جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/07/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3719

 دايره ًْ المعارف آموزش عالي 

رشته زبان و ادبيات فارسي

موضوع اين رشته تحصيلي:

امروزه دامنه ادبيات فارسي بسيار گسترده است به گونه‌اي كه پيش‌بيني مي‌شود بتوان ده گرايش براي آموزش ادبيات فارسي تدوين كرد يعني دانشجو طي دو سال بعد يكي از گرايش‌هاي علوم بلاغي، ادبيات داستاني و گرايشهاي ديگري كه مي‌توان در اين رشته پيش‌بيني كرد، مطالعه كند. اما آنچه امروز در دانشگاهها به عنوان ادبيات فارسي تدريس مي‌شود در كل آشنايي با مجموعه‌اي از متون نظم ونثر فارسي است در رشته ادبيات فارسي دو شاخه‌ي اصلي زبان فارسي و ادبيات فارسي مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار مي‌گيرد كه در بخش زبان فارسي مسائل مربوط به زبان‌شناسي، دستور زبان، اصول و نگارش و ويرايش و در بخش ادبيات، سبك‌شناسي، نقدادبي، انواع ادبي، تاريخ ادبيات، صنايع ادبي شامل بديع، معاني و بيان و عروض همچنين متون نظم و نثر كلاسيك مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

توانايي‌هاي لازم:

اگر يك دانشجوي ادبيات از خواندن يك بيت شعر حافظ و يا خواندن داستانهاي شاخص و معروف ادبيات جهان لذت نبرد به اشتباه وارد اين رشته شده است چون دانشجوي زبان و ادبيات فارسي بايد دروس بسيار متنوع و گسترده‌اي را در وادي ادبيات فارسي بخواند واگر كسي علاقه‌مند نباشد اين رشته برايش ملال‌آور مي‌شود. اين رشته قلم درست و بيان خوب مي‌خواهد تا بتوان منظور خود را بخوبي تفهيم كرد. همچنين دانشجوي اين رشته لازم است كه حافظه نسبتا قوي داشته باشد چون بخش عظيمي از مقولات ادبي را بايد به خاطر سپرد تا بتوان در مواقع مورد نياز به آنها دسترسي داشت.

موقعيت شغلي در ايران:

بعد از آموزش و پرورش، مطبوعات بهترين بستر براي فعاليت فارغ‌التحصيلان ادبيات فارسي است همچنين بهترين نيرو براي تنظيم و ارائه برنامه‌هاي ادبي راديو و تلويزيون و حوزه‌هاي فرهنگي وزارتخانه‌هاي مختلف كشور فارغ‌التحصيل اين رشته مي‌باشد. و از اينها گذشته يك ليسانس ادبيات اگر پويا و فعال باشد مي‌تواند يك نويسنده، شاعر يا منتقد گردد. در مراكز چاپ و نشر كتاب به عنوان ويراستار و ناظر ادبي در سير چاپ كتاب حضور داشته باشد. در ضمن تعدادي از فارغ‌التحصيلان نيز با توجه به ذوق و سليقه خود كارهاي ويژه‌اي انجام مي‌دهند كه از آن جمله مي‌توان به شركت در تاليف فرهنگهاي مختلف به عنوان پژوهشگر ادبي و يا « فيش‌نويس علمي» و « انتخابي» دايره المعارفها اشاره كرد.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل:

دروس پايه:

دستور زبان، تاريخ زبان فارسي، مرجع‌شناسي و روش تحقيق، آيين نگارش و پيرايش، بديع.

دروس اصلي:

رودكي و منوچهري، فرخي و كسايي، رستم و سهراب، رستم و اسفنديار، قصيده‌هاي ناصرخسرو، خاقاني، مسعود سعد، نظامي، مثنوي معنوي، منطق‌الطير، حديقه‌سنايي، بوستان سعدي، غزليات و قصايد سعدي، حافظ، صائب، تاريخ بيهقي، سياست‌نامه و قابوسنامه، كشف السرار، كليله و دمنه، گلستان سعدي، مرصادالعباد، قرائت متون عربي، قواعد عربي، زبان خارجه تخصصي، عروض و قافيه، ادبيات معاصر، متون تفسيري، آشنايي با علوم قرآني، نقد ادبي.

دروس تخصصي:

معاني و بيان، مباني عرفان و تصوف، تاثير قرآن و حديث در ادب فارسي، تاريخ ادبيات، سبك‌شناسي.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش وپژوهش
اقتصادوبازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته