جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/04/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنج شنبه) نسخه شماره 3649

 وزارت مسکن:
 رشد اجاره مسکن در دو ماه اول سال تنها 5 درصد بوده است  

وزارت مسکن در واکنش به خبر رکود بازار مسکن دليل رشد 35 درصدي اجاره بها از قول لاهوتي عضو هيات رييسه کميسيون عمران مجلس اعلام کرد: رشد اجاره بهاي مسکن در دوماه ابتدايي سال تنها 5 درصد بوده است.
به گزارش فارس، وزارت مسکن و شهرسازي در پاسخ به خبري با عنوان رکود بازار مسکن دليل رشد 35 درصدي اجاره بها که از قول مهرداد لاهوتي نماينده لنگرود و عضو هيات رييسه کميسيون عمران مجلس منتشر شده بود، جوابيه اي به شرح زير ارسال کرد. 
در پاسخ وزارت مسکن آمده است: بر اساس آخرين اطلاعات منتشره از سوي بانک مرکزي، رشد شاخص کل در دو ماه ابتدايي سال جاري نسبت به دوره مشابه سال قبل با رشد حدودا 10 درصدي مواجه بوده است که اين رشد براي شاخص اجاره مسکن حدود 5 درصد مي باشد که به طور محسوسي کمتر از رشد شاخل کل مي باشد. همچنين آخرين اطلاعات دريافتي از سامانه ثبت املاک کل کشور نيز حاکي از آن است که رشد اجاره بها بسيار بطئي و ناشي از شروع فصل نقل و انتقالات و افزايش تقاضاي موقتي مي باشد و بر اساس شواهد و تجارب ساليان گذشته از نيمه دوم تابستان اين تقاضا فروکش مي نمايد و بازار در نقطه تعادلي خود قرار مي گيرد. 
بر اساس پاسخ وزارت مسکن، دولت و وزارت مسکن و شهرسازي با ارائه طرح مسکن مهر ضمن حذف زمين از قيمت تمام شده مسکن ساماندهي مالي و فني طرح را مدنظر داشته است در اين راستا نقش دولت و وزارت مسکن و شهرسازي سياستگذاري و راهبري بوده و اجرا توسط خود مردم صورت مي پذيرد. 
بر اساس پاسخ وزارت مسکن، ميزان تسهيلات مسکن در هر کشوري باتوجه به شرايط خاص آن کشور و با لحاظ عواملي همچون وضعيت عرضه و تقاضا، ظرفيت و توان وام دهندگان (سيستم بانکي) و وام گيرندگان (متقاضيان مسکن) و... تعيين مي گردد. در شرايط کنوني با در نظر گرفتن ابعاد موضوع، وزارت مسکن و شهرسازي تحريک عرضه و نه تقاضاي مسکن را سياست بهينه مي داند. نگاهي به شواهد و تجارب گذشته نيز حاکي از آن است که به موازات افزايش تسهيلات خريد تنها قدرت خريد اسمي متقاضيان افزايش يافته و تحريک قيمت ها، تاثيرات منفي بر قدرت خريد واقعي متقاضيان داشته است. لذا سياست افزايش تسهيلات خريد مد نظر نمي باشد هرچند در زمان مقتضي مورد برررسي قرارخواهد گرفت. با اين حال حمايت از توليد و عرضه مسکن در نهايت به نفع متقاضيان مي باشد که به همراه سياست هايي چون تبديل تسهيلات ساخت به فروش اقساطي و همچنين ارائه تسهيلات يارانه اي در همين راستا صورت مي پذيرد. 
مهرداد لاهوتي عضو هيات رييسه کميسيون عمران مجلس با بيان اينکه رايزني ها براي افزايش سقف وام خريد مسکن توسط برخي اعضاي کميسون عمران ادامه دارد، گفته بود: عدم رونق در خريد و فروش مسکن باعث رشد 35 درصدي اجاره بهاي مسکن شده است. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبرو دانشگاه
دانش وپژوهش
اقتصادو بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آموزش وسنجش
ورزشي ودرقلمرو ورزش
اجتما عي
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته