جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3701

 رئيس جمهور:
 آمريکا براي مذاکره ادبيات خود راتغيير دهد 
 جعبه سياه 11 سپتامبر باز خواني شود


گروه سياسي: رئيس جمهور براي از سرگيري روابط ديپلماتيک ايران و آمريکا خواستار تغيير ادبيات مقامات کاخ سفيد شد و با تاکيد بر بازخواني جعبه سياه حادثه 11 سپتامبر 2001، درباره زمان مذاکره ايران و گروه1+5گفت: طبق برنامه قبلي در ماه اکتبر نماينده ايران و يکي از اعضاي1+5 درباره چارچوب گفتگوها ديدار خواهند کرد. به گزارش مهر، محمود احمدي نژاد روز جمعه در آخرين روز از سفر خود به نيويورک به منظور شرکت در اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل متحد، در کنفرانس خبري با حضور خبرنگاران رسانه  هاي داخلي و خارجي; در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه اوباما روز پنج شنبه در خصوص مذاکره با ايران سخناني را مطرح کرد، نظر شما در اين مورد چيست؟ گفت: جمهوري اسلامي ايران رابطه اش را با آمريکا قطع نکرده است و در اين زمينه ما مسئوليتي نداريم. رئيس جمهور ادامه داد: همانطور که پيش از اين هم گفته ايم، به غير از رژيم صهيونيستي مي خواهيم با ديگر کشورها روابط خوبي داشته باشيم. اگر آمريکا قصد گفت وگو و مذاکره دارد بايد ادبيات خود را تغيير دهد و اين گفت وگو بايد در شرايط برابري و عدالت انجام شود.
با آمريکا مذاکره نکرديم
احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينکه برخي گزارش ها حاکي از آن است که بين نمايندگان ايران و آمريکا در نيويورک مذاکراتي صورت گرفته است، گفت: هيچ گونه مذاکره اي ميان نمايندگان دو کشور صورت نگرفته است. البته ارتباط ما با مردم آمريکا هميشه برقرار بوده است و در همين سفر نيز با چهار گروه از مردم آمريکا ملاقات هايي داشته ام.
گفت وگوي ايران و 5+1 در اکتبر 
احمدي نژاد در پاسخ به سوالي درباره زمان برگزاري مذاکرات ايران با پنج عضو دايم شوراي امنيت (آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه و چين) به علاوه آلمان در موضوع هسته اي، خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده قرار است در ماه اکتبر نماينده اي از ايران با يکي از اعضاي 5+1 در قالب چارچوب هاي مورد توافق قرار گرفته گفت وگو کند. رئيس جمهور افزود: البته گروه1+5 گفت وگو را به صورت يکجانبه قطع کرد و عليه کشورمان قطعنامه صادر کردند، اين بار اول نيست که اقدام به چنين کارهايي مي کنند و هر وقت که در منطق کم مي آورند دست به اين گونه اقدامات مي زنند.
مخالفين دولت به شکل کاملا آزاد زندگي مي کنند
رئيس جمهور در پاسخ به ادعاي خبرنگاري مبني بر وجود قوانين چندگانه در ايران و زنداني شدن برخي خبرنگاران و همچنين در خصوص آزادي اديان، گفت: مخالفين دولت در ايران به شکل کاملا آزاد زندگي مي کنند، تهمت مي زنند، مخالفت مي کنند و کاملا آزادانه به زندگي خود ادامه مي دهند. البته ممکن است يکي، دو خبرنگار کشور را ترک کرده باشند ولي ده ها هزار خبرنگار در ايران به صورت آزاد فعاليت دارند و صدها روزنامه نيز در حال انتشار است.احمدي نژاد افزود: سران مخالف با دولت در ايران به سادگي بيانيه مي دهند و مخالفت خود را آزادانه ابراز مي کنند.رئيس جمهور در خصوص آزادي اديان در ايران نيز گفت: قانون اساسي در ايران مذاهب قانوني را مشخص کرده است و اين مذاهب در چارچوب همان قانون مي توانند آزادانه عمل کنند. البته اگر کسي بخواهد از روش هاي غيرقانوني اقدام به تبليغات کند قانون مانع او خواهد شد.
جعبه سياه 11 سپتامبر باز شود 
رئيس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگاري که پرسيد; چرا شما موضوع 11 سپتامبر را بعد از 9 سال مطرح کرديد در حالي که ديگران انتظار داشتند حرف هاي ديگري از شما بشنوند، گفت: اين هم حرف ديگري است و اگر من سه سال يا پنج سال ديگر نيز اين حرف ها را مي زدم باز هم اين سوال پرسيده مي شد. وي اضافه کرد:  البته من اين موضوع را به نحو ديگري نيز قبلا گفته ام و گفته ام که اگر مثلا پنجاه نفر مسوول اين حادثه بودند بايد کمک شود که اين پنجاه نفر مجازات شوند نه کل خاورميانه، نه اين که دو کشور اشغال شود.رئيس جمهور گفت: آنها اسم تروريست ها را اعلام کنند و بگويند چه کساني هستند؟ چند نفر و کجا هستند؟ در اين 9 سال تعداد زيادي از مردم افغانستان و عراق کشته شدند، سربازان آمريکايي کشته شدند، ما به آن ها مي گوييم بياييد و سياست غلط تان را که در اين ارتباط در پيش گرفته ايد اصلاح کنيد،  آيا اکنون که معلوم شده اين سياست غلط است نبايد بر ادعاي اوليه شان تجديد نظر کنند؟ احمدي نژاد گفت: ما نگران هستيم که يازده سپتامبر به موجودي مقدس تبديل شود که ديگر هيچ مورخي نتواند در مورد آن تحقيق و سوال مطرح کند و اگر مطلبي را مطرح کرد دچار مشکل شود.  ما نبايد هر چيزي را به جعبه سياه تبديل کنيم و اگر جعبه سياه شد، بايد اجازه بدهيم عده اي متخصص آن را باز کنند تا ببينند در آن چه گذشته است.
برخي خيال مي کنند که تمام دنيا هستند
احمدي نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاري ديگر که نظر وي را درباره ترک کردن عده اي از نمايندگان کشورهاي غربي هنگام سخنراني در جلسه مجمع عمومي پرسيد، اينگونه جواب داد:   برخي خيال مي کنند که تمام دنيا هستند; براي ديگر ملت ها احترام قائل نيستند; چند کشوري که دائم شعار آزادي بيان و جريان آزاد اطلاعات سر مي دهند و گوش فلک را از شعارهاي شان کر کرده اند حاضر نيستند نقطه نظرات مخالف را گوش بدهند. البته آن ها اقليتي بيش نيستند و در انزواي کامل قرار دارند. عده اي قليلي که اگر در کشورشان انتخابات آزاد برگزار شود معلوم نيست راي بياورند.رئيس جمهور افزود: اين روش ديگر جواب نمي دهد. همان طور که نظام سرمايه داري به پايان رسيده رفتار تبعيض آلود نيز به پايان رسيده است.  اين رفتار ديکتاتوري ناشي از تفکر سرمايه داري است; و براي ما خيلي مهم نيست و حساسيت نداريم. 

رئيس جمهور در پاسخ به اين سوال که غربي ها گفته اند ما نمي خواهيم از بابت تحريم ها به مردم ايران فشاري وارد شود ولي گويي اين تحريم ها به مردم فشار مي آورد و آن ها مردم را هدف قرار داده اند; نظر شما در اين ارتباط چيست؟ گفت: بيش از 90 درصد تحريم ها براي فشار آوردن به مردم عادي است. آن ها مي گويند هدف ما از اين تحريم ها مردم نيستند ولي از بابت اين تحريم ها به مردم فشار مي آوريم که آن ها نيز به دولت فشار بياورند، مي بينيد که منطق آن ها چگونه است. احمدي نژاد تصريح کرد: من به شما مي گويم اين تحريم ها اثري روي ملت ايران ندارد، ملت ايران قوي است و در سايه اين تحريم ها نيز پيشرفت هاي زيادي کرده است. اگر آن ها فکر مي کنند با فشار مي توانند حق ايران را ضايع کنند اشتباه مي کنند و با شکست روبه رو مي شوند. رئيس جمهور اضافه کرد: ملت ايران ملتي با فرهنگ و با منطق است و بدون نياز به ديگران راه خود را انتخاب کرده و ادامه مي دهد.

بازگشت به تهران
رييس جمهوري پس از اين کنفرانس خبري آمريکا را پس از يک سفر يک هفته اي به مقصد ايران ترک کرد و ظهر ديروز وارد فرودگاه مهرآباد شد و مورد استقبال محمدرضا رحيمي معاون اول رييس جمهور، حجت الاسلام و المسلمين محمدي گلپايگاني رييس دفتر مقام معظم رهبري و علي اکبر ولايتي مشاور امور بين الملل رهبر معظم انقلاب و جمعي از مسوولان قرار گرفت.     احمدي نژاد بيست و هفتم شهريور ماه در صدر يک هيات عالي رتبه سياسي سفر يک هفته اي خود را آغاز کرد. رييس جمهوري اسلامي ايران ابتدا به منظور گفت و گو با همتايان خود در سوريه و الجزاير به دمشق و الجزيره عزيمت کرد و پس از ساعاتي توقف در اين دو کشور براي شرکت در شصت و پنجمين مجمع عمومي سازمان ملل عازم نيويورک شد. احمدي نژاد در يک هفته سفر کاري بسيار فشرده، علاوه بر سخنراني در اجلاس توسعه هزاره و نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل ، ديدارهاي مختلفي با مقام هاي ارشد کشورهاي مختلف جهان انجام داد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته