جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/27 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2629

  قيمت نفت به کم ترين ميزان طي يکسال اخير رسيد 

با مطرح شدن گزارش ها و برآوردهاي ضد و نقيض درباره ميزان توليد نفت اوپک، بهاي هر بشکه نفت خام در بازارهاي جهاني روز پنجشنبه بيش از 2 دلار کاهش يافت که پايان ترين ميزان طي يکسال اخير بوده  است.
به گزارش خبرگزاري فرانسه از نيويورک، بهاي نفت سبک شيرين پايه بورس نيويورک براي تحويل در ماه دسامبر در پايان معاملات روز پنجشنبه با 2 دلار و 50 سنت کاهش به هر بشکه 56 دلار و 26 سنت رسيد.
بهاي اين نوع نفت در جريان داد و ستدهاي روز پنجشنبه تا حد هر بشکه 56 دلار و 20 سنت نيز کاهش يافته بود که پايين ترين رقم از روز 30 نوامبر سال گذشته تاکنون بود.
داد و ستد نفت «برنت» در بازار لندن براي تحويل در ماه ژانويه نيز روز پنجشنبه با قيمت هر بشکه 58 دلار و 54 سنت به پايان رسيد که نسبت به روز چهارشنبه 2 دلار و 7 سنت کاهش نشان مي داد.
بهاي نفت برنت براي تحويل در ماه دسامبر، روز چهارشنبه با بهاي هر بشکه 59 دلار و 46 سنت به پايان رسيده بود.
اين در حالي است که بهاي نفت خام در بازارهاي جهاني، در معاملات صبح روز پنجشنبه،  در واکنش به کاهش ذخاير پالايشي آمريکا و نيز پيش بيني سردترشدن هوا در آمريکا، افزايش يافته بود.
اما جهت گيري قيمت ها در بعدازظهر روز پنجشنبه به شدت تغيير کرد و سير نزولي گرفت. اين وضعيت پس از آن روي داد که ارزيابي هاي متفاوتي در مورد صادرات نفت سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) در بازار منتشر شد.
يک تحليلگر موسسه پژوهشي «پترو لوجستيکس» خاطرنشان کرد که صادرات اوپک در ماه نوامبر به ميزان 1/1 ميليون بشکه در روز کاهش يافته است.
اما موسسه پژوهشي «اويل موومنتس» (movements oil) برآورد کرد که ميزان صادرات اوپک از روز 4 نوامبر (13 آبان) حدود 210 هزار بشکه در روز افزايش يافته و انتظار مي رود تا روز 2 دسامبر (11 آذر) در چنين سطحي باقي بماند.
در همين حال، وزارت انرژي آمريکا روز چهارشنبه اعلام کرد که ذخاير فرآورده هاي تقطيري ازجمله نفت گرمايشي و گازوييل در هفته منتهي به 10 نوامبر (جمعه 19 آبان)، با 3/6 ميليون بشکه کاهش به 135 ميليون بشکه رسيده است.
اين ميزان کاهش بسيار بيشتر از پيش بيني تحليلگران بازار بود; تحليلگران انتظار کاهش حدود 500 هزار بشکه اي ذخاير مزبور را داشتند. حجم اين ذخاير با اين حال حدود 6 درصد بيشتر از زمان مشابه سال گذشته است.
ذخاير بنزين آمريکا نيز در هفته يادشده به شدت کاهش يافت و با 3/7 ميليون بشکه کاهش به 200 ميليون و 300 هزار بشکه رسيد.
تحليلگران بازار انتظار داشتند که ذخاير بنزين آمريکا حدود 100 هزار بشکه کاهش يابد.
از سوي ديگر، برخي سازمان هاي هواشناسي آمريکا پيش بيني کردند که مناطق شمال شرقي آمريکا در سال جاري سرماي بيش از حد معمول را تجربه خواهند کرد. برخي معامله گران بازار نفت با توجه به اين پيش بيني ها خاطرنشان کردند که چنين پيش بيني هايي ممکن است در هفته هاي آينده به افزايش بيشتر قيمت  نفت منجر شود.
تقاضا براي نفت گرمايشي به طور سنتي در خلال زمستان نيمکره شمالي به شدت افزايش مي يابد که اين مساله همچنين فشاري در جهت افزايش قيمت  نفت خام ايجاد مي کند.
بهاي سبد نفتي سازمان اوپک از زمان رسيدن به رکورد بي سابقه 72 دلاري در ماه جولاي در حدود 17 دلار کاهش را تجربه کرده است و از آغاز ماه سپتامبر روند نزولي بي سابقه اي را در پيش گرفته است که اين موضوع اعضاي اين سازمان را بر آن داشت که نشست اضطراري ويژه اي در قطر برگزار کرده و ميزان توليد را روزانه 1/2 ميليون بشکه کاهش دهند.
در حالي که وزيران نفت 11 کشور عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) در يکصد و چهل و دومين نشست خود در وين تصميم گرفتند که سقف توليد اين سازمان را همچنان در سطح 28 ميليون بشکه در روز حفظ کنند، بهاي سبد نفتي اوپک با قرارگرفتن در روند نزولي خود، نگراني هايي را در ميان اعضاي اين سازمان پديد آورد و زمزمه هايي که از توافق غيررسمي اعضا براي کاهش يک  ميليون بشکه يي توليد خبر مي داد،  رنگ واقعيت به خود گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
آگهي هاي روزنامه آفرينش
ويزه دانشگاه و خبر
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته