جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1389/09/17 - روزنامه سراسري صبح ايران ( چهار شنبه) نسخه شماره 3759

 پس از پايان سه دور مذاکره ايران درژنو توافق شد؛
 ادامه گفت‌وگوها با 1+5 بهمن ماه در استانبول 

گروه سياسي
: پس از برگزاري سه دور مذاکره ميان نمايندگان ايران و گروه 1+5 در شهر ژنو سوئيس، دو طرف توافق کردند؛ دور بعدي مذاکرات اواخر ژانويه(بهمن ماه) در شهر بندري استانبول ترکيه با هدف «گفتگو براي همکاري» و «يافتن زمينه هاي مشترک همکاري» برگزار شود. دور جديد مذاکرات پنج عضو دايم شوراي امنيت سازمان ملل (آمريکا، فرانسه، روسيه، چين و انگليس) به علاوه آلمان از روز دوشنبه در حالي پس از گذشت 14 ماه از آخرين دور مذاکرات ايران و گروه 1+5 آغاز شد که پيش از اين، اين مذاکرات به دليل روند تقابلي 1+5 که در قالب صدور قطعنامه‌هاي شوراي امنيت عليه ايران عينيت يافته، متوقف شده بود. تا اينکه سعيد جليلي، دبير شوراي عالي امنيت ملي پس از ابراز تمايل گروه 1+5 به مذاکره در 15 تيرماه طي نامه‌اي به كاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا شرايط ايران براي مذاکره با 1+5 را اعلام کرد. پس از ارسال اين نامه، بازهم براي چند ماهي بحث مذاکره متوقف ماند تا اينکه هفته گذشته رئيس دفتر دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران طي نامه اي به دفتر کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، اعلام کرد: در پي رفع مشکل پديد آمده و عذرخواهي خانم اشتون، بستر مناسب براي انجام گفتگوها در 15 آذرماه فراهم شد. در اين نامه عنوان شد که گفتگوها در سوئيس بر مبناي نامه 15 تيرماه 1389 جليلي به اشتون خواهد بود.برهمين اساس دور جديد مذاکرات ايران و گروه موسوم به 1+5 از روز دوشنبه آغاز و پس از برگزاري سه دور مذاکره، اين دور گفت وگوها ظهر ديروز با توافق دو طرف مبني بر برگزاري دور بعدي مذاکرات در اواخر ژانويه(بهمن ماه) در شهر بندري استانبول ترکيه با هدف «گفتگو براي همکاري» و «يافتن زمينه هاي مشترک همکاري» پايان يافت.در هيات نمايندگي ايران در اين مذاکرات، علاوه بر سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي به عنوان رئيس اين هيات؛ «علي باقري» معاون امور بين‌الملل دبيرخانه شوراي امنيت ملي، «ابوالفضل زهره‌وند» معاون رسانه‌اي دبيرخانه شورا، «حميدرضا عسگري» مشاور حقوقي رئيس سازمان انرژي اتمي و «علي آهني» معاون اروپاي وزارت امور خارجه حضور داشتند. کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز در اين مذاکرات از سوي گروه 1+5، سرپرستي نمايندگان کشورهاي عضو اين گروه را برعهده داشت.

جليلي: گفتگو در فضاي فشار و تحريم را نمي‌پذيريم

براساس گزارش خبرگزاري‌ها، در دور سوم مذاکرات که آخرين دور مذاکرات بود، دو طرف تأکيد کردند که هر گونه گفت و گو در آينده بايد روي همکاري درباره نقاط و دغدغه هاي مشترک متمرکز باشد و گفت و گو درباره مسائل اختلافي هم تنها از خلال گفت و گو روي نقاط مشترک مي تواند انجام شود. سعيد جليلي رئيس هيات ايراني نيز در اين مذاکرات، تأکيد کرد: لازمه تداوم مذاکرات متوقف شدن مسير فشار است و ايران با تداوم مسير فشار مذاکره نخواهد کرد. جليلي با طرح تفصيلي 3 سؤال مطرح در نامه 15 تير خود از اشتون و بقيه اعضاي گروه 1+5 خواست که به اين سؤال ها به طور شفاف تر پاسخ بدهند و 1+5 متعهد شد که پاسخ هاي لازم را در اين زمينه ارائه کند. جليلي در نامه 15 تير خود خطاب به اشتون خواستار پاسخ وي به اين سه سوال شده بود: 1- هدف از گفتگوها براي تعامل و همکاري است يا ادامه روند دشمني و تقابل با حقوق ملت ايران. 2- آيا به منطق گفتگو که لازمه آن اجتناب از هرگونه تهديد به فشار است، التزام خواهيد داشت. 3- براي روشن شدن مباني مشترک گفتگو، نظر روشن و صريح شما درباره سلاح هسته اي رژيم صهيونيستي چيست؟ دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران همچنين ديروز در دور سوم مذاکرات با گروه 1+5 با اشاره به مسلح شدن رژيم صهيونيستي به سلاح هاي هسته اي از جانب برخي کشورها خطاب به اشتون، گفت: «سؤال بسيار مهمي که 1+5 بايد به آن جواب بدهد اين است که چه کساني رژيم صهيونيستي را به سلاح هاي هسته اي مجهز کردند چرا که اين نقض قاطع و روشن ان پي تي است». جليلي در ادامه با اشاره به وجود 210 کلاهک هسته اي آمريکا در اروپا از 1+5 پرسيد؛ آيا از اين بابت احساس تهديد نمي کنند؟ رئيس تيم مذاکره کننده ايران در پايان اين مذاکرات مجدداً تأکيد کرد که گفت و گو تحت فشار ، در واقع گفت و گو نيست و تلاش براي ديکته کردن موضوعات به کشورها فقط کار ديکتاتورهاست.

اميدواريم 1+5 در توافق امروز ثابت بماند

دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران همچنين ديروز پس از پايان مذاکرات در گفت وگو با خبر نيم روزي شبکه يک سيما در پاسخ به سوالي درباره ارزيابي اش از سه دور مذاکره و در نهايت توافق حاصله؟ گفت: قبل از اينکه عازم گفتگوها شوم در تهران اعلام کردم گفتگو درباره حقوق ملت ايران را نمي پذيريم و حقوق ملت ايران نمي تواند موضوع گفتگو باشد. جليلي افزود: در جلسه امروز هم اعلام شد گفتگو بايد در چارچوب همکاري باشد و ما گفتگو در راهبرد مبتني بر فشار را به شدت رد مي کنيم. رئيس تيم مذاکره کننده ايران اضافه کرد: نتيجه گفتگوهايي که از ديروز در چند دور داشتيم و امروز تمام شد اين است که گفتگو براي همکاري حول نقاط مشترک ادامه يابد و اين موضوعي بود که هيات ايراني بر آن تاکيد داشت. جليلي گفت: اين تصميم در پايان گفتگوها به طور مشترک با طرف مقابل گرفته شد که گفتگو ها را صرفا براي همکاري آن هم حول نقاط مشترک طرفين ادامه دهيم. وي افزود: بر اين اساس اميدواريم طرف مقابل هم در توافق امروز و موضوعي که اعلام شد ثابت بماند و بتوانيم گفتگوها را براساس قراري که داشته ايم احتمالا بهمن ماه در استانبول بر اين مبنا ادامه دهيم. جليلي در پاسخ به اين سوال مجري که پرسيد: غربي ها قبلا مي گفتند مذاکره را در چارجوب مسير دوسويه فشار و مذاکره دنبال مي کنند آيا هم اکنون از اين سياست خود منصرف شده اند؟ گفت: در نامه اي که من در تيرماه براي خانم اشتون نوشته بودم يکي از سوالات اساسي همين بود که آيا شما بر آن راهبرد کماکان مصر هستيد و اگر مي خواهيد آن را ادامه دهيد ، گفتگو در اين چارچوب ممکن نيست. جليلي گفت: ما گفتگو را در چارچوب راهبرد دو مسيره نمي پذيريم و آن را نفي مي کنيم و اين سوالي اساسي بود که ما داشتيم. وي افزود: در اين گفتگوها هم مطرح کرديم و آنها در مطالبي بيان کردند که مي خواهند گفتگو را براي همکاري داشته باشند.به گزارش خبرگزاري‌ها، در اين دور از مذاکرات همچنين طيفي از موضوعات مد نظر دو طرف که يکي از آنها موضوع هسته‌ اي ايران بود، مورد گفت‌وگو قرار گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اجتماعي
اقتصاد و بازار
مرزپرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته