جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3719

 اخبار هنري 

ايجاد پايگاه داده و پرتال مشترك كتابخانه هاي ملي كشورهاي عضو اكو

سومين " كنفرانس رؤساي كتابخانه هاي ملي كشورهاي عضو اكو" با 11 مصوبه به كار خود پايان داد .

حامد ياري مسئول دبيرخانه دائمي كنفرانس رؤساي كتابخانه هاي ملي كشورهاي عضو اكو با اعلام اين خبر گفت: در سومين نشست كه به ميزباني جمهوري تركيه در آنكارا برگزار شد از هر يك از كشورهاي عضو خواسته شد تا نسخه ديجيتال شده 100 جلد از نسخ خطي خود را به دبيرخانه كنفرانس ارائه كنند تا نسبت به ايجاد پايگاه داده مشترك كتابخانه هاي ملي عضو اكو اقدام شود.حامد ياري همچنين با اشاره به راه اندازي پرتال دسترسي آزاد كتابخانه هاي ملي اين كشورها گفت : مقرر شد كشورهاي عضو فهرستي از نسخ خطي خود را به كتابخانه هاي ملي ايران و تركيه ارائه كنند تا فهرست ها پس از ترجمه به زبان هاي فارسي، روسي و تركي در پرتال مزبور به نمايش در آيد.مدير كل امور بين الملل سازمان اسناد و كتابخانه ملي كشورمان از تاكيد اعضا بر استاندارد كردن كتابخانه هاي ملي خبر داد و افزود:با توجه به اهميت بحث استانداردسازي كتابخانه هاي ملي به پيشنهاد علي اكبر اشعري مشاور فرهنگي رئيس جمهور و دبير كل كنفرانس مقرر شد كارگاهي به منظور آشنا كردن كارشناسان كتابخانه هاي كشورهاي عضو با روشهاي جديد استانداردسازي در تهران برگزارشود .

حامد ياري افزود :براي ميزباني چهارمين كنفرانس رؤساي كتابخانه هاي ملي كشور هاي عضو اكو ،جمهوري قزاقستان و جمهوري تاجيكستان اعلام آمادگي كردند كه قرار شد پس از رايزني، يكي از اين دو كشور به عنوان ميزبان اجلاس بعد انتخاب شود .به گفته ياري همچنين بر حضور مشترك كشورهاي عضو در اجلاس هاي جهاني همچون ايفلا و يونسكو تاكيد شد .

مسئول ديبرخانه دائمي اين كنفرانس گفت : رؤساي كتابخانه هاي ملي جمهوري اسلامي ايران و جمهوري تركيه در زمينه كمك به افغانستان در خصوص مرمت و حفاظت از نسخ خطي قول مساعد دادند .ياري افزود : تونجل آجار رييس كتابخانه ملي جمهوري تركيه به اتفاق آرا تا زمان برگزاري چهارمين اجلاس در سال 2012بعنوان رييس كنفرانس انتخاب شد.لازم به ذكر است كنفرانس رؤساي كتابخانه هاي ملي كشورهاي عضو اكو كه به ابتكار جمهوري اسلامي ايران تشكيل شده و تاكنون سه نشست در تهران ، باكو و آنكارا داشته است .

تشابهات فرهنگي ايران و بوليوي به دور
از مرزهاي جغرافيايي

نشست خبري يوگا زولما وزير فرهنگ بوليوي و دكترسيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در آخرين روز از نمايشگاه در سالن تشريفات برگزار شد.يوگار زولما در گفت‌وگو با خبرنگار ستاد خبري چهارمين نمايشگاه و جشنواره رسانه‌هاي ديجيتال گفت: در بازگشت به بوليوي دستاوردهاي زيادي از فناوري هاي ايراني را به همراه خواهم برد، ايران در زمينه استفاده درست از اينترنت گام هاي بسيار مناسب برداشته است. وي افزود: قبل از بازديد از نمايشگاه رسانه ديجيتال به علت سفر در مسافت بسيار زياد ميان ايران و بوليوي بسيار خسته بوده و به هيچ وجه فكر نمي‌كردم كه با ديدن اين همه محصول رسانه‌اي ديجيتال خستگي از تنم بيرون برود، اما با ديدن توانايي‌هاي كشور ايران به عنوان كشوري انقلابي دل گرم شدم كه ما هم مي‌توانيم و بايد از اين فرصت دوستي استفاده بهينه كنيم. در ادامه اين نشست، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي اظهار كرد: ما در همه زمينه‌ها به وي‍ژه در حوزه فرهنگ و هنر آمادگي و توانايي حمايت و كمك به كشور بوليوي را داريم.وي افزود: روابط سياسي ما و بوليوي در سطح مطلوبي بوده و روابط اقتصادي ما در حال گسترش است، اميدواريم شاهد توسعه فعاليت‌هاي وسيعي در همه زمينه ها باشيم.وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: رايزني فرهنگي در آمريكاي لاتين و آمريكاي جنوبي در حد قابليت‌هاي ايران نيست سعي مي كنيم با عقد قراردادهايي در زمينه‌هاي گوناگون فرهنگي ، اقتصادي و گزينه هاي ديگر روابط دو كشور را توسعه دهيم.وي خاطرنشان كرد: درحال حاضر با برگزاري هفته هاي فرهنگي، ارسال فيلم و كتاب شاهد، در حال رشد و توسعه فعاليت‌ها در زمينه فرهنگ‌سازي هستيم. حسيني اظهار كرد: استقبالي كه لبناني‌ها از رييس جمهور كشورمان داشتند،‌ رويدادي عظيم بوده و نشانگر اهميت فرهنگ عدالت‌خواهانه ايران و گسترش آن در دنياست.

ما بايد با حضور فعال‌تر در عرصه‌هاي بين‌المللي نقش عمده اي را به عهده بگيريم.كشورهاي ديگر بايد از توانايي هاي فني و رسانه اي ايران اطلاع پيدا كرده و مزيت‌هاي نسبي تجارت با ايران را درك كنند.وي ادامه داد: از سال 86 شاهد روابط دوكشور بيش از بيش بوده تا جايي‌كه سفارت بوليوي حدود چهارماهي است كه دركشور ما فعال شده است.

وزير فرهنگ و هنر بوليوي در ادامه صحبت هاي حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: كودكان و نوجوانان زيادي به اينترنت و رسانه‌هاي ديگر ديجيتال دسترسي دارند و با وجود آسيبهايي كه در اين ميان وجود دارد شاهد اين هستيم كه ايران كتابهايي را در اين زمينه تدوين كرده است كه با ايجاد آگاهي در ميان اقشار استفاده كننده از اين رسانه ها سيستم خودايمني را پايه گذاري كند. وي افزود: با بازديد از اين نمايشگاه و آشنايي با دستاورد مهم خودايمن‌سازي مي‌توانم به عنوان هديه اين مورد را به كشورم بوليوي ببرم تا با استفاده از فرهنگ سالم ايراني، اينترنتي سالم را در كشورم پايه گذاري كنيم.

به مناسبت سالروز ولادت حضرت علي بن موسي الرضا (ع)

برپايي 3 هزار و پانصد نمايشگاه در پايتخت

 همزمان با سالروز ولادت حضرت علي بن موسي الرضا (ع) 5 محصول فرهنگي به همت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران جهت عرضه در مدارس، دانشگاهها و اماکن فرهنگي شهر تهران توليد شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، همزمان با اين ايام خجسته و با هدف آماده سازي فضاي پايتخت براي اين روز مبارک و گراميداشت دهه کرامت، 5 محصول فرهنگي شامل دو مجموعه نمايشگاهي به شمارگان 3 هزار و پانصد مجموعه، يک بنر نقاشي ويژه مدارس، فلش کارت "پا به پاي باران" و 7 پوستر توليد شده است. مجموعه هاي نمايشگاهي شامل مجموعه نمايشگاهي "رسم نسيم" ويژه مدارس راهنمايي به شمارگان 1500 نسخه و مجموعه "فتح در غربت" ويژه دبيرستان هاي پايتخت به شمارگان 2000 نسخه است که در سطح مدارس شهر تهران توزيع مي شود."داستان ريان" نيز که شامل يک بنر 8 متري با موضوع داستاني از زندگي امام هشتم پيرامون توجه ايشان به کودکان است نيز به شمارگان 1000 نسخه جهت توزيع در مدارس ابتدايي آماده و عرضه مي شود.همچنين فلش کارت "پابه پاي باران" نيز حاوي تعدادي کارت مزين به کلام امام رضا (ع) است و جهت توزيع در دانشگاه ها آماده شده است.7 مدل پوستر نيز با تصاوير و عکس هايي از اساتيدي چون استاد نجابتي، استاد عجمي و استاد اسکندري به تعداد 21 هزار نسخه جهت توزيع در اماکن مذهبي و فرهنگي تهيه شده است.ذکر اين نکته ضروري است که مديريت هاي فرهنگي هنري مناطق 22گانه شامل فرهنگسراها و خانه هاي فرهنگ، اين محصولات را در محل هاي مورد نظرتوزيع مي کنند. 

تا2 آبان در نگارخانه پايداري؛

نمايشگاه عکس " آب و نور" گشايش يافت

به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي پايداري، در نگارخانه اين فرهنگسرا تعدادي از آثار نيلوفر تقي پور که در فضايي مدرن، نماهاي مختلفي از آب و نور را به تصوير کشيده است به نمايش عموم درآمد.علاقه‌مندان براي بازديد مي‌توانند از تا 2 آبان به نگارخانه فرهنگسراي پايداري واقع در خيابان پاسداران، خيابان گل نبي، خيابان ناطق نوري، ميدان قبا مراجعه كنند و يا با شماره‌هاي 3-22888780 تماس بگيرند.

از نيمه دوم آبان ماه؛

پري صابري «رستم و اسفنديار» را به تالار اصلي تئاترشهر مي‌آورد

نمايش «رستم و اسفنديار» به كارگرداني پري صابري بعد از پايان نمايش «كنسرت حشرات» از نيمه دوم آبان ماه در تالار اصلي تئاترشهر روي صحنه مي‌رود.به نقل از روابط عمومي اين نمايش، بعد از پايان نمايش «كنسرت حشرات» به كارگرداني مريم سعادت، نمايش «رستم و اسفنديار» در تالار اصلي تئاترشهر روي صحنه مي‌رود.اين نمايش را پري صابري كارگرداني كرده و از ديگر عوامل اين نمايش مي‌توان به سهيلا پورگرامي دستيار كارگردان، جواد رمضاني مدير توليد، پروين هادي‌نيا سرپرست حركات موزون، محمدرضا پناهي ساخت دكور ، ابراهيم اثباتي آهنگساز، سحر خسروجردي طراح لباس، پري صابري و شاهين چرمي طراح دكور اشاره كرد.بر اساس اين خبر، در اين نمايش انوش معظمي در نقش رستم، عامر مسافرآستانه در نقش اسفنديار، پروين هادي‌نيا در نقش سيمرغ، پژمان كاشفي در نقش گشتاسب، محمد احمدي در نقش ستاره‌شناس، الهام دهقاني در نقش كتايون و رخش، سهيلا پورگرامي در نقش رودابه بازي مي‌كنند و از ديگر بازيگران مي‌توان به حميدرضا خليلي، امين آذري، فرشته نويد، صبا ضاني، امير محمودي، بهادر فاضل، تهمينه شهمير، مهسا خسروي، عليرضا شريقي، محمدرضا شريقي و كيوان نظيفي اشاره كرد.اين نمايش از نيمه دوم آبان ماه، در تالار اصلي روي صحنه مي‌رود و زمان اجراي نمايش متعاقبا اعلام خواهد شد.

در سومين نمايشگاه كتاب هاي دانشگاهي صورت مي‌گيرد

يارانه نقدي ويژه 50 درصدي براي كتابخانه‌هاي كشور، دانشجويان و اساتيد

سومين نمايشگاه كتاب‌هاي تخصصي دانشگاهي براي نخستين بار بن كارت‌هاي ويژه دانشجويان و اساتيد دانشگاه را ارائه مي‌كند. اين نمايشگاه امسال 50 درصد يارانه‌نقدي ويژه به كتابخانه‌هاي دانشگاهي مي‌دهد.

به گزارش ستاد خبري سومين نمايشگاه كتاب‌هاي تخصصي دانشگاهي علي اكبر تورانيان، عضو هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران دانشگاهي از تخفيف 50 درصدي اين نمايشگاه براي كتابخانه‌هاي سراسر كشور خبر داد و گفت: با توجه به اينكه يكي از مهم‌ترين اهداف برپايي اين نمايشگاه تجهيز كتابخانه‌ها به ويژه كتابخانه‌هاي دانشگاهي‌ست، بيشترين تخفيف را به اين مجموعه‌ها اختصاص داديم.وي افزود: 25 درصد يارانه نقدي ويژه براي كتابخانه‌ها از سوي ناشران و 25 درصد ديگر را نيز معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به خريداران ارائه مي كنند.تورانيان دانشجويان و اساتيد دانشگاه‌ها را مخاطب دوم اين نمايشگاه دانست و گفت: امسال براي نخستين بار در نظر داريم تخفيف ويژه‌اي را براي اين قشر از مخاطبان نيز در نظر بگيريم. عضو هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران دانشگاهي تصريح كرد: اميدواريم اين نمايشگاه كه تجربه دو دوره برگزاري را دارد، امسال نيز بتواند به مخاطبان خود خدمات لازم را ارائه كند و به مهم‌ترين هدف خود كه تامين و تجهيز كتاب كتابهخانه‌هاي دانشگاهي سراسر كشور است بيشتر تحقق بخشد.

10 روز ديگر،

«كلاه پهلوي» در فرانسه از سر گرفته مي‌شود

عوامل و بازيگران «كلاه پهلوي» براي فيلمبرداري اين سريال در فرانسه،10 روز ديگر عازم اين كشور مي‌شوند. ، لوكيشن‌هاي فرانسه و محل اسكان گروه سازنده‌ي سريال «كلاه پهلوي» به كارگرداني سيد ضيا‌ءالدين دري انتخاب شده‌اند و پس از قطعي شدن لوكيشن و محل اسكان، عوامل و بازيگران «كلاه پهلوي» عازم فرانسه مي‌شوند. 28 تن از عوامل و بازيگران اصلي سريال «كلاه پهلوي» به فرانسه مي‌روند و پيش‌بيني شده فيلمبرداري سريال تاريخي دري در فرانسه حدود دو ماه به طول بيانجامد. به گزارش ايسنا، فيلمبرداري لوكشين‌هاي ايران از سريال «كلاه پهلوي» 31 خرداد ماه، پس از چهار سال به پايان ‌رسيد. «كلاه پهلوي» را محمدرضا تخت‌كشيان تهيه مي‌كند و برخي از عوامل ساخت اين سريال عبارتند از:

طراح چهره‌پردازي: مهين نويدي، طراح صحنه: نسيم سيگارودي، طراح لباس: سارا خالدي، مدير توليد: سيدجلال نيايي، جانشين توليد: محمود خسروي، مدير تداركات: نادر محمدي، منشي صحنه: سعيد خضوعي و بازيگران: ماه‌چهره خليلي، رضا فياضي، امين حيايي، داريوش فرهنگ، رضا كيانيان، شقايق فراهاني، سيروس گرجستاني و گوهر خيرانديش. «كلاه پهلوي» در 30 قسمت 50 دقيقه‌اي براي پخش از شبكه‌ي اول سيما ساخته مي‌شود و با محوردادن ماجراي كشف حجاب از سوي رضاخان برهه‌اي از تاريخ پرفراز و نشيب ايران را روايت مي‌كند.

سه شنبه 27 مهر ماه با حضور دکتر حميد شاه آبادي معاون امور هنري برپا مي گردد

موسيقي ، نمايش ، شعر و پرده خواني در جشن بزرگ رضوان

جشن بزرگ رضوان با حضور و سخنراني دکتر حميد شاه آبادي معاون امور هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به مناسبت ميلاد با سعادت امام رضا (ع) هشتمين اختر تابناک آسمان ولايت توسط بنياد آفرينش هاي هنري نياوران برگزار مي گردد .در اين برنامه گروه نمايش ـ موسيقي تاسا به سرپرستي امير حسين حسن نيا قطعات تاسيان و پرنده را به مناسبت ميلاد امام رضا(ع) اجرا مي کند . بازيگران اين گروه هنري که تلفيقي از موسيقي و نمايش است ميلاد شجره ، شکيب شجره و بهزاد هجير مي باشند و نوازندگان مجيد خياطي ( تار و سه تار ) ، غزاله شيرازي ( ويلنسل) ، بهنوش کاظمي ( کمانچه ) و امير حسين حسن نيا (خواننده) گروه تاسيان هستند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته