جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/08/29 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2631

  رييس کميسيون آموزش مجلس:
 بايد رقم 1/4 درصد از توليد ناخالص ملي به تحقيقات اختصاص داده شود 

ايسنا: نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي يکي از محورهاي مهم در سند چشم انداز بيست ساله را رسيدن به جايگاه اول علمي در منطقه دانست و مهم ترين عنصر در دستيابي به اين هدف را پيشرفت در مسائل پژوهشي و تحقيقاتي عنوان و خاطرنشان کرد: اگر بخواهيم ارتقاي علمي داشته باشيم بايد بتوانيم علم را در کشور گسترش دهيم.
دکترعلي عباسپورتهراني فرد با بيان اين که گسترش علم از نقطه نظر کيفي از طريق تحقيقات و گسترش آن در کشور حاصل مي شود، گفت: بايد تاملي در ميزان موفقيت خود در امر تحقيقات در حدود دو سالي که از 20 سال چشم انداز مي گذرد، داشته باشيم.
وي در اين راستا لزوم توجه به اعتبارات تحقيقاتي را يادآور شد و اظهار داشت: متاسفانه در اين بخش، نتوانسته ايم مطابق اهداف برنامه و جهشي که لازم است در امر تحقيقات داشته باشيم، اين اعتبار را تخصيص دهيم.
به گفته  وي، رسيدن به اهداف 20 ساله، احتياج به يک جهش علمي و عزم ملي دارد، چرا که در سايه  اين جهش است که مي توانيم به اين اهداف دست يابيم.
نماينده تهران با بيان اين که به نظر نمي رسد که خيزش لازم را براي اين جهش علمي برداشته باشيم به بيان دلايلي در اين خصوص پرداخت و گفت: اعتبار تحقيقاتي در دو سال اول برنامه، وضع مطلوبي را طبق برنامه پنج ساله چهارم که اولين گام در مسير چشم انداز بيست ساله است نداشته است.
به گفته  عباسپور، سال اول 64 صدم درصد از توليد ناخالص ملي را به امر تحقيقات اختصاص داديم و در سال دوم، در ابتداي تقديم لايحه بودجه به مجلس، رقم 45 صدم درصد از طرف مسوولان در سازمان مديريت اعلام شد.
وي با اشاره به سومين جلسه شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري که در آن گزارشي مبني بر اين داده شد که اين رقم حدود 65 صدم درصد است، افزود: اولا اين سوال مطرح است که اين محاسبات چگونه صورت گرفته است، که ما در اين باره طي نامه اي از وزارت علوم و سازمان مديريت توضيح خواستيم و ثانيا گذشته از اين که اين ميزان 45 صدم درصد يا 65 صدم درصد مي باشد بايد گفت که هيچ يک از اينها نمي تواند اعتبار تحقيقاتي کافي را براي تحقيقات در اختيار مراکز تحقيقاتي قرار دهد.
عباسپور با بيان اين که دولت حتما بايد به مساله اعتبار تحقيقاتي توجه کند به بحث مطرح در شوراي علوم، تحقيقات و فناوري مبني بر اين که براي سال 86 دو دهم درصد به اين امر اضافه شود، تصريح کرد: ما اين رقم را نيز کافي نمي دانيم، چون اگر بخواهيم به بحث 3 درصد تحقيقات در پايان برنامه 5 ساله چهارم برسيم با رقم 8 دهم درصد در سال 86، اعتباراتي که در دو سال پايان برنامه يعني 87 و 88 اختصاص داده مي شود، علي الاصول بايد رقم هاي بالاتري باشد که البته جذب و برنامه ريزي آن مشکل خواهد بود. به گفته وي، اين در حاليست که اگر بتوانيم در سال آينده درصد بالاتري را به اعتبار تحقيقاتي اختصاص دهيم، برنامه ريزي مطلوب تر خواهد بود. نماينده تهران با اشاره به نامه ي کميسيون متبوعش به رييس جمهور که به وزارت بهداشت و علوم نيز ابلاغ شده است، گفت که ما تصريح کرده ايم که در بودجه سال آينده حداقل بايد رقم 1/4 درصد از توليد ناخالص ملي براي تحقيقات اختصاص داده شود که بتوانيم در سال 87، 2/2 درصد و در پايان برنامه به 3 درصد برسيم.
عباسپور با بيان اين که اين افزايش يک افزايش خطي است، آن را موجب اختصاص و جذب مطلوب اعتبارات تحقيقاتي دانست و اظهار اميدواري کرد که دولت در سال آينده اعتبار تحقيقاتي را به نحوي لحاظ کند که بتوانيم 1/4 درصد از توليد ناخالص ملي را به امر تحقيقات اختصاص دهيم. رييس کميسيون تحقيقات با اشاره به برخي نگراني ها در صورت افزايش اين اعتبارت مبني بر عدم جذب صحيح اعتبارات تحقيقاتي با بيان اين که به چنين مساله اي اعتقاد ندارم، اظهار داشت: در سال تحصيلي جاري بيش از 40 هزار دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد و بيش از سه هزار دانشجو در مقطع دکترا گرفتيم; اگر وزارت علوم و دولت بتواند، ساماندهي لازم را در امر تحقيقات به عمل آورد، اين پتانسيل عظيم نيروي انساني که اکنون به عنوان دانشجويان کارشناسي ارشد و دکترا وارد دانشگاه ها شدند، طبيعتا مي توانند تحول عظيمي را در تحقيقات و جهش علمي کشور ايجاد کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
ويزه نامه تكميل ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته