جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3719

 ميزخبر 

 سازمان بازرسي: پرونده‌اي به دليل ملاحظات سياسي بايگاني نشده است

گروه سياسي: روابط عمومي سازمان بازرسي کل کشور اعلام کرد، هيچ پرونده‌اي در اين سازمان به دليل ملاحظات سياسي بايگاني نشده است. به گزارش واحد مرکزي خبر، در پي انتشار خبري با عنوان «پرونده‌هاي افراد معروف در بايگاني» در يکي از روزنامه هاي کشور در روز پنج‌شنبه 22 / 7 / 89 ، روابط عمومي سازمان بازرسي کشور در پاسخي اعلام کرد: آنچه مورد تأکيد حجت‌الاسلام والمسلمين پورمحمدي در سخنراني در جمع دانشجويان دانشگاه شيراز قرار گرفت اين نبود که پرونده افراد معروف در سازمان بازرسي کل کشور بايگاني شدند بلکه وي عنوان کرد: «سازمان بازرسي کل کشور پرونده‌هاي زيادي در طول اين يک سال و اندي اخير داشته که به دليل ملاحظات سياسي و امنيتي که در کشور ما يک اصل است و ما بايد براي حفظ منافع عامه آن را رعايت کنيم از بيان اين پرونده‌ها ابا کرديم.» رئيس سازمان بازرسي کل کشور گفت: «اين سازمان پرونده هر کسي را در هر سطحي که باشد به‌طور جدي پيگيري و رسيدگي مي‌کند. وي تصريح کرد: انتشار اطلاعاتي در اين‌باره حتماً بايد در يک فضاي هوشمندانه و عاقلانه و حفظ منافع ملي صورت گيرد و الا مورد شماتت آيندگان قرار خواهيم گرفت که چرا براي بيان مثلاً دو تا کار مهم، يک آشوبي را در کشور ايجاد کرديد و يک موجي از تشنج را تشديد کرديد. اين يک دغدغه‌اي جدي است که خود ما هم داريم و يک سؤال برجا مانده و بلاپاسخي است که براي افکار عمومي وجود دارد.» بنابراين سياست سازمان بازرسي کل کشور پيگيري جدي پرونده‌ها اعم از افراد معروف يا غيرمعروف مي‌باشد و فضاي سياسي و مسايل امنيتي تأثيري در رسيدگي و برخورد اين سازمان ندارد. اما صرفاً اعلان و اطلاع رساني آنها با حفظ منافع ملي و به دور از سوء استفاده دشمنان مردم انجام مي‌گيرد.

رئيس قوه قضائيه: انقلاب اسلامي چراغي فراروي همه مسلمانان است

گروه سياسي: رئيس قوه قضائيه، انقلاب اسلامي را چراغي فراروي همه مسلمانان جهان توصيف کرد و افزود: خداوند متعال را شاکريم که اين انقلاب را به دست امام خميني(ره) ايجاد و با رهبري آيت الله خامنه اي هدايت مي کند. به گزارش مهر، آيت‌ الله آملي لاريجاني در جلسه ديروز مسئولان عالي قضايي با بيان اينکه سفر رئيس جمهور به لبنان نشانگر تاثير شگرف انقلاب اسلامي در قلوب دوستداران وعاشقان بي‌شمار آن است گفت: استقبال باشکوه و بي‌نظير مردم لبنان از رئيس جمهوري ايران با هيچ امر مادي امکان پذير نبود که بتوان مردم را با چنين وجد و شوقي به استقبال رئيس جمهور يک کشور مسلمان برد.

رئيس قوه قضائيه انقلاب اسلامي را چراغي فراروي همه مسلمانان جهان توصيف کرد و افزود: خداوند را شاکريم که نعمت انقلاب اسلامي با دستان مبارک معمار بزرگ انقلاب حضرت امام خميني(ره) به اين کشور و ملت اهدا شد و نيز شاکر نعمت وجود مقام معظم رهبري هستيم که سکان کشتي عظيم انقلاب را به دست گرفتند و آن را از گردنه‌هاي صعب العبور گذر دادند تا جايي‌که اکنون دوست و دشمن بر تاثير شگرف آن اذعان دارند. آيت الله لاريجاني تاکيد کرد: سفر تاريخي رئيس جمهور به لبنان دشمنان انقلاب را دچار سردرگمي کرده و مي‌بينيد که در تحليل چگونگي و چرايي اين استقبال عظيم مردم درمانده‌اند.

رئيس قوه قضائيه افزود: از رئيس جمهور محترم سپاسگزاريم که چنين با صلابت و اقتدار پيام انقلاب اسلامي را در سفر به کشورهاي مختلف به گوش جهانيان مي‌رسانند. آيت الله لاريجاني در ادامه به فتنه اخير فتنه‌گران در انتساب نامه‌اي جعلي به ايشان اشاره کرد و گفت: انتساب اين نامه جعلي در امتداد همان فتنه‌هاي پس از انتخابات است و نشانگر ذلتي است که فتنه گران در آن درافتاده اند. البته مردم با بصيرت ما، خود از سبک و سياق نامه مجعول، به کذب بودن آن اطمينان پيدا مي‌کنند، معهذا بنده مؤکداً اين نامه مجعول را تکذيب مي‌کنم و بر سخافت و ابتذال نويسندگان آن تأسف مي‌خورم. در ادامه اين جلسه مسئولان عالي قضايي به بررسي موضوع ماده 18 قانون اصلاح قانون تشکيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب (اختيارات رئيس قوه قضاييه) پرداختند.لاريجاني با اشاره به اعمال ماده 18 و مشکلات ايجاد شده از اين طريق براي قوه قضاييه تاکيد کرد: با ساماندهي اين موضوع در کنار تقويت جدي نظارت بر محاکم رسيدگي دقيق‌تر، اميدواريم مشکلات مردم را کم کنيم تا نيازي به اعمال ماده 18 نباشد.سپس مسئولان عالي قضايي به بررسي موضوع ماده 18 و ارائه نظرات خود پرداختند.

رئيس كميسيون ويژه مجلس: از ميزان يارانه‌هاي نقدي بي‌اطلاعم

گروه سياسي: رئيس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي با هشدار نسبت به تورم رواني احتمالي ناشي از اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، راه حل اين مشكل را اطلاع رساني به مردم مي‌داند. غلامرضا مصباحي‌مقدم در گفت‌وگو با ايلنا، در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه چرا نرخ يارانه‌هاي نقدي به هر خانوار از سوي دولت تاكنون مشخص نشده است؟، گفت: ما هم از دليل اين موضوع بي‌خبريم و نگران هستيم كه عدم اطلاع رساني در اين زمينه به مردم آسيب بزند. البته شيوه اعلام يكباره اين رقم، شايد در امور ديگر فايده داشته باشد.اما در اين مورد بايد اطلاع رساني صورت گيرد. وي همچنين در مورد نگراني‌هاي مردم در مورد هدفمند كردن يارانه‌ها، افزود: آنچه مهم است تورم رواني ناشي از اجراي هدفمند كردن يارانه‌هاست. اين نگراني در شرايطي خنثي مي‌شود كه آرامش در جامعه حاكم باشد و دولت با اطلاع رساني به مردم، آنان را از آثار مثبت هدفمندي يارانه آگاه كند و بدين ترتيب آنان را‌ آرام كند. رئيس كميسيون ويژه طرح تحول اقتصادي هشدار داد: در صورت نا آگاهي مردم از جزئيات قانون هدفمند كردن يارانه‌ها، هيجان ناشي از ابهامات، شايعات و بي‌خبري، باعث ايجاد تورم رواني مي‌شود.

در اين صورت آنان پيش از اجراي طرح به استقبال تورم مي‌روند و خود اين امر، تورم اضافه‌اي را در پي دارد. مصباحي‌مقدم در پاسخ به اينكه آيا يارانه‌هاي نقدي پاسخگوي افزايش قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي خواهد بود يا نه؟، گفت: نرخ يارانه‌هاي نقدي و قيمت حامل‌هاي انرژي هنوز مشخص نيست. در نتيجه نمي‌توان مقايسه‌اي را ميان آنها انجام داد تا نظري در مورد آن داده شود. وي در پاسخ به سوالي در مورد توصيه‌هايش به دولت و مردم براي اجراي بهينه هدفمند كردن يارانه‌ها، اظهار داشت: دولت بايد اطلاع رساني به موقع كند و مردم نيز بايد آرامش خود را حفظ كنند و پيش از اجرا به خريد كالا نپردازند. زيرا هر اقدامي در جلو انداختن تقاضا و خريد باعث تورم خواهد شد. وي در ادامه آثار مثبت اجراي طرح هدفمند كردن يارانه‌ها را بيشتر از آثار منفي اجراي اين طرح دانست و تصريح كرد: معتقدم هدفمند كردن يارانه‌ها بايد اجرا شود. زيرا اجرا نكردن آن بدتر خواهد بود. البته اين دولت نشان داده كه اگر بخواهد، هركاري را مي‌تواند انجام دهد. اما مهم اين است كه در مسير بتواند مردم را با خود همراه كند.

قرباني:بازنشستگي سياسي نيازمند قانون است

گروه سياسي: يك عضوكميسيون حقوق و قضايي مجلس بازنشستگي سياسي را نيازمند قانون دانست و اعلام کرد: هرچند كه بالا رفتن سن افراد موجب زياد شدن تجربه كاري آنها مي‌شود اما بدليل بالا بودن سطح فشاركاردرمناصب سياسي، ماندگاري طولاني دراين مناصب،علاوه برفرسايش افراد موجب بي ‌تفاوتي آنها نسبت به مسائل پيراموني نيزمي‌شود. موسي قرباني درگفت‌وگو با ايسنا، به دليل كثرت كارها درفضاي سياسي، آمادگي جسماني را از مهمترين ويژگي حضور مفيد يك فرد دراين عرصه دانست و افزود: معتقدم بايد قوانيني در حوزه بازنشستگي سياسي وجود داشته باشد، چرا كه افراد به دليل تحمل فشار زياد در سطح مسئوليت‌شان، قطعا بعد ازمدتي دچار سستي، خستگي و فراموشي نيزمي‌شوند. نماينده قائنات همچنين با اعتقاد به اينكه علاوه برفشاركاري، ارتباط دائمي سياسيون با مسائل و مشكلات حوزه كاري نيزباعث مي‌شود كه پس ازمدتي فعالان اين عرصه، نسبت به مسائل و مشكلات بي‌تفاوت شوند و فعاليت جدي در جهت برداشتن موانع نداشته باشند اضافه كرد: بر اين اساس بهتراست كه شخصيت‌هاي سياسي پس از يك دوره كاري، استراحت كنند و پس از آن به عنوان يك مشاور باتجربه در همان عرصه، دستي در امورداشته باشند.اين عضو كميسيون قضايي مجلس همچنين درمورد چگونگي تعيين معيار براي سن فعاليت شخصيت‌ها در عرصه‌ سياسي، گفت: اين امر نيز نيازمند بحث كارشناسي جدي است و بايد ضابطه‌هاي حساس و مشخصي داشته باشد. قرباني در پايان با اشاره به لزوم استفاده از نيروي جوان و تازه‌كار درعرصه‌ سياسي كشور خاطرنشان كرد: قطعا انسان‌هاي جوان،شاداب و با تجربه‌اي نيزدراين عرصه حضور دارند كه با مسائل و مشكلات روزملموس‌ترند، لذا بايد در كنار تجربه افراد مسن، از نيروي جوان و محرك آن‌ها نيزنهايت استفاده را در فضاي سياسي كشور داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته