"، "حکم"، "ليلا" و نمونه هايي از اين دست فاصله دارد و به يکدستي بازيهايش در اين فيلمها نيست. اما حضور او در "چهل سالگي" يکي از امتيازهاي فيلم است.
ليلا حاتمي مانند هر بازيگر حرفه اي طراز اولي با حضورش به فيلم وزن و وقار داده هر چند سکانس هايي که حس و حال اين زن را نشان بدهند در فيلم محدود است و اين موضوع بر باور تماشاگر درباره اين زن و احساسي که در ميانسالگي دارد تاثير گذاشته است.
اين اولين بار است که حاتمي مي کوشد در قالب زني ميانسال جاي بگيرد و اين کار را به خوبي و بدون نمايش اغراق آميز سکون و ملال روزهاي بي اوج و فرود ميانسالي انجام مي دهد اما اگر فيلمنامه مصالح بيشتري در اختيار اين بازيگر مي گذاشت او يکي از بهترين بازيهايش را در "چهل سالگي" به نمايش مي گذاشت.
فيلم سينمايي "چهل سالگي" به کارگرداني عليرضا رئيسيان با بازي محمدرضا فروتن، ليلا حاتمي، عزت الله انتظامي، سهيلا گلستاني و فرزان اطهري به تازگي روي پرده رفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته