جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3646

 در همايش ملي مديران آزمايشگاه هاي خاک شناسي مطرح شد :
 در دهه گذشته 5 درصد سرمايه گذاري هاي کشوردربخش کشاورزي بوده است 

کرج - انسيه معماريان

اولين همايش ملي مديران و کارشناسان آزمايشگاههاي خاک شناسي کشور در موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه نهال و بذر در کرج برگزار شد. 
در اين همايش  معاون پشتيباني و برنامه ريزي -سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج وزارت جهاد کشاورزي با اشاره به اينکه در دهه گذشته تنها 4 تا 5 درصد از ميزان سرمايه گذاري هاي اقتصادي کشور نصيب بخش کشاورزي شده است ، افزود :  اين در حالي است که به رغم اهميت اين بخش مهم ، 70 درصد سرمايه  گذاري اقتصادي کشور به بخش هاي خدماتي و 30 درصد آن نيز به بخش هاي توليدي و مصرفي تخصيص يافته است.
نادر قلي ابراهيمي توزيع سرمايه گذاري کشور را با توجه به اين آمار نسبت به حوزه مهم کشاورزي تبعيض  آميز دانست و در عين حال عنوان کرد: به رغم اين موضوع ، بخش کشاورزي با استفاده از توان و پتانسيل هاي موجود ، جايگاه ارزشمندي را به دست آورده که به تبع آن توانسته است شرايط ويژه اي را به لحاظ تامين امنيت غذايي ايجاد نمايد.
وي همچنين با اشاره به کمبودها و عدم تمايل به سرمايه گذاري در بخش کشاورزي از رشد 400 درصدي اين بخش در زمينه هاي مختلف خبر داد و اين امر را مرهون تلاش و همت توليد کنندگان بخش کشاورزي دانست.
ابراهيمي شرايط تحريم و محدوديت هاي ايجاد شده براي کشور را يادآور شد و گفت: خوشبختانه اين بخش با همه محدوديت هاي موجود از جمله شرايط خاص امنيتي، تنش ها و چالش هاي سياست گذاري توانسته است ضمن رسيدن به مرحله خودکفايي ، سهم عمده اي در صادرات محصولات کشاورزي داشته باشد.
وي با تاکيد بر ضرورت ترسيم برنامه مشخص و هدفمند بخش کشاورزي در برنامه پنجم توسعه در افق 1404 خاطرنشان کرد: براي تحقق اين مهم و رسيدن به جايگاه دوم در بحث علم و رتبه اول در تامين غذاي کشور، به طور کامل بايد اقدامات ارزشمندي انجام شود و تنها تعيين هدف گذاري کافي نيست.دبير اين همايش نيز در اين مراسم بر جايگاه آزمايشگاه هاي تجزيه خاک، آب و گياه در سيستم کشاورزي علمي و نقش آن در ترويج فرهنگ آزمون خاک و مصرف بهينه کود تاکيد کرد.کامبيز بازرگان تاسيس واحدهاي عملي تخصصي را به منظور ارتقا» فرهنگ مصرف کود و مسائل زيست محيطي مهم ارزيابي کرد و افزود: کيفيت و کميت محصولات توليدي بخش کشاورزي ارتباط مستقيمي با اين موسسات علمي تخصصي که در واقع با آزمايشگاه هاي خاک شناسي تشکيل شده اند دارد. وي عدم کارايي مثبت اين مراکز علمي را موجب بي اعتمادي کشاورزان به علم آزمون خاک و توصيه هاي کودي عنوان کرد و گفت: براي رفع اين مشکل بايد نگاه به آزمايشگاه ها از واحدهاي تجاري معمولي به اجزايي از يک سيستم علمي ارزشمند و مورد نياز تغيير کند.وي با بيان نقش و اهميت آزمايشگاه هاي خاک شناسي در وضعيت منابع خاکي کشور گفت: صحت، دقت و کارآمدي نتايج آزمايشگاه ها بايد مشوق کشاورزان باشد و آنها را بيش از پيش به آزمايشگاه ها نزديک کند.
بازرگان تاکيد کرد: تنها با اعمال اين روشها است که مي توان با علمي کردن بخش کشاورزي گام برداشت.
بازرگان ادامه داد: با توجه به اهميت آزمايشگاههاي خاک شناسي در شناسايي وضعيت منابع خاک کشور و ايجاد اشتغال مولد برقرار اين ارتباط بين دست اندرکاران اين عرصه ضرورت است.وي خاطرنشان کرد: دراين همايش دو روزه علاوه بر مسئولان آزمايشگاههاي خاک شناسي اعم از دولتي و خصوصي ، مديران ستادي وزارت جهاد کشاورزي ، معاونين توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استانها و شماري از محققان و کارشناسان موسسه تحقيقات خاک و آب شرکت دارند.اين کارشناس اضافه کرد: ارزيابي عملکرد 15 ساله اين آزمايشگاهها و برنامه ريزي براي حضور پر رنگ آنها در برنامه هاي وزارت جهاد کشاورزي از ديگر هدف هاي برگزاري اين همايش است.رييس بخش آزمايشگاه هاي موسسه تحقيقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزي همچنين گفت:  تقويت آزمايشگاه هاي خاک شناسي کشور بويژه در بخش خصوصي ، از برنامه هاي کاري وزارت جهاد کشاورزي است.    وي افزود:  آزمايشگاه هاي خاک شناسي اعم از دولتي و خصوصي از بازوهاي مهم وزارت جهاد کشاورزي در بخش توليد محسوب شده و از اهميت بالايي برخوردارند. در حاشيه اين مراسم ، معاون پژوهشي موسسه تحقيقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزي گفت: ترويج فرهنگ آزمون خاک ، مصرف بهينه کود و آشنايي بخش خصوصي در زمينه اطلاعات جديد در علم خاک و آب از اهداف اين همايش است. دکتر عليرضا فلاح ، بررسي مسائل و مشکلات آزمايشگاهها و نيز تشکيل انجمن صنفي مديران و مسوولان آزمايشگاههاي خاک و آب را از ديگر اهداف اعلام کرد. وي افزود:  در اين همايش دو روزه حدود 300 تن از مديران و مسوولان آمايشگاههاي خصوصي و دولتي ، مديران ستادي و استاني وزارت جهاد کشاورزي و فعالان و متخصصان خاک شناسي کشور شرکت دارند. فلاح بيان داشت:  اکنون در کشور 124 آزمايشگاه خصوصي و 32 آزمايشگاه دولتي در زمينه خاک و آب فعال هستند. همچنين در روز دوم برگزاري اين همايش نيز کارشناسان آزمايشگاه هاي خاک شناسي کشور خواستار حمايت بيشتر شدند  .  حميد رضا مهدوي ، استفاده از فناوري و تجهيزات نوين در آزمايشگاهها را موجب بالا بردن سطح دقت و نتايج بهتر عنوان کرد و افزود:  يکي از نيازهاي اساسي آزمايشگاههاي خاک شناسي کشور نيروي انساني متخصص و مجرب است که مسوولان بايد در تربيت اين نيروها اهتمام جدي ورزند. گفتني است در حاشيه برگزاري اين همايش ملي ، نمايشگاهي نيز از آخرين دستاوردهاي فني آزمايشگاه هاي خاک شناسي در 12 غرفه برپا شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته