جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/09/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 3748

 خبرها از عالم علم 

 قارچ‌هاي طبي به درمان سرطان كمك مي‌كنند

پزشكان هندي مي‌گويند: قارچ‌هاي طبي كه در جنوب اين كشور يافت مي‌شوند، خواص درماني براي معالجه سرطان دارند. به گزارش ايسنا، اين پزشكان اظهار كردند: عصاره نوعي قارچ موسوم به «گانودرما لوسيدوم» هنگام راديوتراپي در بيماران سرطاني قابل استفاده است و در عين حال نسبت به پرتو درماني‌هاي عادي برتري دارد، چون عوارض جانبي پرتو درماني روي پوست را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد. در اين روش همچنين آسيب كمتري به بافت‌هاي سالم وارد مي‌شود. متخصصان موسسه سرطان آمالا در هند تاكيد كردند كه پرتو درماني به گونه‌اي بايد صورت بگيرد كه بافت‌هاي سالم در امان باشند و هيچ آسيبي به آن‌ها نرسد، اما از سوي ديگر بافت‌هاي سرطاني بايد بيشترين تشعشعات را دريافت كنند. اين متخصصان متوجه شدند، اگر بيماران پيش از پرتو درماني از عصاره اين قارچ استفاده كنند و بعد تحت تشعشعات قرار بگيرند، ميزان آسيب وارده به بافت‌هاي آن‌ها به حداقل مي‌رسد. علاوه بر اين، عصاره قارچ مزبور به دليل فعاليت بالاي آنتي اكسيداني براي پرتو درماني مفيد است. به گزارش روزنامه‌ تايمز آواينديا، اين قارچ در عين حال براي كاهش فشار خون و كلسترول هم مفيد است و خواص ضد پيري هم دارد.

يوگا استرس را دور مي‌کنند

يک مربي يوگا با بيان اينكه يوگا هنر زندگي کردن در تعادل است، گفت: تمرينات يوگا ذاتاً استرس زدايي کرده و استرس را از فرد دور مي‌کند. کتايون کيخواه آريا در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: بيماري‌هاي شايع عصر کنوني مانند بيماري‌هاي قلبي، فشار خون بالا، اضطراب و افسردگي به شدت تحت تاثير استرس هستند و يوگا مي‌تواند در روند درمان آن نتايج پرباري داشته باشد. وي خاطرنشان کرد: نقش يوگا در عکس‌العمل‌هاي توام با استرس به اثبات رسيده و شکي در آن نيست. به همين دليل امروزه بسياري از پزشکان توصيه ميکنند که بيماران حتي‌الامکان يوگا انجام دهند. اين مربي يوگا در ادامه گفت: مطالعات متعدد نشان داده که يوگا تاثيرات خوب و مثبتي در سطوح رواني دارد زيرا که ذاتاً ريلکس کننده است و ماهيچه ها را تقويت مي کند، انعطاف پذيري را زياد مي کند و ظرفيت دستگاه تنفس را بالا مي برد. وي افزود: يوگا مي تواند نقش مهمي در کاهش استرس داشته باشد و بيشتر اين استرس است که باعث درد و عدم توانايي بيمار براي انجام کارهايش است و درمان با يوگا مي تواند يک درمان مکمل و لذت بخش براي بيماران باشد. کيخواه آريا اظهار داشت: با توجه به اينکه يوگا يک شاخه علمي است که در ابعاد گسترده اي مي تواند به سلامتي عمومي مردم کمک کند.

براي پخت غذا چه روغني مصرف کنيم؟

يک متخصص فارماکولوژي و استاد دانشگاه که زمينه اصلي کار وي روغن و چربي است، گفت: روغن زيتون در صورت امکان تهيه ، بهترين روغن است و در غير اين صورت، روغن کلزا در رده هاي بعدي روغن قرار دارد. دکترغلامرضا بهرامي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: روغن زيتون براي پخت و پز و سرخ کردن، بهترين روغن بوده و به ويژه نوع تصفيه نشده آن نسبت به روغن تصفيه شده، بسيار ارجح است. همچنين کلزا روغن مناسبي بوده و نسبت به ساير روغن هاي موجوند در بازار مصرف بهتر است.وي در عين حال با اشاره به سرخ کردن هاي عميق مانند غوطه ور کردن سيب زميني در روغن و احيانا چند مرتبه در آن سرخ کردن گفت: روغن کلزا براي يک بار نيز پاسخگوي اين سرخ کردن نيست چرا که ميزان لينولنيک اسيد آن بالا بوده و از آنجا که ناپايدار است چندان در برابر سرخ کردن مقاوم نيست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته