جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/01/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهار شنبه) نسخه شماره 3848

 موج كوتاه 

روزنامه‌هاي ديروز کشور موضوعات متفاوتي را در سرمقاله‌هاي خود دنبال کردند.

روزنامه ابتکار ديروز با استعانت از اشعار و حکايت هاي نظامي و سعدي و... قصد داشت تا به وضعيت وخيم و نا بسامان روزنامه هاي کشور بپردازد. اينکه اکثر روزنامه ها با مشکلات فراوان و عدم حمايت هاي اصحاب دولت رو به افول
گذاشته‌اند و آنها هم که مستقل هستند و هنوزسرپا، با احتياط و دست به عصا حرکت مي‌کنند. مركب نحيف و سواركار هم بي‌تفنگ است و «سوار بي‌تفنگ قدرت نداره/ سوار وقتي تفنگ داره سواره». با اين وصف از دولت خواست تا با حمايت خود از روزنامه ها مانع از تعطيلي اين دکان هاي فرهنگي گردد.

روزنامه کيهان در يادداشت روز خود به بررسي "تحولات منطقه و رازگشايي از چند ابهام" پرداخت، آورده است: انقلاب در مصر و تونس به نقطه «تغيير» رسيد ولي در ليبي، يمن و بحرين هنوز نرسيده است آيا «سركوب»، «جغرافيا» و يا تجربه غرب در تونس و مصر باعث شده تا اين انقلاب ها فعلا در اين نقطه متوقف شوند. در جواب به اين ابهامات آورده، درست است که عامل «سركوب» در تونس و مصر ديده نشد اما با وجود مشت آهنين در ليبي و بحرين مردم دست از اعتراضات خود برنداشته اند. با توجه به آغاز اعتراضات در خيابان و ميادين اصلي در تونس و مصر عامل «جغرافيا» مي تواند موثر باشد اما انقلاب اسلامي ايران نمونه نقض اين موضوع است که ديديم موج انقلاب از شهرستان ها آغاز شد. همچنين برخي معتقدند غرب با کسب تجربه در مصر وتونس مقابل انقلاب هاي ديگر ايستاده است، در حالي که غرب فقط با سران اين کشورها ارتباط دارد و اصلا با جنس مردم آشنايي ندارد و نمي تواند در مقابل آنها ايستادگي کند.

روزنامه جمهوري اسلامي در سرمقاله خود با عنوان"عربده مستانه در لانه عنکبوتي" به اظهارات و کارشکني هاي شيوخ کويتي پرداخته که در چند وقت اخير ابزار اجراي برنامه هاي آمريکا در مواجه با فرافکني تحولات منطقه
شده اند. در اخطار به کويتي ها گفته است : ايران در حمله صدام به کويت به آوارگان کويتي پناه داد اما به نظر مي رسد که آنها لياقت گذشت ايران را نداشته اند. شايد لازم باشد به شيوخ كويت به صورت مناسبي فهمانده شود كه بايد حد و اندازه خود را بدانند و دريابند كه در خانه عنكبوت نشسته‌اند و در هم ريختن تارهاي تنيده در اطراف آنها كار مشكلي نيست.

"فرصت ها و مخاطرات انتخابات مجلس نهم" عنواني بود که روزنامه رسالت در آن به ذکر برخي الزامات و مخاطرات انتخابات آينده مجلس پرداخت، عنوان داشت: بازي زودهنگام انتخابات و درگير کردن اذهان مردم به اين مسئله يکي از آسيب هاي رقابت هاي انتخاباتي در ايران است و لزومي ندارد تا مردم زودتر از زمان موعود درگير فضاي رقابتي انتخابات شوند. پرهيز از دوپينگ سياسي عامل ديگري است که بعضا معدود گروه هاي سياسي براي تقويت خود به سمت عوامل خارجي دست دراز مي کنند.‏ عامل آخر پذيرش نهادهاي داوري و فيصله بخش است. احزاب پيروز و شکست خورده بايد در راستاي دموکراسي حرکت کنند و نتايج رخ داده را بپذيرند در غيراين صورت رقابت معنايي ندارد.

روزنامه مردم سالاري در ادامه دعوت نشدن هايش به نشست هاي خبري رييس جمهور و سخنرانان دولت، در سرمقاله خود نوشت: پس از آنکه دولت دو سخنگو براي خود مشخص کرد انتظار مي رفت تا مشکل خبرنگاران در دسترسي به پاسخ سوال هايشان حل شود. اما روند برگزاري نشست هاي خبري به جلسات اطلاع رساني مسئولان تبديل شد و همچنين در دعوت از رسانه ها و خبرگزاري ها رويه اي گزينشي صورت گرفت. بحث در اينجا اين نيست كه چرا خبرنگاري از فلان رسانه دعوت نشده است، نگراني از شيوه جديد پاسخگويي است.

اما "پاشنه آشيل" عنواني بود که روزنامه تهران امروز تحت اين عنوان به مشکلات مالي در عرصه مديريت شهري و حمل و نقل عمومي به آن پرداخته بود، آورده است: روزانه 20 ميليون آمد و شد در تهران وجود دارد که 10 ميليون آن توسط ناوگان حمل ونقل عمومي صورت مي گيرد و بيشترين مشتري آن اقشار متوسط و آسيب پذير جامعه هستند. مردم مي توانند در عرصه آب و گاز صرفه جويي کنند اما در زمينه حمل ونقل يا بايد به سوزاندن بنزين 700 توماني روي بياورند و يا پياده روي کنند. با توجه به کشته شدن 4 هزار نفر در سال گذشته بر اثر آلودگي، انتظار مي رفت تا امسال دولت بودجه بيشتري به مديريت شهري و حمل ونقل عمومي اختصاص دهد که در کمال ناباوري بودجه امسال مترو در تهران 7 درصد کاهش داشته است.

"شوخي با سلامت مردم ممنوع! " اين عنوان سرمقاله روزنامه سياست روز بود که در آن مي خوانيم: در قانون هدفمندسازي يارانه ها پيش بيني شده بخش قابل توجهي از درآمد حاصل از اين طرح بايد به بخش سلامت اختصاص يابد. اما چند وقتي بحث حذف يارانه شير مطرح شده است که مي تواند تبعات سنگيني براي سلامت جامعه داشته باشد. مصرف سرانه شير در کشور ما براي هر نفر 90 کيلوگرم اعلام شده در حالي که اين رقم در کشورهاي توسعه يافته 400 کيلوگرم است. حذف يارانه شير تاثير بسياري بر استفاده از ديگر مواد لبني دارد که نمي توان از آن چشم پوشيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته