جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3718

 خبر پزشکي 

سينوزيت‌ها در اغلب موارد خودبه خود بهبود مي‌يابند
يک جراح و متخصص بيماري‌هاي گوش، گلو و بيني گفت: سينوزيت در عمده موارد داراي علت ويروسي است به اين معنا که پس از 3 تا 5 روز که زمان پيک آن است، خود به خود برطرف مي‌شود.
دکتر عليرضا مصباحي در گفت‌وگو با ايسنا ، افزود: در صورتي كه بيش از 10 روز علايم سينوزيت و يا عود دوباره پس از بهبود علامت سينوزيت در بيمار مبتلا به سينوزيت معمولي ويروسي به طول انجامد امکان دارد که سينوزيت از ويروسي به ميکروبي تبديل شود که در اين صورت بايد درمان خاص خود را داشته باشد.
اين عضو انجمن جراحان گوش گلو بيني آمريکا ادامه داد: معمولا بيماران دچار اين نوع سينوزيت، درد را اطراف چشمان خود احساس مي‌کنند. به عنوان مثال امکان دارد که فرد دچار درگيري سينوس قاعده جمجمه، درد را پشت سر خود احساس کند اما از آنجا که اغلب سينوس در اطراف ناحيه چشم و بيني قرار دارد بنابراين معمولا درد ناشي از سينوزيت، اين احساس فشار و پري در ناحيه اطراف چشم است. دکتر مصباحي سينوزيت را همان التهاب بافت مخاطي بيني و سينوس عنوان کرد و ادامه داد: معمولا دردهاي ناشي از سينوزيت، دوطرفه است گرچه مي‌تواند يکطرفه نيز باشد.
‎ ‎
ارزيابي جامع و فراگير كل گونه‌هاي گياهي گلدار
دانشمندان انگلستان و ايالات متحده با همكاري گياه‌شناسان چند كشور ديگر در يك ارزيابي جامع و فراگير كل گونه‌هاي گياهي گلدار را برآورد كردند.
برآورد جديد حاكي از وجود 400 هزار گونه گياه گلدار است. البته 600 هزار نوع به دليل تكراري بودن از ليست قبلي حذف شدند.قرن‌هاست كه گياه‌شناسان در گوشه و كنار زمين مشغول جمع‌آوري، طبقه‌بندي و نامگذاري گياهان هستند.
به گزارش جام جم آنلاين در نتيجه و به شكل غيرعمدي بسياري از گياهان چندين بار نامگذاري شده و ليستي بالغ بر يك ميليون گونه گياه گلدار به وجود آمده بود.براي اولين بار يك ليست از كل نمونه‌هاي گياهان گلدار توسط يك سيستم اتوماتيك قانونمند ارائه شده است.به دنبال همايش تنوع زيستي كه در سال 2002 برگزار شد يك خواست جمعي مطرح شد كه در نتيجه آن پروژه‌اي طولاني به مدت 3 سال و تحت نام «ليست گياهي» كليد خورد و‌آغاز به كار كرد.قبل از انجام اين كار بزرگ‌ترين نگراني اين بود كه بدون انجام اين كار غيرممكن است بتوانيم گونه‌هاي گياهي در معرض خطر را شناسايي كنيم و يا از ميزان موفقيت تلاش‌هاي انجام شده در حفظ و بقا گونه‌هاي مختلف گياهي باخبر شويم.بعضي گياهان 2 يا 3 نام دارند اما گياهان سودمند مانند گياهان خوراكي به دليل استفاده گسترده و جهاني بسيار بيشتر از اين تعداد نام دارند. اين بدان معناست كه محققان به دليل جستجوي يك نام از بسياري اطلاعات لازم در مورد آن گونه محروم مي‌مانند.طي همكاري گروه‌هاي مختلف گياه‌شناس سعي شده با جستجو در بانك‌هاي مختلف گياهي به يك اجماع وتوافق نظر در رابطه با هر گونه گياهي برسند و پس از آن اين نام (با تمام نام‌هاي ديگر نسبت داده شده به آن گياه) در ليست جديد گنجانده شود.تاكنون در اين پيش‌نويس جديد 301 هزار گونه مورد قبول (با 480 هزار نام تكراري) ثبت شده و بررسي 24 هزار گونه ديگر باقي‌مانده تا از بين آنها نام‌هاي تكراري حذف شود.ليست نهايي حدودا تا پايان امسال تهيه خواهد شد. دانشمندان معتقدند كه تعداد صحيح گونه‌هاي گياهي شناخته شده نبايد بيش از 400 هزار نوع باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش وپژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته