جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3646

 رئيس دانشگاه کاشان:
 يک گرم اسانس گل محمدي معادل يک گرم طلا قيمت دارد 

کاشان - سيد حسين صدري
رئيس دانشگاه کاشان گفت: يک گرم اسانس گل سرخ معادل يک گرم طلا ارزش و قيمت دارد.
"دکتر سيدجواد ساداتي نژاد" افزود: با وجود اين که ايران رتبه نخست توليد گل سرخ محمدي در جهان را در اختيار دارد، اما متاسفانه 80 درصد تجارت اين گل در اختيار کشورهاي بلغارستان و ترکيه است.
وي، توجه به توليد و صادرات اسانس به جاي گلاب را ضروري دانست و اظهار داشت: يک کيلوگرم اسانس خام معادل 200 ميليون ريال ارزش دارد.
به گفته وي، از زمان واگذاري کانون هماهنگي فناوري گل و گلاب از ارديبهشت ماه سال جاري به اين دانشگاه، اين کانون با برگزاري نشست هاي علمي و پژوهشي با توليدکنندگان، صنعتگران، صادرکنندگان و کارشناسان جهاد کشاورزي سعي در رفع مشکلات پيش روي اين صنعت داشته است.
رئيس دانشگاه کاشان با اشاره به اينکه، صنعتگر گل و گلاب در کشور از هفت تن گل يک کيلو اسانس برداشت مي کند افزود: دانشگاه با ساخت و طراحي دستگاه تقطير مداوم مي تواند از سه تن گل محمدي يک کيلو اسانس توليد کند.
"دکتر ساداتي نژاد" خاطر نشان کرد: با اين ابتکار، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري تهيه و خريد تعدادي از اين دستگاه ها را براي توليدکنندگان سنتي گل محمدي و گلاب در دستور کار خود قرار داده است.
وي، با قدرداني از معاون علمي و فناوري رياست جمهوري براي راه اندازي کانون هاي هماهنگي ابراز اميدواري کرد با همت و کار مضاعف و ابتکار و خلاقيت هاي جديد، نقطه ضعف هاي ارتباط صنعت و مراکز علمي برطرف شده و آينده روشني را در اين عرصه  شاهد باشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته