جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/13 - روزنامه سراسري صبح ايران ( سه شنبه) نسخه شماره 3708

 نشانه ها و علل و درمان کبد چرب 

تغيير الگوي غذايي در دهه هاي اخير و بخصوص افزايش مصرف غذاهاي چرب و آماده و عدم تحرک و فعاليت فيزيکي منظم باعث افزايش وزن و چاقي در بيشتر افراد شده است. يکي از عوارض اين تغيير الگوي زندگي شيوع بيماري هاي مختلف و از جمله بيماري کبد چرب است.
دکتر حسن نبوي، فوق تخصص غدد و متابوليسم در اين باره به جام جم  مي گويد: کبد در قسمت بالايي و راست شکم، درست در زير ديافراگم قرار دارد و اين بيماري به دليل نشست چربي - به دليل عدم توانايي کبد در سوزاندن چربي اضافي - به وجود مي آيد که ممکن است کبد در اين حالت ورم کند يا سلول هاي آن تخريب شده و بيماري به سمت سيروز (تخريب کبد) پيش برود.
نشانه ها
در بيشتر موارد، افراد چاق، بيماران ديابتي يا مبتلايان به چربي خون بالا به اين عارضه دچار مي شوند; دکتر نبوي مي افزايد: درد مبهم و خفيف در قسمت فوقاني سمت راست شکم يکي از علائم اين بيماري است اما متاسفانه بسياري از بيماران بدون علامت باليني هستند و فرد اغلب زماني به پزشک مراجعه مي کند که به درجاتي از سيروز مبتلا شده است، زيرا در بيماري کبد چرب علائم اغلب بيماري هاي کبدي نظير درد شديد غير قابل تحمل، تهوع و استفراغ، زردي و تب و لرز ديده نمي شود; معمولا بيماري بدون علامت است و اغلب پزشک در بررسي آزمايشگاهي يا سونوگرافي يا سي تي اسکن که به علل ديگر انجام مي شود، متوجه آن مي  شود. 
علت ها
به گفته اين پزشک متخصص، بيماري کبد چرب ممکن است به علت مصرف برخي داروها، چاقي، گرسنگي، سو»تغذيه، کاهش سريع وزن و... ايجاد شود، اما علت عمده بيماري کبد چرب، چاقي است. به طوري که در آمريکا حدود يک سوم افراد بالغ دچار بيماري کبد چرب (بيماري کم تحرکي و چاقي) هستند.
دکتر نبوي اظهار مي کند: اين بيماري با وزن بيمار ارتباطي مستقيم دارد و به دليل افزايش چاقي در جوامع مختلف شيوع آن رو به افزايش است. بايد گفت که در ابتلا به اين بيماري ميزان چربي بدن و اندازه دور شکم (دور شکم بيش از 102 سانتي متر در آقايان و 88 سانتي متر در خانم ها) نقش مهم تري از وزن دارد، اما بيماري در هر سني به وجود مي آيد که بيشترين شيوع آن بين 40 تا 60 سالگي است و  در کشور ما برعکس اکثر کشورهاي جهان  در ميان خانم ها بيشتر ديده مي شود.
درمان
انسان بدون کبد نمي تواند زنده بماند; جالب است بدانيد که کبد تنها عضو بدن است که خودش دوباره بازسازي مي شود و حتي اگر بيش از 70درصد آن برداشته شود، دوباره به اندازه و شکل طبيعي برخواهد گشت.
دکتر نبوي مي گويد: هرچند احتمال وقوع مرگ يا از کار افتادن کامل کبد در پي بروز عارضه "کبد چرب" بسيار نادر است، اما به دليل عملکرد حياتي که کبد در تصفيه و پالايش خون، تنظيم هورمون هاي بدن، ذخيره گلوکز (قند)، ترشح صفرا و کمک به هضم غذا و... دارد، توجه به درمان بموقع آن بسيار اهميت دارد.
وي مي افزايد: بهترين روش و آسان ترين راه درمان کبد چرب حذف عوامل ايجادکننده بيماري است. به عنوان مثال فرد چاقي که دچار کبد چرب شده است با کنترل وزن و فرد ديابتي با کنترل ديابت خود از بيماري کبد چرب رهايي پيدا مي کند. در ضمن دارو درماني نيز مي تواند در کنترل بيماري تاثير داشته باشد. 
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي کردستان مي گويد: بيماري کبد چرب قابل درمان است و مي توان با اصلاح شيوه تغذيه از طريق يک رژيم غذايي سالم و متعادل، کم کالري و کم چرب به همراه فعاليت هاي بدني و ورزش منظم (دست کم 5 بار در هفته و هر بار 20 دقيقه پياده روي يا دويدن آهسته)، کنترل وزن بخصوص چاقي شکمي و کنترل دقيق قند خون با کمک پزشک در جهت درمان اين بيماري، نتيجه مطلوبي را به دست آورد. اين استاديار دانشگاه توصيه مي کند: براي حفظ سلامتي اين عضو حياتي بدن از قرار گرفتن در معرض عوامل سمي محيط زيست شامل دود اتومبيل يا پاک کننده هاي شيميايي و حل کننده ها تا آنجا که مي توانيد خودداري کرده و با اضافه کردن ويتامين هاي آنتي اکسيدان مثل ويتامين  E  و  C  و مواد معدني نظير روي و سلنيوم به برنامه غذايي، از کبد خود در برابر آسيب راديکال هاي آزاد محافظت کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته