جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/01 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2610

 کوتاه و خواندني 


نمايشگاه کتاب در تبريز برگزار مي شود

تبريز  خبرنگار آفرينش
مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان شرقي گفت : نمايشگاه بين المللي کتاب تبريز با حضور 1000 ناشر و تعداد قابل توجهي از ناشران نشر الکترونيک از داخل و خارج کشور ، 6 لغايت 13 آبان ماه سال جاري در محل نمايشگاه بين المللي تبريز برگزار مي شود .
احمد احمدي منش با اشاره به اينکه نيازهاي مطالعاتي مراکز علمي و تحقيقاتي استان با برگزاري نمايشگاه بين المللي کتاب تامين مي شود ، افزود : برگزاري نمايشگاه بين المللي کتاب تبريز در ارتقاي سطح فرهنگ جامعه تاثير بسزايي داشته و باعث افزايش مبادلات فرهنگي با کشورهاي منطقه خواهد شد . وي در ادامه با اشاره به ميزان رشد چاپ و نشر کتاب در استان تصريح کرد : در سال گذشته سهم استان ما از نشر ، 1/3 درصد در کل کشور بود و به عبارتي از 50 هزار عنوان کتاب منتشر شده در سطح کشور ، 666 عنوان به استان آذربايجان شرقي اختصاص داشت .مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان آذربايجان شرقي در ادامه گفت : از برنامه هاي جنبي نمايشگاه بين المللي کتاب تبريز مي توان به برگزاري جلسات نقد و بررسي کتاب ، برپايي نمايشگاه مطبوعات ، برپايي ايستگاه هاي نقاشي و قصه خواني اشاره کرد . وي در پايان به تهيه و توزيع بن خريد کتاب و ايجاد تسهيلات ويژه در رابطه با خريد کتاب در طول برگزاري نمايشگاه اشاره کرد .

برگزاري مسابقات قرآني نور در رباط کريم

رباط کريم  خبرنگار آفرينش
محفل انس با قرآن و مسابقه قرآني نور به مناسبت ايام ماه مبارک رمضان با همکاري اين اداره و منطقه انتظامي و کانون شهداي داوديه با حضور حجت الاسلام محمدي نژاد امام جمعه رباط کريم ، بيات معاون سياسي انتظامي فرمانداري ، سرهنگ صالحي آرا» فرمانده انتظامي و جمعي زيادي از پرسنل نيروي انتظامي ، اعضاي کانون هاي فرهنگي و هنري و مردم شهرستان رباط کريم در محل مسجد صاحب الزمان (عج) برگزار شد .
رياست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان رباط کريم گفت : هدف از برگزاري اين مراسم ايجاد و اعتلاي فرهنگ قرآني در بين جوانان ، کشف استعدادهاي بالقوه قرآني و ايجاد ارتباط بين تشکل هاي قرآني شهرستان است . سيد احمد حسيني افزود : در بخش مسابقه 24 نفر از قاريان شهرستان شرکت و به رقابت پرداختند که با داوري استاد سيدمرتضي لاجوري و حجت الاسلام رستگار به نفرات اول تا سوم (محسن قاسمي ، علي مشهدي پور و بهرام الستي) لوح يادبود و هداياي نفيسي اهدا» شد . گفتني است ; در پايان مراسم به کليه قاريان شرکت کننده نيز لوح ياد بود و هدايايي از طرف سرهنگ صالحي آرا» فرماندهي منطقه انتظامي شهرستان رباط کريم اهدا» شد .
 
اجراي طرح تلاوت نور در 50 مسجد آران و بيدگل
کاشان  خبرنگار آفرينش
رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي آران و بيدگل گفت : از مجموع 75 مسجد در شهرستان آران و بيدگل در 50 مسجد شهرستان طرح تلاوت نور اجرا مي شود . ميثم نمکي افزود : اين طرح با ابتکار دبيرخانه ستاد عالي کانون هاي فرهنگي هنري کشور به صورت همزمان در سراسر کشور اجرا و هر شب يک صفحه از کلام قرآن در بين نمازهاي مغرب و عشا» تلاوت مي شود . وي افزود : با توجه به جدول ماه رمضان و بهار قرآن ، تعداد مساجد برپا کننده اين طرح افزايش يافته است .

164 واحد  صنعتي در اردبيل مشمول استانداردهاي اجباري و تشويقي هستند

اردبيل  خبرنگار آفرينش
مدير کل استاندارد و تحقيقات صنعتي استان اردبيل گفت : در حال حاضر بيش از صد و شصت و چهار واحد توليدي و صنعتي در استان اردبيل مشمول استاندارد اجباري و تشويقي هستند .
علي فدا در گفت و گو با خبرنگار آفرينش افزود : در شش نخست سال جاري بيش از چهار محموله صادراتي به ميزان صد و هفت تن که داراي گواهينامه صادراتي بودند ، از گمرکات استان صادر شده ، در حالي که اين مدت صد و شصت و شش اظهارنامه وارداتي و بيش از يازده هزار و صد و هفتاد و هشت تن کالاي وارداتي مشمول استاندارد ، وارد استان شده است .
وي با اشاره به تعدد نمونه هاي مورد آزمون واقع شده ، گفت : در شش ماهه نخست سال جاري بيش از سه هزار و نهصد و شصت و دو مورد آزمون در آزمايشگاه اداره کل و نهصد و چهل و هفت مورد آزمون در آزمايشگاه گمرک بيله سوار انجام شده و از اين تعداد پانصد و ده مورد صدور نتايج از طريق اداره کل براي نمونه واحدهاي توليدي صادر شده است . وي در ادامه افزود : هم اکنون هفتاد و شش فراورده محصول واحدهاي توليدي استان مشمول استاندارد اجباري و تشويق است و در شش ماهه نخست سال جاري هيچ مورد ابطال پروانه صورت نگرفته است . وي با اشاره به تعداد بازرسي از سيلندرهاي گاز گفت : طي اين مدت بيش از بيست و نه هزار سيلندر گاز در سطح استان مورد بررسي قرار گرفته که از اين تعداد شش هزار و پانصد و پنجاه و شش مورد تعمير و اصلاح شده است .

استقرار هيات بازرسي انتخابات در استانداري مازندران  

ساري  خبرنگار آفرينش
به اطلاع مردم مازندران مي رساند که به استناد ماده 76 قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبري و ماده 66 قانون تشکيلات وظايف و انتخابات شوراهاي اسلامي ، به منظور انجام دقيق و صحيح مسئوليت هاي محوله قانوني و جهت تامين شرايط حسن جريان برگزاري انتخابات هيات بازرسي انتخابات استان از سوي وزارت کشور در استانداري مستقر شده و آماده دريافت نظرات و پيشنهادات و گزارشات مردمي و ستادهاي انتخاباتي پيرامون تخلفات انتخاباتي مي باشد .
لذا از مردم عزيز تقاضا مي شود به محض مشاهده هر گونه تخلف انتخاباتي مراتب را از طريق شماره تلفن هاي ; 221 ، 214 و 2210285 ، نمابر 2210286 و 2210284 به اين هيات اعلام و گزارش کنند . ضمنا براي تسهيل در برقراري ارتباطات و رسيدگي سريع گزارشات در هر يک از حوزه هاي انتخاباتي هيات بازرسي انتخابات در محل فرمانداري ها و بخشداري ها مستقر شده است .

  اختصاص بيش از 375 ميليارد ريال
 به طرح هاي عمراني دزفول

دزفول  خبرنگار آفرينش
فرماندار دزفول از اختصاص 375 ميليارد ريال و 630 ميليون و 540 هزار ريال براي اجراي طرح هاي عمراني در بخش هاي مختلف اين شهرستان خبر داد . حميد قناعتي با اشاره به حجم اعتبارات اين شهرستان در سال 85 گفت : تا به حال در بخش هاي مختلف 15 الي 40 درصد اعتبارات دريافتي توسط دستگاه هاي اجرايي جذب شده است . به گفته فرماندار دزفول بيشترين ميزان اعتبارات در سال جاري صرف بخش هاي کشاورزي ، آموزش و پرورش ، راه و ترابري ، آب و فاضلاب شهري و روستايي شده است . وي از مسئولين اجرايي خواست در جذب به موقع و همچنين تسريع در اجراي پروژه ها تلاش بيشتري کنند . فرماندار دزفول با اشاره به پروژه هاي پل سازي در منطقه ، به خصوص احداث پل ميانرود و رونق شهرهاي جديد ميانرود  صفي آباد و دزآب افزود : با احداث اين پل مسير دزفول به اهواز از طريق جاده مذکور به اهواز از طريق جاده مذکور بين 30 الي 40 کيلومتر کاهش خواهد يافت .


تا پايان برنامه چهارم توسعه صورت مي گيرد ;
تجهيز 1440 مدرسه مازندران به آي تي

ساري  خبرنگار آفرينش
رئيس سازمان آموزش و پرورش مازندران استفاده از آي تي را به عنوان يک ضرورت                                اجتناب ناپذير در آموزش و پرورش خواند و گفت : تا پايان برنامه چهارم توسعه 1440 مدرسه داراي               آي تي مي شوند .  سيد نصراله فاضلي در جمع دانش آموزان بسيجي مرکز پيش دانشگاهي دخترانه فاطمه زهرا (س) که در شهر سورک برگزار شد ، اظهار داشت : در حال حاضر 700 مدرسه داراي                       آي تي هستند که تا پايان برنامه چهارم 900 مدرسه متوسطه ، 300 مدرسه راهنمايي و 240 مدرسه ابتدايي نيز مجهز به آي تي خواهند شد . رئيس سازمان آموزش و پرورش در پايان سخنانش داشتن هدف و برنامه در زندگي براي دانش آموزان را مورد تاکيد قرار داد و تصريح کرد : دانش آموزان اگر مي خواهند در اجتماع تاثيرگذار باشند و نقش هاي کلان را در جامعه ايفا کنند از همين مدرسه بايد شروع کنند و بيانديشند که در آينده چه شغل و حرفه اي را انتخاب کنند .

 انجيل 1200 ساله بر روي پوست ماهي
 در کتابخانه تبريز نگهداري مي شود

تبريز  خبرنگار آفرينش
مسئول اطلاعات و آمار کتابخانه مرکزي تبريز گفت : انجيلي با قدمت 1200 سال که بر روي پوست ماهي نوشته شده در اين کتابخانه نگهداري مي شود . انسيه ذوالفقاري افزود : هم اکنون 243 هزار و 312 جلد کتاب در کتابخانه مرکزي تبريز موجود است که 209 هزار و 819 جلد آن شامل کتب فارسي و 30 هزار و 215 جلد آن شامل کتب عربي ، انگليسي ، فرانسه و 3 هزار و 278 جلد آن شامل کتب خطي نفيس است . وي افزود : کتابخانه مرکزي تبريز 21هزار و 369 نفر عضو دارد که 13 هزار و 119 نفر به صورت فعال و 8 هزار و 250 نفر به صورت نيمه فعال با اين کتابخانه در ارتباط هستند . مسئول اطلاعات و آمار کتابخانه مرکزي تبريز با اشاره به آمار مراجعان به اين کتابخانه اظهار داشت : در 6 ماهه نخست سال جاري 223 هزار و 228 نفر جهت مطالعه و تحقيقات علمي به اين کتابخانه مراجعه کرده اند . ذوالفقاري خاطر نشان ساخت : کتاب شرح اصول کافي يکي از نسخ ناياب خطي ، دستخط ملاصدرا به سال 1044 هجري قمري در کتابخانه مرکزي تبريز حفظ ونگهداري مي شود .
وي گفت : ديوان صائب تبريزي به خط خود صائب به سال 1081 هجري قمري ، وقت نامه ربع رشيدي با دستخط خواجه رشيدالدين فضل الله و قرآن نوشته شده در قرن ششم هجري از ديگر نسخ ناياب خطي موجود در کتابخانه مرکزي تبريز است .

توليد بيش از 6 هزار تن سنگ مرغوب و تزئيني در ماکو

اروميه - خبرنگار آفرينش
6 هزار و 500 تن سنگ مرغوب و تزئيني تراورتن از بزرگ ترين معدن تراورتن آذربايجان غربي در ماکو توليد و به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه شد . اين ميزان سنگ تزئيني تراورتن در رنگ هاي کرمي ، شکلاتي ، بژ ، سفيد در نيمه نخست سال جاري از بزرگ ترين معدن تراورتن استان در ماکو توليد و پس از فراوري به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه شده است . محمد خليل پور از آغاز صادرات سنگ هاي تراورتن اين واحد معدني به خارج از کشور خبر داد و اظهار داشت : در نيمه نخست امسال نزديک به يک هزار و 300 تن انواع سنگ هاي شکلاتي ، بژ و کرم به کشور چين و ايتاليا صادر شد و پيش بيني مي شود ; اين ميزان صادرات تا پايان سال جاري به 2 هزار و 600 تن به ارزش 130 هزار دلار برسد . گفتني است ; ذخيره بزرگ ترين معدن تراورتن آذربايجان غربي در ماکو 3 ميليون و 500 هزار تن مي باشد و اين واحد معدني با 15 ميليارد ريال سرمايه گذاري فعاليت مي کند.

نصب 400 تابلوي
 ممنوعيت   تخليه خاک و نخاله  در مشهد

مشهد  خبرنگار آفرينش
به همت سازمان بازيافت و تبديل مواد معاونت خدمات شهري شهرداري مشهد ، 400 تابلوي هشدار دهنده مبني بر   ممنوعيت تخليه خاک و نخاله   ، در سطح شهر مشهد نصب شد .
به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي حوزه معاونت خدمات شهري شهرداري مشهد به منظور زيباسازي شهر مشهد مقدس و عاري نمودن آن از وجود خاک و نخاله هاي ساختماني ، همچنين جلوگيري از شيوع بيماري هاي خطرناک ريوي و بيماري هايي از جمله سالک که وجود خاک و نخاله در شيوع آن بسيار حائز اهميت است ، سازمان بازيافت و تبديل مواد اين حوزه معاونت از ابتداي سال جاري تاکنون در مناطق 13 گانه شهر مشهد اقدام به نصب بيش از 400 تابلوي تخليه خاک و نخاله هاي ساختماني ممنوع مي باشد را ، کرده است . مهندس خليل ا... کاظمي مديرعامل سازمان بازيافت ضمن تقاضاي مشارکت هر چه بيشتر مردم در اين امر مهم اظهار داشت : مطابق نص صريح قانون (تبصره 45 ماده 55 قانون شهرداري ها) متخلفين از اين قانون پس از اخطار در مرحله دوم به مراجع  قضايي جهت رسيدگي به تخلفات آنها معرفي مي شوند .

احداث 5775 متر شبکه فشار ضعيف و متوسط در دزفول

دزفول  خبرنگار آفرينش
5775 متر شبکه فشار ضعيف و فشار متوسط در صفي آباد ، دزآب ، ميانرود و بخش چغاميش دزفول احداث شد . به گزارش اداره برق دزفول تعويض 11 هزار سيم فشار ضعيف و نصب 21 ترانس برق از ديگر اقدامات مديريت برق دز دزفول مي باشد . بر اساس اين گزارش به منظور رفع مشکل افت ولتاژ در ايستگاه صفي آباد ترانس سوم اين ايستگاه با ظرفيت 30 مگا ولت آمپر و با 3 فيدر خروجي در حال نصب است که با انجام اين عمليات ، ظرفيت ايستگاه از 57 مگاولت آمپر به 87 مگا ولت افزايش خواهد يافت و احداث 12 کيلومتر خط انتقال براي کاهش بار ترانس هاي تي يک و تي دو که از دلايل افت ولتاژ چغاميش مي باشد ، مرتفع مي شود .

تعدد زندان  در کرج باعث بروز آسيب هاي اجتماعي   است

کرج  خبرنگار آفرينش
رئيس اداره بهزيستي شهرستان کرج گفت : تعدد زندان ها و سکونت خانواده زندانيان در اين شهرستان ، باعث بروز آسيب هاي اجتماعي متعدد شده است .
دکتر مجتبي بابايي راد با بيان اينکه خانواده اي که  سرپرستش آسيب ببيند ، خود نيز دچار آسيب مي شود ، افزود : اغلب خانواده هاي معتادان يا توزيع کنندگان مواد مخدر خود نيز درگير اين معضل هستند و با توجه به شرايط اقتصادي و روحي نامناسب اين خانواده ها ، آسيب هاي اجتماعي و ناهنجاري مشاهده شده در اين خانواده ها فراوان است .
وي اظهار داشت : سکونت دسته جمعي اکثر اين خانواده ها در حاشيه شهر به دليل شرايط نامطلوب اقتصادي و شيوه زندگي اين افراد ، امکان آسيب پذيري اين قشر را افزايش مي دهد و اين موضوع کل مجموعه شهرستان را به نوعي درگير اين آسيب ها مي کند .
وي اختلاط فرهنگ هاي مختلف را از ديگر مشکلات مربوط به تعدد زندان ها خواند و گفت : گاه وجود فرهنگ هاي متضاد به دليل مهاجرت خانواده هاي زندانيان ، نابساماني هاي اجتماعي را در کرج به وجود مي آورد .
بابايي راد با بيان اينکه امکانات اعتباري بهزيستي کرج پاسخگوي هزينه هاي شهروندان نيست ، گفت : خانواده هاي زندانيان پس از سکونت در شهرستان براي رفع نياز به دستگاه هاي اجرايي چون کميته امداد امام خميني (ره) و بهزيستي مراجعه مي کنند ، اما بهزيستي با توجه به هزينه هاي بالاي خود ، نمي تواند پاسخگوي اين مراجعان باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته