جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3719

 مسئولان آذربايجان غربي چاره اي بينديشند
 جاده هاي آذربايجان غربي ،گذرگاه مرگ 

اروميه- خبرنگار آفرينش

در دنيا هرسال يک ميليون و 200 هزار نفر براثر وقوع تصادف جان خود را از دست مي دهند و ميليون ها نفردر اين حوادث و برخي هم به طور دايم نقص عضو و ناتوان ميشوند. ايران يکي از پرسانحه ترين کشورهاي جهان است که از جمله علل آن نامناسب بودن جاده ها و محورهاي مواصلاتي،نامتوازن بودن ورود خودرو به چرخه مصرف،توسعه نيافتن محورهاي مواصلاتي والبته نبود فرهنگ رانندگي و نظارت الکترونيک،ناکافي بودن نيرو و امکانات پليس راه،به رغم تلاش فراواني که
مي‌کنند و مهمتر از همه کيفيت نامناسب خودروها موجب مي شودسالانه جان هزاران نفر از مردم گرفته شود در سالهاي اخير آمارهاي تکان دهنده از افزايش تصادف ها در استان آذربايجان غربي حکايت دارد که يکي از استانهاي استراتژيک به علت هم مرزي با 4 کشور ترکيه، عراق و جمهوري آذربايجان و بخش هايي از کشور ارمنستان است و 60 درصد مسافرتهاي زميني به اين کشورها با استفاده از محورهاي ارتباطي اين استان انجام مي گيرد و اين در حالي است که جاده هاي آذربايجان غربي متناسب با نيازهاي منطقه نيست و همواره شاهد افزايش تصادف هاي مرگبار در جاده هاي استان هستيم.

مدير کل راه و ترابري استان با بيان اين که تنها جاده ها عامل افزايش تصادفها نيست گفت: نبود فرهنگ رانندگي در اين استان يکي از دلايل افزايش تصادف ها است که بايد با اطلاع رساني صحيح، مردم را نسبت به خطرهاي موجود در جاده ها آگاه کنيم.

عليرضا رحمانزاده گفت به منظور کاهش ميزان تصادف در جاده هاي آذربايجان غربي برنامه هايي در قالب برنامه هاي کوتاه مدت ،ميان مدت وبلند مدت براي رفع نقاط حادثه خيز در استان مصوب شده است که در اين زمينه بيشتر به برنامه هاي کوتاه مدت براي کاهش ميزان تصادفات توجه مي شودبه طوري که بنا به گفته مسئولان 30 تا40 درصد تصادفات از اين طريق کاهش مي يابد.اين مقام مسئول تصريح کرد:
راه هاي آذربايجان غربي نيازمند يک هزارو 200 کيلومتر گاردريل هستند که با توجه به کمبود اعتبار سالانه و بودجه تخصيصي براي اين امر سالانه مي توان فقط4 تا 5 کيلومتر گاردريل نصب کرد. وي ابراز کرد: نصب گاردريل ،تابلو و خط کشي از جمله مواردي است که اداره کل راه و ترابري استان نسبت به انجام اين عمليات در راستاي ايمن سازي راه هاي مواصلاتي نياز به اعتبار دارد.رحمان زاده با بيان اينکه سالانه بايد يک ميليون و500 هزار تومان براي خط کشي، يک ميليارد تومان براي گاردريل و 3ميلياردو 500 ميليون تومان براي تجهيز و خريد لوازم براي نگهداري راه ها هزينه کنيم تصريح کرد همچنين براي نگهداري اين موارد نيز اعتباراتي در نظرگرفته شود.

اين مقام مسئول افزود: براي ايمن سازي و ساماندهي راه هاي استان بايد تابلوهايي که چند سال گذشته در جاده هاي استان نصب شده اند بازبيني شوند.

رحمان زاده با تاکيد برايجاد ايمني در راه هاي استان آذربايجان غربي ابراز کرد از اعتبار ملي در بخش ايمني فقط 3 ميليارد تومان اعتبار مصوب شده است وبا اين وضعيت در نصب تابلو ،خط کشي و گاردريل با مشکل مواجه مي شويم.

وي با تاکيد بر اجراي عمليات کوتاه مدت در
جاده هاي استان براي ايمن سازي راه ها گفت: شناسايي و رفع نقاط حادثه خيز در دستور کار اين اداره کل قرار دارد ولي انجام عمليات براي رفع خطر در اين مناطق نياز به اعتبارات ويژه دارد.

289 کشته در 6 ماه

پليس راه فرماندهي انتظامي آذربايجان غربي از کشته شدن 289 نفر در 6 ماهه نخست امسال براثر تصادفات رانندگي در جاده هاي استان خبرداد.

اشرف رضايي با بيان اينکه بالا بودن آمار تصادفات در استان از نظر حيثيتي براي پليس و ديگردستگاه ها و نهادهاي ذيربط غير قابل جبران است افزود: بايد اقدامات لازم در اين زمينه انجام گيرد تا بتوان آمار تصادفات را کاهش داد.اين مقام مسئول بهترين راه حل موثر در اين زمينه را حذف نقاط حادثه خيز در استان عنوان کرد و گفت 57 نقطه حادثه خيز در استان شناسايي شده و برحسب اولويت اين نقاط ايمن سازي مي شوند.وي با بيان اينکه نقاط حادثه خيز بيشترين ميزان تصادفات را دارند تصريح کرد: با وجود اينکه عامل انساني را از
اصلي ترين عوامل وقوع تصادفات بيان مي کنند ولي نبايداز اين موضوع غافل شد که بيشترين ميزان تصادفات در نقاط حادثه خيز رخ مي دهد.

اين مقام مسئول افزود: در جاده اروميه به سلماس 4 نقطه حادثه خيز وجود دارد و آمار تصادفات در اين نقاط بالاست که بايد اقدامات لازم در راستاي
ايمن سازي اين نقطه انجام شود. وي ادامه داد: 24 درصد تصادفات فوتي در جاده ها و 16 درصد اين تصادفات در راه هاي روستايي به وقوع پيوسته است.رضايي در ادامه با بيان اينکه در 5 ماه نخست امسال يک هزار و219 فقره تصادفات جرحي در استان رخ داده است اظهار کرد: اين ارقام بيانگر افزايش 30 درصدي تصادفات جرحي نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته است.

وي با بيان اينکه تعداد کل تصادفات رانندگي امسال دراستان2 هزار و 370 فقره است ادامه داد: 2 هزار و 176 نفر نيز در 5 ماه نخست امسال بر اثر تصادفات مجروح شده اند.

وي با بيان اينکه 70 درصد مقصران تصادفات را دارندگان گواهينامه B يک تشکيل مي دهند تصريح کرد: ميانگين سني رانندگان در آذربايجان غربي 25 سال است.

سرهنگ رضايي دلايلي اصلي وقوع تصادفات
جاده اي در آذربايجان غربي را رعايت نکردن حق تقدم،ناتواني در کنترل خودرو،بي توجهي به جلو و تجاوز به چپ دانست وافزود: 44 درصد تصادفات در استان مربوط به رعايت نکردن حق تقدم است.

رئيس پليس راه فرماندهي انتظامي آذربايجان غربي گفت: از 48 هزار و 822 فقره تخلف صورت گرفته امسال 13 هزار و 434 تخلف مربوط به سرعت غير مجاز است.

سرهنگ رضايي در پايان سخنان خود بي توجهي به جلو و رعايت نکردن حق تقدم ،برخورد وسيله نقليه با عابر پياده، واژگوني خودرو و خروج از جاده وبرخورد وسيله نقليه با موتور سيکلت را از مهم ترين علل تصادفات در استان عنوان کرد.

مسئوليت همگاني در افزايش تلفات

معاون عمراني استاندارآذربايجان غربي با بيان اينکه آمار تصادفات جاده اي استان نسبت به سطح ملي فاجعه آميز است گفت: جاده هاي ما آمار بالايي از کشته شدگان را منعکس مي کنند که اين امر نشانگر آن است که کار ما در جايي مشکل دارد.

سيد جواد محمودي با تاکيد براينکه سهم هريک از عوامل موثر در تصادفات بايد مشخص شود تصريح کرد: موضوع تصادفات رانندگي در استان نيازمند تحليل کارشناسي دقيق است و بايد با اجراي طر هاي نظارتي و عمراني در حوزه راه هاي استان در يک تحليل کارشناسي سهم هريک از عوامل موثر تعييم و براي تقويت نقاط ضعف اقدام شود.وي در ادامه توضيح داد همه در مورد تلفات جاده اي استان مسئوليم و بايد همگي براي رفع مشکل کمک کنيم و مي توان گاه با نصب تابلوهاي هشدار دهنده هوشياري لازم را به رانندگان داد و آنان را از خطرمطلع کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته