جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/04 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3701

 معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي عنوان کرد:
 پيشگامي پژوهشکده هاي معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي با انتشار مجلات تخصصي و برگزاري همايش ها و ميزگردها 

معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي در جمع اعضاي گروه پژوهشي گفت: پژوهشکده هاي وابسته به معاونت فرهنگي دانشگاه با انتشار مجلات تخصصي و برگزاري همايش ها و ميزگردهاي تخصصي همواره در پژوهش هاي فرهنگي پيشگام بوده اند.
به گزارش آنا، دومين نشست اعضاي گروه آينده پژوهشي پژوهشکده مطالعات ميان فرهنگي با حضور معاون فرهنگي دانشگاه برگزار شد.
در اين جلسه مظاهري معاون فرهنگي و برخي از مديران فرهنگي دانشگاه به همراه استادان و اعضاي هيات علمي گروه آينده پژوهي حضور داشتند و پيرامون اهتمام به موضوع آينده پژوهشي که موضوعي ميان رشته اي است بحث و تبادل نظر کردند.
مطهرنيا مديرگروه نخست با اشاره به هماهنگي هاي به عمل آمده در گروه آينده پژوهي در پژوهشکده مطالعات ميان فرهنگي گفت: در نظر داريم در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري دانشجو پذيرفته و فعاليت هاي پژوهشي در اين زمينه را گسترش دهيم.
در ادامه دکتر خراعي عضو هيات علمي دانشگاه و عضو گروه آينده پژوهي پژوهشکده مطالعات ميان فرهنگي، با اشاره به اهداف و ضرورت هاي آينده پژوهي در نيم قرن اخير بر اهميت اين رشته و گسترش آن تاکيد کرد. وي افزود: پيامد اقدامات و رفتارها در آينده پژوهي بررسي مي شود.
رييس واحد علوم و تحقيقات اصفهان طي سخناني، موضوعات ميان رشته اي را حائز اهميت خواند و آمادگي اين واحد را جهت پذيرش دانشجو در رشته آينده پژوهي اعلام کرد و در اين زمينه گفت: مکاتبات لازم جهت تاسيس اين رشته در واحد علوم و تحقيقات اصفهان با شوراي گسترش آموزش عالي انجام گرفته است.
معاون پژوهشکده مطالعات ميان فرهنگي نيز طي سخناني بر اهميت اين رشته تاکيد کرد و گفت: با توجه به صدور مجوز قطعي پژوهشکده مطالعات ميان فرهنگي از سوي شوراي گسترش آموزش عالي اين پژوهشکده آمادگي دارد در زمينه گسترش رشته آينده پژوهي اقدام کند.
وي حمايت از پايان نامه و رساله هاي دانشجويي را يکي از راه هاي گسترش رشته آينده پژوهي قلمداد کرد.
دبير منطقه 12 دانشگاه نيز درخصوص آينده پژوهشي به مقايسه آن با ديگر انواع پژوهش هاي علمي پراخت و گفت: با توجه به نوع پژوهش، در آينده پژوهي بايد برنامه ريزي هاي ويژه اي در اين خصوص صورت پذيرد.
حجت الاسلام حبيبي مديرکل تحقيقات و برنامه ريزي فرهنگي دانشگاه با اشاره به اهميت آينده پژوهي و مصاديق آن در اسلام به ويژه در ميان اهل تشيع افزود: ضرورت هاي اين رشته بايد مشخص شود و براساس آن برنامه ريزي صورت گيرد. يکي از ضرورت ها آن است که رويکرد فرهنگي اين موضوع يعني آينده پژوهي فرهنگي بيشتر مطرح شود.
وي با اشاره به اين که اگر آينده پژوهي همراه با نگاه واقع بينانه نباشد به انحراف خواهد رسيد، گفت: پيش نياز آينده پژوهي، شناخت وضع موجود است.
عليرضا صالحي مديرکل امور فوق برنامه فرهنگي دانشگاه در ادامه اين جلسه آينده پژوهي در حوزه تخصصي فرهنگي را جز» نيازهاي ضروري قلمداد کرد و افزود: بدين منظور مي توان از برگزاري نشست هاي تخصصي آغاز کرد.معاون فرهنگي دانشگاه، سخنان خود را با محکوم کردن هتک حرمت برخي نابخردان به مصحف شريف آغاز کرد و در ادامه گفت: مباحث آينده پژوهي بايد بيش از پيش قوت يابد و زمينه هاي کاربردي آن فراهم شود.
وي با اشاره به تاسيس دو پژوهشکده "قرآن و عترت" و "مطالعات ميان فرهنگي" گفت: اين دو پژوهشکده با مجوز شوراي گسترش آموزش عالي تاسيس شده و عملکرد معاونت فرهنگي دانشگاه در اين دو پژوهشکده باعث صدور مجوز تاسيس آنها شد.
وي به انتشار مجلات تخصصي و علمي پژوهشي با رويکردهاي مختلف اشاره کرد و مجلات "صحيفه مبين"، "مطالعات ميان فرهنگي" و "بصيرت" را به همراه مجله "آيينه حکمت" را از جمله اين مجلات برشمرد.
معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي با تاکيد بر پرهيز از شعارزدگي ضرورت اطلاع رساني فعاليت ها را يادآور شد.
مظاهري در بخش ديگري از سخنان خود برگزاري ميزگردهاي تخصصي، همايش هاي ملي و بين المللي و بهره گيري از استادان توانمند داخل و خارج از کشور را از جمله ظرفيت هاي موجود دانست که معاونت فرهنگي دانشگاه از آن حمايت مي کند. موضوع يابي در زمينه پايان نامه هاي دانشجويي را از جمله مهم ترين ضرورت هاي امروز در رشته آينده پژوهي دانست.وي در پايان سخنان خود بهره گيري از توان استادان و دانشجويان را در جهت گسترش آينده پژوهي حائز اهميت خواند و تقويت رويکرد فرهنگي اين رشته را خواستار شد.پژوهشکده مطالعات ميان فرهنگي با تاسيس 5 گروه پژوهشي، فعاليت هاي عمده اي را در موضوعات ميان رشته اي پي گرفته است. گروه ايران شناسي و احياي مفاخر فرهنگي کشور نيز از جمله گروه هاي پژوهشي اين رشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته