جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3718

 وزير جهادکشاورزي:
 شير روي دست دامدار مانده، شيرخشک از خارج وارد مي‌كنيم  

وزير جهاد كشاورزي با بيان اين‌كه نهادهاي زيرمجموعه وزارت جهاد کشاورزي، مکلف به استفاده از نظرات ناب حوزويان مي‌شوند، گفت: جلوگيري از واردات بي‌رويه علاوه بر خواست مراجع، خواست رهبر معظم انقلاب و مردم نيز هست.

به گزارش ايسنا، صادق خليليان، گفت: دستاوردها و برکات ديدار چندي پيش مسوولان وزارت جهادکشاورزي با مراجع معظم تقليد، فرصت بسيار مفيدي بود و نقطه نظرات خوبي در آن مطرح شد و ما قطعا در راستاي رفع دغدغه‌هاي مراجع عظام تقليد که عمدتا روي واردات بي‌رويه و حمايت از کشاورزان بود، تلاش خواهيم کرد.

وي با اشاره به چگونگي جلوگيري از واردات بي‌رويه با توجه به تاكيدات مراجع تقليد، اظهار كرد: يکي از معضلاتي که در کشور ما وجود دارد، بحث چگونگي جلوگيري از واردات و ضابطه‌مند کردن آن است.

خليليان افزود: براي تحقق اين امر لازم است به‌گونه‌اي کارها سامان يابد، تا اين امر مهم که از سفارشات و تأکيدات مراجع معظم تقليد، رهبر معظم انقلاب و علاوه بر آن خواست عموم مردم است، به معني واقعي کلمه عملياتي شود.

وزير جهاد کشاورزي يادآور شد: خوشبختانه مجلس شوراي اسلامي هم در همين راستا يک قانون خوب تحت عنوان افزايش بهره‌وري در بحث کشاورزي را به تصويب رسانده است که در ماده 16 اين قانون، اختيارات واردات به وزارت جهادکشاورزي سپرده شد، تا اين وزارتخانه، به گونه‌اي که توليدات داخلي ضابطه‌مند باشد و توليدات داخل هم آسيب نبيند، اقدام به واردات مورد نياز کرده و از واردات بي‌رويه‌اي که در شأن جمهوري اسلامي ايران نيست، جلوگيري کند.

وي ادامه داد: از مدتي قبل، پيرو فرمايشات رهبر معظم انقلاب اسلامي مبني بر کنترل واردات اقلام غيرضروري و اتفاق نظري که در اين زمينه بين مسوولان رده بالاي مملکت وجود داشت، جلوي واردات غيرضروري از جمله کالاهاي لوکس و تجملاتي به کشور گرفته شد. خليليان اضافه کرد: علاوه بر بسياري از کالاهاي غيرضروري، برخي از کالاها نيز با وجود اين که در داخل کشور مشابه آن توليد مي‌شوند، وارد مي‌شوند که اين موضوع هم مورد انتقاد بسياري از مراجع تقليد در ديداري که با آن‌ها داشتيم، بود. وي گفت: براي مثال در حالي که شير دامداران ما روي دست آن ها باقي مانده است، از خارج از کشور شير خشک وارد مي شود، يا اين که بسياري از ميوه‌ها را در کشور خود داريم، اما مشابه آن‌ها با نام‌هاي سيب فرانسوي، انگور شيلي، پرتقال مصري و... نيز وارد مي شود که قطعا با اهتمامي که ميان مسوولان و هماهنگي بين آن‌ها، جلوي اين موضوع را خواهيم گرفت، تا بتوانيم رضايت مراجع عظام تقليد و مردم عزيز ايران را فراهم کنيم. وزير جهادکشاورزي درباره جلوگيري از واردات بي رويه برنج نيز گفت: در حال حاضر توانايي توليد 70 درصد برنج مورد نياز کشور را در خود کشور داريم، که به همين منظور بايد 30 درصد مورد نياز از خارج وارد شود؛ البته تدابيري انديشيده ايم که اين 30درصد در زمان مناسب خود وارد شود که توليد کنندگان داخلي صدمه نبينند. وي گفت: مي‌دانيم که ساماندهي و تنظيم واردات به صورت صحيح و جلوگيري از واردات بي رويه در نهايت موجب تقويت سرمايه‌گذاري هاي داخلي مي شود و به همين منظور و در راستاي رسيدن به اين مهم، شرايط و ضوابط واردات را در طي يک يا دو ماه آينده، به دستگاه‌هاي ذي‌ربط ابلاغ مي کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش وپژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته