جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3718

 رايزني‌هاي ايران و1+5 براي تاريخ ومکان مذاکرات 

گروه سياسي: وزير امور خارجه با تاکيد بر موضع قبلي تهران مبني بر آمادگي ايران براي انجام مذاکره با گروه 1+5 اعلام کرد، زمان نهايي مذاکرات در دست بررسي است. به گزارش مهر، منوچهر متکي در حاشيه برگزاري نشست "دوستان پاکستان" در بروکسل در جمع خبرنگاران، افزود: تاريخ پيشنهادي 15 نوامبر (24 آبان) طرف مقابل دريافت شده است و رايزني‌هاي طرفيني جهت رسيدن به تفاهم نهايي در مورد تاريخ و مکان مذاکرات در دست بررسي و پيگيري است. پنج عضو دايم شوراي امنيت(آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه و چين) به علاوه آلمان اعضاي گروه 1+5 را تشکيل مي دهند.

ديدار متکي با وزير خارجه کانادا

متکي همچنين در حاشيه اجلاس "دوستان پاكستان" در مقر شوراي اروپا در بروكسل، در ديدار با وزير خارجه کانادا، به تشريح ديدگاه‌هاي ايران در زمينه موضوعات مرتبط با حقوق بشر استاندارد دوگانه غرب در برخورد با مسايل حقوق بشري و همچنين بهره‌برداري سياسي ازمقوله حقوق بشر در برخورد با ساير كشورها بر لزوم تغيير در ساختارهاي ناعادلانه بين‌المللي تاكيد و اقدام كانادا در باني شدن قطعنامه حقوق بشر عليه جمهوري اسلامي ايران در سال‌هاي اخير را اقدامي سياسي و مبتني بر استاندارد دوگانه ذكر كرد. وي در ادامه با اشاره به منشور حقوق بشر اسلامي بر ضرورت احترام به ديدگاه‌هاي ساير اديان و فرهنگ‌ها، تاكيد و تحميل نگاه غرب در زمينه حقوق بشر مبتني بر تفكر ليبرال دمكراسي را به شدت مورد انتقاد قرار داد. وي همچنين به موفق نبودن ساختارهاي بين‌المللي در 60 سال گذشته در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، سياسي و فرهنگي اشاره و بر لزوم بازنگري در اين ساختارها تاكيد كرد. وزير خارجه كانادا نيز در اين ديدار با مورد اشاره قرار دادن موضوع قاچاق مواد مخدر از افغانستان، جلوگيري از ترانزيت آن را موضوع مهمي دانست كه دو كشور مي‌توانند در زمينه مبارزه با آن همكاري نمايند. متكي همچنين در ديدار با داود اوغلو وزير خارجه ترکيه ر در بخش روابط دو جانبه همكاري هاي دو كشور در چارچوب كميسيون مشترك همكاري‌هاي اقتصادي پرداخته و برنامه‌هاي آتي كميسيون مذكور را مرور و بر ضرورت توسعه روابط دو جانبه در همه زمينه‌هاي مناسبات دو كشور تاكيد كردند. وزراي خارجه ايران و تركيه در ادامه با توجه به اهميت همكاري هاي دو كشور در سطح منطقه‌اي ضمن مرور بر موضوعات منطقه‌اي ديدگاه هاي خود را در اين زمينه مطرح ساختند.

ارزيابي مثبت آلمان از رويكرد ايران

همچنين وزير خارجه آلمان در حاشيه اجلاس دوستان پاكستان در بروكسل با منوچهر متكي ديدار و پيرامون مسايل دو جانبه و موضوعات مهم منطقه‌اي و بين‌المللي گفت‌وگو كرد. ‌در اين ملاقات كه سومين ديدار دو وزير خارجه طي سال‌هاي اخير مي‌باشد در مفيد بودن اين‌گونه گفت‌وگو‌ها براي درك بهتر مواضع طرفين تاكيد شد. وزيران خارجه ايران و آلمان با بررسي پيشينه تاريخي مناسبات دو كشور از ايجاد فرصت‌هاي جديد براي همكاري‌هاي في ما بين استقبال كردند. وزير خارجه آلمان در اين ديدار رويكرد جمهوري اسلامي ايران در پذيرش درخواست كشورهاي 1+5 براي گفت‌وگو را مثبت و سازنده ارزيابي و ابراز اميدواري كرد، اين گفت‌وگوها با نگاه به آينده بتواند فرصت‌هاي جديدي را مقابل طرفين قرار دهد. متكي نيز ضمن تشكر از ابتكار وزير خارجه آلمان براي اين ديدار و با اشاره به تاريخ طولاني روابط سياسي- اقتصادي و فرهنگي دو كشور، اظهار كرد: گفت‌گوهاي رو در رو همواره ابهام‌زدا و سازنده مي‌باشد. وي افزود: متاسفانه گروه 1+5 فرصت نيويورك براي گفت‌وگو در سطح وزرا را از دست داد در عين حال اكتبر يا نوامبر زمان مناسبي براي گفت‌وگو مي‌باشد كه طرفين بايد در تعامل با يكديگر نسبت به تعيين زمان ملاقات هماهنگي نمايند. در اين ديدار وزير خارجه آلمان با اشاره به دو تبعه آلماني دستگير شد كه با رواديد گردشگري وارد كشورمان شده و اقدام به فعاليت‌هاي غيرمتعارف نموده‌اند از وزير خارجه كشورمان درخواست كرد افراد دستگير شده مورد لطف و رافت اسلامي قرار گيرند. متكي ضمن اشاره به اقدامات غيرحرفه‌اي اين اتباع اظهار كرد: موضوع آنان در چارچوب قانون و نظام قضايي مورد پيگيري قرار خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش وپژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته