جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/09 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2614

 کوتاه و خواندني 


  عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس تشريح کرد:
نابساماني هاي بازار مسکن و اجاره بها

دکتر حسن سبحاني از نابساماني هاي بازار مسکن و اجاره بها سخن گفت.
نماينده دامغان در گفت وگو با ايسنا در پاسخ به اين پرسش که چه دلايلي موجب افزايش قيمت اجاره بها، زمين و مسکن و تعميق شکاف طبقاتي در بازار مسکن شده است؟ گفت: دولت در قالب وزارت مسکن، وقتي از سياستهايش براي افزايش عرضه مسکن سخن مي گويد از افزايش آمار ساخت و ساز در کلان صحبت مي کند، بي آنکه در اين افزايش از توزيع مالکيت مساکن ساخته شده صحبتي به ميان آورد.
واحدهاي مسکوني ساخته شده به نيت سود بيشتر احتکار مي شود
رييس سابق کميسيون برنامه و بودجه افزود: به طور طبيعي کساني که دنبال يک واحد مسکوني اند، انبوه ساز نبوده، بلکه مصرف کننده اند بنابراين انبوه سازي و بي توجهي به توزيع مالکيت مسکن کشور را به اينجا مي رساند که مجموعه کساني که به توليد مسکن مبادرت ورزيده و از تسهيلات و امکانات بانکي و دولتي استفاده کرده اند با علم به قدرت خريد پايين متقاضيان مسکن و آگاهي از فقدان قدرت مانور آنان، در احتکار واحدهاي ساخته شده به نيت سود بيشتر با بيان استدلال هايي چون «اگر پول واحد مسکوني را داخل هر بانکي بگذاريم با حداقل سود بانکي باز چندين ميليون تومان سود در سال دريافت مي کنيم» و يا «نگهداري و استهلاک ساختمان ها هزينه بر است» پيش قدم مي شوند.
واحدهاي مسکوني خالي از سکنه بسيار زياد است
عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس اظهار کرد: واحدهاي مسکوني خالي از سکنه در سطح تهران و شهرستان ها بسيار زياد است.
 چرا در حالي که عده اي متقاضي براي واحدهاي خالي سکنه هستند  و منطق اقتصادي حکم مي کند که در مقابل تقاضا بايد عرضه اي وجود داشته باشد  اين همه واحد مسکوني خالي وجود دارد؟ دليل اين موضوع اين است که صاحبان واحدهاي مسکوني، بهايي فراتر از قيمت بازار براي واحدهاي خود مطالبه مي کنند.
 صاحبان املاک آنقدر وضع مالي و گردش پولي خوبي دارند که مي دانند اگر واحد مسکوني شان را نفروشند رقبايي خصوصي و دولتي وجود ندارند که مسکن، توليد و عرضه کنند تا قيمت ها بشکند بنابراين ارزش ملک آنان روز به روز افزايش مي يابد.
با کاهش سود بانکي صاحبان املاک بر ميزان پيش پرداخت             دريافتي شان مي افزايند
عضو کميسيون برنامه و بودجه افزود: در مورد اجاره بها» نيز همين گونه است. صاحب خانه ها قبل از کاهش سود بانکي در ازا» هر يک ميليون تومان پول، 30 هزار تومان در نرخ اجاره بها             محاسبه مي کنند. در حالي که نرخ سود بانکي در بانک ها کاهش مي يابد صاحبان املاک براي جبران کاهش سود پول شان بر ميزان پيش پرداخت دريافتي شان مي افزايند. بر همگان مسجل است که پول هاي پيش دريافتي از سوي صاحبان منازل، اگرچه با سود بانکي مقايسه مي شود                   ولي در سيستم بانکي سرمايه گذاري نمي شوند، بلکه در بازار غيررسمي که سودي معادل 50 تا                 60 درصد دارد سرمايه گذاري مي شود.
 اين استاد دانشگاه تاکيد کرد:  بايد فرهنگ سازي شود که سرمايه گذاري در بازار غيررسمي با سودهاي بالا اقدامي غير شرعي و مذموم است.
 وي خواستار دخالت دولت در بازار مسکن شد و افزود: افزايش قيمت مسکن در احتکار مسکن است و عمدتا از سوي افرادي انجام مي شود که مالکند، ولي تن به بازي عرضه و تقاضا نداده و با کاهش عرضه قيمت را افزايش مي دهند.
 دولت در اين زمينه بايد سياست گذاري کند.
 دولت بايد اين همه متاثر از بيان غيرواقعي و در مواردي انحراف از عدم لزوم حضورش در بخش مسکن نباشد، کما اينکه بسياري از دولت هاي دنيا در بخش مسکن دخالت کرده و مانع از اين شده اند که 70 درصد درآمد شهروندا ن شان به کرايه منازل اختصاص يابد. 


  حضور ناظمي اردکاني در وزارت اقتصاد

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: رييس جمهوري در نظر دارند از آقاي ناظمي                    وزير سابق تعاون در يکي از مجموعه هاي وزارت اقتصاد استفاده کنند.
ايرج نديمي در گفت وگو با فارس اظهار داشت: در مذاکره اي که در مورد برکناري                                        آقاي ناظمي از وزارت تعاون با رييس جمهور داشتم عملا ايشان پاسخ دادند براي ايشان يک مسئوليت در يکي از مجموعه هاي بانک، بيمه و وزارت اقتصاد و دارايي را در نظر گرفته ام.
وي در پاسخ به اين سوال که آيا ايشان براي سمت دبير شورايعالي مناطق آزاد در نظر گرفته شده; گفت: رييس جمهوري تاکيدي بر حضور آقاي ناظمي در مناطق آزاد نداشتند بلکه عنواني در وزارت اقتصاد و دارايي را در نظر دارند.
به گزارش فارس در خبرها آمده بود که حسين صادق عابدين، دبير شوراي عالي مناطق آزاد کشور که يکي از مديران موفق در مناطق آزاد است از ابتداي شهريور ماه استعفاي کتبي خود را تقديم مقامات مسئول کرده بود.
شنيده شده بود محمد ناظمي اردکاني وزير تعاون که خروج وي از کابينه پس از سخنان اخير احمدي نژاد قطعي شده به رياست شوراي عالي مناطق آزاد منصوب خواهد شد.

امضا قرارداد ساخت 6 ميليون گوشي تلفن همراه
  
قرارداد توسعه و ساخت تجهيزات 6 ميليون گوشي تلفن همراه به ارزش 168 ميليارد با حضور رييس جمهوري امضا شد.
اين قرارداد توسط وزارتخانه هاي صنايع و معاون و ارتباطات و فناوري اطلاعات در مدت                18 ماه اجرا خواهد شد.
وزير ارتباطات در اين مراسم گفت: 11 ميليون خط تلفن همراه در کشور فعال است که تا پايان امسال به 15/5 ميليون خط مي رسد و فقط در سال جاري 7 ميليون خط تلفن همراه را شرکت ارتباطات سيار واگذار مي کند.
سليماني افزود: به بيش از 40 ميليون خط تلفن همراه در کشور نياز است.
 
سمند در چين مي تازد 
  
خط توليد سمند در چين با توليد سالانه 30 هزار دستگاه در سال 87 به بهره برداري خواهد رسيد.
منطقي مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو گفت: اين خط توليد تا ميزان 120 هزار دستگاه قابل افزايش است.
وي سرمايه گذاري براي اين طرح را 60 ميليون دلار عنوان کرد و افزود: از اين ميزان سهم ايران خودرو 30 درصد و بقيه به عهده بخش خصوصي چيني است.
منطقي گفت: عمليات اجرايي ساخت کارخانه توليد سمند از شهريور امسال در شهر تايان در استان شندونگ آغاز شده است که طبق برنامه ريزي تا 18 ماه آينده به بهره برداري خواهد رسيد.
وي افزود: در مرحله نخست سالن هاي رنگ، بدنه و مونتاژ نهايي ساخته و راه اندازي                              مي شود.
مديرعامل گروه صنعتي ايران خودرو مهمترين رقيب سمند در بازار چين را برخي از مدل هاي هيوندايي، چري و فولکس واگن عنوان کرد.

وزير نفت:
براي صادرات گاز، با اروپا به توافق مي رسيم

وزير نفت از واگذاري پروژه ميدان گازي پارس شمالي به چيني ها در آينده اي نزديک، احداث سه پالايشگاه جديد و عمليات توسعه دو پالايشگاه موجود در کشور و واگذاري توسعه ميدان نفتي آزادگان به يک شرکت ايراني در صورت عدم توافق با دو شرکت خارجي خبر داد و در عين حال درباره خط لوله نابوکو نيز گفت: به زودي با خارجي ها براي صادرات گاز ايران به اروپا به توافق خواهيم رسيد.
به گزارش مهر، سيدکاظم وزيري هامانه در حاشيه بهره برداري از فاز نخست طرح توسعه مخزن مارون خامي در خوزستان افزود: اين خط هم اکنون در حال اجراست و اميد مي رود                                        به زودي به توافق در اين زمينه برسيم.
وي در خصوص قراردادهاي بيع متقابل نيز گفت: برخي تغييرات محتوايي در زمينه اين قراردادها انجام گرفته تا جاذبه اين قراردادها براي خارجي ها بيشتر و نقاط ضعف آن رفع شود.
وزير نفت با اشاره به اجراي چند پروژه به اين روش تاکنون در کشور خاطرنشان کرد: با لحاظ اين تغييرات قراردادهاي جديد نفت به همين روش منعقد خواهد شد.
هامانه همچنين با اشاره به مذاکره وزارت نفت با دو شرکت خارجي براي واگذاري طرح توسعه ميدان فتي آزادگان به منظور جايگزيني شرکت اينپکس ژاپن گفت: يک شرکت داخلي هم به موازات اين کار تجهيز مي شود تا در صورتي که توافقات به نتيجه نرسد از اين شرکت در توسعه ميدان استفاده شود.
وزير نفت در ادامه از واگذاري پروژه ميدان گازي پارس شمالي به چيني ها در آينده اي نزديک خبر داد و گفت: در حال مذاکره با يک شرکت چيني هستيم و اميد است که تا پيش از آغاز سال جديد قرارداد آن هم امضا شود.
 
بررسي طرح جامع مسکن در مجلس

رييس کميته مسکن مجلس گفت: کميته مسکن مجلس شوراي اسلامي امروز طرح جامع مسکن را بررسي مي کند.
حسن زماني نماينده ملاير در گفت و گو با فارس افزود: در برخي از بندهاي طرح جامع مسکن کلي نگري شده است بنابراين در بررسي هاي مجدد سعي بر برطرف شدن نواقص احتمالي اين طرح خواهد شد.
وي اظهار داشت: يکي از نقاط ضعف اين طرح، ديده نشدن مسايل فرهنگي ساخت مسکن در مناطق مختلف کشور بوده است چراکه در برخي از استان ها بايد مسکن هاي ويژه و خاص همان مناطق احداث شود.
زماني با بيان اينکه يک سري عوامل تاثيرگذار در کشور همواره قيمت مسکن و اجاره بها را دستخوش تحولات عمده کرده و موجب رونق و يا رکود مسکن مي شود گفت: ورود نقدينگي هاي سرگردان به بخش مسکن همواره به اين بخش رونق مي دهد و زماني که اين سرمايه ها از بخش مسکن خارج مي شود تاثير منفي بر اين بازار گذاشته و موجب رکود مي شود.
وي افزود: اعلام سياست هاي کلان از سوي دستگاه هاي اجرايي در روند رو به رشد قيمت ها و يا رکود بخش مسکن تاثير بسزايي دارد.
وي گفت: نياز سالانه کشور به مسکن در حدود يک ميليون واحد مسکوني است اما طبق آمارهاي اعلام شده 300 هزار واحد مسکوني کمتر از نياز جامعه يعني 700 هزار واحد مسکوني توليد مي شود.

 تغيير ساعت کار بانک ها در شهرستان ها

يک منبع آگاه گفت: دولت ساعت کار بانک ها را در شهرستان ها به ساعت قبلي خود                         يعني ساعت 8 بازخواهد گرداند.
يک منبع آگاه در گفت و گو با فارس اعلام کرد: از چند روز آينده ساعت کاري بانک ها                                     در شهرستان ها و مراکز استان ها از ساعت 9 صبح به 8 تغيير خواهد يافت.
دولت اول مهرماه در بخشنامه اي ساعت کار بانک ها را از 8 صبح به 9 تغيير داده بود.
تاکنون درباره ساعات کار بانک ها در پايتخت تصميمي گرفته نشده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري
استانها و شهرستانها ويژه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته