جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (يکشنبه) نسخه شماره 3718

 خبر 

 ضيايي خبر داد:

امکان حضور دستياران خارجي در دوره‌هاي تکميلي تخصصي داخل کشور

گروه آزمون وسنجش : دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي از تدوين آيين نامه حضور دستياران خارجي در دوره هاي تکميلي تخصصي در داخل کشور خبر داد و گفت: اين آيين نامه به منظور فراهم شدن زمينه تحصيل دستياران خارجي در رشته هاي تکميلي تخصصي پزشکي تدوين مي شود. دکتر سيداميرمحسن ضيايي در گفتگو با مهر، افزود: در حال حاضر ظرفيت دوره هاي دستياري پزشکي براي متقاضيان خارجي وجود ندارد چرا که رقابت فارغ التحصيلان پزشکي در داخل کشور در اين مقطع بسيار فشرده است اما با اين وجود سعي داريم ظرفيت هاي تکميلي براي متقاضيان خارجي فراهم کنيم.وي اضافه کرد: با توجه به پيشرفت هاي پزشکي ايران در حوزه هاي فوق تخصصي و تکميلي پزشکي در اين حوزه ظرفيت مناسبي براي تحصيلات تکميلي وجود دارد که به منظور استفاده درست از آن در بخشهايي که توانمند هستيم براي متقاضيان خارجي تسهيلاتي را فراهم کنيم.دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي اظهار داشت: به همين منظور آيين نامه اي براي دوره هاي پست دکتري، تکميلي تخصصي (فلوشيپ)، دکتري تخصصي و دستياري فوق تخصصي جهت متقاضيان خارجي تنظيم مي شود که افراد متقاضي بتوانند با شرايط قانونمند در اين تخصصها ادامه تحصيل دهند. ضيايي خاطرنشان کرد: به طور مثال بسياري از متقاضيان خارجي خواهان تحصيل در رشته هاي فوق تخصصي جراحي هستند که با تدوين اين آيين نامه شرايط تحصيل براي آنها فراهم مي شود.

معاون آموزشي وزارت بهداشت :

برنامه تحول در آموزش پزشكي در سال تحصيلي جديد تدوين مي‌شود

گروه آزمون وسنجش : معاون آموزشي وزارت بهداشت از تدوين برنامه تحول آموزش پزشكي در سال تحصيلي جديد خبر داد.

دكتر محمدعلي محققي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينكه تحول و توسعه از سويي لازم و ملزوم يكديگر هستند، اظهاركرد: تحول، موضوعي ملموس در بخش آموزش پزشكي محسوب مي‌شود.وي با بيان اينكه تحول همه شئون آموزشي را در بر مي‌گيرد، افزود: برنامه ريزي آموزشي، اعتبار بخشي آموزشي، ارزشيابي، شيوه‌هاي تدريس، آزمون، پذيرش دانشجو، انتخاب و ارتقاي اساتيد،‌ مديريت در آموزش، ‌اقتصاد آموزش و فناوري‌هاي مطرح در آموزش در اين تحول موضوعيت دارد.محققي با تاكيد بر اينكه نگاه تحولي يك رويكرد تكاملي است، خاطرنشان كرد: تحول، حركت به سمت كمال و دستيابي به شيوه‌هاي برتر و روشهاي موثرتر به راهبردها و نتايج بهتر است كه بر اين اساس تنظيم برنامه تحول در آموزش پزشكي در سال تحصيلي90-89 در دستور كار معاونت قرار دارد.وي با اشاره به پديده افت تحصيلي و تاثير آن در برنامه تحول آموزش پزشكي گفت: در وضع موجود با پديده پيشرفت تحصيلي و تهديد با افت تحصيلي مواجه هستيم.معاون آموزشي وزارت بهداشت با اشاره به سنجش افت و پيشرفت تحصيلي اظهاركرد:‌اگر ملاك سنجش نمرات مكتسبه در آزمون‌ها باشد با تعاملات داخلي وزارت بهداشت اين گونه توافق شده است كه كسب حداقل60 درصد نمره در آزمون لازمه موفقيت محسوب مي‌شود و كمتر از آن افت تحصيلي مي‌باشد. بنابراين انتظار است كه اكثريت افراد در ترازي بالاتر قرار گيرند و جريان حركت آزموني در دانشگاه‌ها از افت به سمت پيشرفت باشد.وي با بيان اينكه تحول در آزمون‌ها يكي ديگر از پارامترهاي تحول در آموزش پزشكي است، تصريح كرد: تحول در آزمون‌ها استفاده از روش‌هاي نوين آموزشي و شاخص‌هاي آزمون،‌ نحوه ارزشيابي مدنظر است.محققي با بيان اينكه در تدوين تحول آموزش پزشكي مباحث اخلاقي و معنوي در اولويت قرار دارد، اظهار كرد: دستيابي به مكارم اخلاقي و بازسازي و اصلاح مسائل فرهنگي و ارتقاي مسائل معنوي در برنامه تحول مورد توجه مي باشد.

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت :

بانك سؤالات آزمون‌هاي علمي در آينده نزديك در كشور ايجاد مي‌شود

گروه آزمون وسنجش : عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به ضرورت ايجاد بانك سؤالات آزمون‌هاي علمي در كشور گفت: بانك سؤالات دامنه بسياري از تخلفات آزمون‌ها در سراسر كشور را كاهش مي‌دهد.

حجت‌الاسلام عليرضا سليمي در گفت‌وگو با ‌ فارس گفت كه در آينده نزديك يك بانك سوالات در كشور ايجاد خواهد شد. وي به استانداردنبودن سؤالات آزمون‌ها در كشور اشاره و تصريح‌كرد: حدود 4 ميليارد سؤال در كشور وجود دارد كه تعداد زيادي از اين سوالات استاندارد نيست. عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با بيان اينكه استاندارد‌سازي سؤالات كار سختي است و بايد آزمون‌هاي مختلفي گرفته شود تا بتواند معلومات پرسش شونده را دقيقا مشخص كند، متذكرشد: بسياري از اساتيد كشور از نظر علمي خبره هستند اما قدرت طرح سؤال ندارند. وي در عين حال به راه‌اندازي بانك سؤالات در كشور اشاره و اضافه‌كرد: در آزمون گذشته دستياري پزشكي 2 سؤال اشتباه وجود داشت، همچنين در 2 سؤال 2 گزينه صحيح بوده است و اين در حالي است كه اگر سؤالات استاندارد بود اين مشكل به وجود نمي‌آمد. حجت‌الاسلام سليمي ايجاد بانك سؤالات در كشور را عاملي در جلوگيري از تخلفات آزمون‌ها دانست و خاطر‌نشان‌كرد: در آزمون پذيرش معلمان و همچنين كنكور نيز اگر سؤالات مشخص و استاندارد بود كسي نمي‌توانست تخلف كند.

استاد دانشگاه شهيد چمران اهواز:

ايجاد دانشگاه‌هاي تك جنسيتي بسيار ضروري است

گروه آزمون وسنجش : استاد دانشگاه شهيد چمران اهواز گفت: بايد ريشه همه نابساماني‌ها و تمام بحران‌ها كه بخش كوچكي از آن بدحجابي است را در فرهنگ جامعه و جوانان جستجو كرد. دكترشكيب انصاري در گفت‌وگو با ايسنا ـ منطقه خوزستان، اظهاركرد: بد حجابي در دانشگاهي كه اكنون مشغول تدريس در آن هستم، بسيار كم است و اين اندك موارد هم اگر آگاهي پيدا كنند و اندرز داده شوند، قابل هدايت‌اند. وي ادامه‌ داد: در سه دهه‌اي كه از انقلاب اسلامي مي‌گذرد، كشور و ملت‌ ما و فرهنگ ناب اسلامي‌مان در معرض تهاجم نظامي و فرهنگي بوده‌ا‌ست. همان‌گونه كه در تهاجم نظامي 8 ساله، استكبار جهاني و وابستگانش بر ضد نظام جمهوري اسلامي ايران بسيج شدند، امروزه همه آن ابر قدرت‌هاي استعماري و كشورهاي وابسته به آنها، در تهاجم فرهنگي عليه ملت ما هم‌فكر و هم‌هدف هستند. اين استاد دانشگاه تصريح كرد: رهبر معظم انقلاب بارها درباره اين تهاجم فرهنگي هشدار داده بودند و امروزه دستگاه‌هاي عوام‌ فريب غربي، از طريق كانال‌هاي ماهواره‌اي، سايت‌ها و راديوها و مطبوعات، تاليف كتاب و انجام پژوهش‌ها، مزدوران داخلي و منطقه‌اي را در تهاجمي فريبكارانه بر ضد ملت و حكومت‌ ما به ‌كار گرفته‌اند. انصاري در تعريف كار فرهنگي در جهت ترويج حجاب و عفاف در جامعه گفت: واژه "فرهنگ" مانند واژه "آزادي" معني و مفهوم چند پهلو دارد. اما فرهنگي كه مورد نظر رهبري جامعه و مورد اعتقاد ماست، همان فرهنگ اصيل اسلامي است و سرچشمه صاف و زلال آن "قرآن" است. وي با بيان اينكه آموزش صحيح قرآن و تفسير واقعي آن نه تنها در ترويج حجاب و عفاف موثر است بلكه مي‌تواند در رفع ديگر ناهنجاري‌هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي جامعه ما هم موثر باشد، درباره نحوه برخورد انتظامات دانشگاه با مقوله بدحجابي، افزود: در دانشگاهي كه تدريس مي‌كنم، از زمان رياست قبلي دانشگاه تا كنون برخورد انتظامات بسيار مؤدبانه و محترمانه بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش وپژوهش
اجتماعي
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
ورزشي در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته