جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/09/07 - روزنامه سراسري صبح ايران ( يکشنبه) نسخه شماره 3751

 شرايط خريد خدمت خارج از كشور و ضوابط انتخاب محل خدمتي قانون نظام وظيفه اعلام شد 

به گزارش مهر، سردار موسي کمالي مشاور معاون نيروي انساني ستاد کل نيروهاي مسلح و مدير سابق مشمولان ستاد کل نيروهاي مسلح به سوالات خبرنگاران پيرامون مشکلات و مسائل سربازي از جمله نحوه خدمت فرزندان مسئولان دولتي، خريد خدمت، قانون جديد نظام وظيفه و دلايل افزايش غائبان خدمت سربازي پاسخ داد که مشروح اين گفتگو را در ادامه مي‌خوانيد.

آيا اين موضوع که مکان و دوره خدمت فرزندان مسئولان به مراتب آسانتر از ساير مشمولان است صحت دارد؟

مناطق کشور براي انجام خدمت سربازي به 9 قسمت تقسيم شده اند که در اعزام به مناطق پنج به بالا هر مشمولي آزاد است اما افرادي که خواستار خدمت در مناطق پنج به پايين باشند يا بايد جزء خانواده ايثارگران، کميته امداد و سازمان بهزيستي باشند و يا متاهل باشند. اگر سازماني فردي را براي انجام خدمت سربازي درخواست کند بايد تعهد دهد که آن فرد جزء اقوام درجه يک سببي و نسبي مسئولان سازمان نباشد در غير اين صورت و احراز نسبيت مشمول با مسئولان سازمان علاوه بر اينکه با سازمان مربوطه برخورد و سهميه آنان قطع مي شود سرباز نيز از ادامه سربازي در آن محل منع مي شود. البته منکر آن نمي شويم که در شرايط فعلي برخي دخل و تصرفها در نحوه خدمت سربازي برخي مشمولان رخ مي دهد که راهي براي جلوگيري از آن وجود ندارد اما ستاد کل نيروهاي مسلح تمام تلاش خود را براي کاهش اين دخل و تصرفها مي کند به نحوي که با متمرکز کردن اعزام مشمولان به خدمت سربازي در تهران و اعلام مکان و زمان خدمت آنان بر اساس کد، امکان دخل و تصرفها بسيار کاهش يافته است.فرزندان مقام معظم رهبري، رئيس جمهور و رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح با همين سيستم وارد خدمت سربازي شدند و برخي از آنان در بدترين شرايط خدمت خود را سپري کردند. هيچ کدام اين افراد در مناطق خاص خدمت نکردند و تفاوتي نيز ميان آنان و ساير مشمولان قائل نشده است.

آيا پرونده خريد خدمت سربازي در کشور بسته شده و ديگر هيچگاه شرايط خريد خدمت تکرار نمي شود؟

بحث خريد خدمت در خارج از کشور همچنان ادامه دارد و افرادي که تا پايان سال 82 از کشور خارج
شده اند مي توانند طبق قانون بودجه با پرداخت 10 ميليون تومان خدمت سربازي خود را بخرند. اين مبلغ در سال گذشته پنج ميليون بود که در سال جاري بر اساس نظر دولت به 10 ميليون افزايش يافت. در واقع نمي توان کاري جز دادن اجازه خريد خدمت براي مشمولان خارج از کشور کرد زيرا نه مي توان آنان را دستگير کرده و نه مي توان آنان را از کشور طرد کرد چون در اين صورت جذب نيروهاي ضد انقلاب مي شوند. برهمين اساس براي آنان تمهيداتي اتخاذ شد تا ضمن خريد خدمت سالي يکبار به مدت سه ماه به کشور تردد کنند. همچنين دانشجوياني که تا پايان سال 85 از کشور خارج شدند مي توانند سالي دو بار به مدت سه ماه به کشور تردد کنند اما در داخل کشور هيچ سياستي براي فروش مجدد سربازي وجود ندارد و پرونده اين موضوع براي هميشه در کشور مختومه شده است.

هزينه اي که ستاد کل نيروهاي مسلح به طور ميانگين براي هر سرباز متحمل مي شود چه ميزان است؟

هزينه هر سرباز به طور ميانگين يک ميليون تومان در سال است که بخشي از اين هزينه به صورت مستقيم و بخشي به صورت غيرمستقيم اعمال مي شود. هزينه هاي مستقيم مربوط به خوراک و پوشاک سربازان است و هزينه هاي غير مستقيم به حقوق سربازان در دوره خدمت سربازي ارتباط دارد.

در سالهاي اخير روند غيبت سربازان بسيار افزايش يافته است به نظر شما دليل اين امر چيست؟

غائبان خدمت سربازي دو دسته اند: دسته اول افرادي هستند که حداقل به مدت يک ماه يا حداکثر 6 سال غيبت مي کنند اما نهايتا براي انجام خدمت سربازي مراجعه مي کنند که تعداد اين افراد بسيار بالاست و روندي صعودي را در پيش گرفته است اما دسته دوم غائبيني هستند که اصلا قصد اعزام به خدمت سربازي را ندارند که تعداد اين افراد نسبت به 10 سال گذشته 2/0 افزايش داشته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته