جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3719

 بامشاهير 

 دكترمحمود حسابي

قسمت سوم

طرح تاسيس دانشگاه تهران

کليات طرح تاسيس دانشگاه تهران از سال 1307 توسط محمود حسابي به وزير فرهنگ وقت آقاي حکمت پيشنهاد شد. طرح تفصيلي تاسيس دانشگاه تهران نيز در سال 1310 تهيه و به وزير فرهنگ تقديم شد و با تلاش‌هاي دکتر حسابي و مذاکرات وي با نمايندگان مجلس، اين طرح در سال 1312 به مجلس شوراي ملي رفت و در سال 1313 از تصويب مجلس گذشت‌.

مهدي خزعلي به هنگام نقل خاطره ديدارش از دکتر حسابي چنين نقل مي‌کند: وقتي خواستم دانشگاه تهران را تاسيس کنم با وساطت يکي از دوستان وقت ملاقاتي از وزير معارف وقت گرفتم، پس از توضيح طرح، وزير معارف از من پرسيد: «دانشگاه بسازيد که چه بشود؟» و من عرض کردم: «دکتر و مهندس‌ها که براي تحصيل به فرنگ مي‌روند را در مملکت خودمان تربيت کنيم.» و او پاسخ داد: «تربيت دکتر و مهندس براي ما صد سال زود است.»

متاثر از کوته فکري وزير معارف و نااميد از انجام رسالتي که بر دوش داشتم از دفتر وزير خارج شدم، رفيق شفيق که آزردگي مرا ديد براي تسلي خاطر گفت من مي توانم از اعليحضرت (رضا شاه) برايت وقت ملاقات بگيرم مشروط به اينکه وزير معارف نفهمد که من اين وساطت را انجام داده ام! وقت ملاقات با رضا شاه تعيين شد، براي او طرح تاسيس دانشگاه تهران را شرح دادم، و شاه پرسيد «که چه شود؟» عرض کردم، به جاي آنکه جوانان ما به فرنگ بروند در مملکت خودمان دکتر و مهندس آموزش دهيم و رضا شاه باز پرسيد «که چه شود؟» و عرض کردم: «اين جاده‌ها و راه آهن را آلمان‌ها مي‌سازند مهندسين خودمان بسازند و ...» شاه بسيار استقبال کرد و گفت برويد طرحتان را بنويسيد به مجلس مي‌گويم راي بدهد! و من از همان شب شروع به نگارش طرح دانشگاه کردم.

فرداي آن روز از دربار به در خانه‌ام آمدند، تعجب کردم که با من چه کار دارند، ديدم يکصد هزار تومان پول فرستاده‌اند که اعليحضرت فرموده‌اند، کارتان را شروع کنيد و طرح تان را نيز بنويسيد. و اين همان مبلغ خريد زمين دانشگاه تهران است و کار ساخت و ساز همزمان با نوشتن طرح آغاز شد.

منبع: ويكي پديا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته