جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/06 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2637

 خبر و نظر 


راهي براي مشارکت افزايي در انتخابات شوراها

مطابق نظرسنجي هاي بعمل آمده 60درصد مردم ايران درانتخابات شوراها شرکت مي کنند.
«جرايد»
 
هرچند به نظرسنجي ها، به ويژه نظرسنجي هاي انتخاباتي، اطمينان کافي وجود ندارد ولي حضور 60درصدي در انتخابات شوراها نيز مي تواند مشارکت قابل قبولي قلمداد شود.
 بااين حال، ازآنجا که تجربه ثابت کرده است انتخابات شوراها، درشهرستانها مشارکت بيشتري نسبت به تهران دارد، به فرض تحقق رقم 60درصدي پيش بيني شده که ميانگين کل کشور است، بايد اذعان داشت که ميزان مشارکت درتهران دراين سطح احتمالا پايين تر خواهد بود.
اين درحالي است که به لحاظ سياسي، ميزان مشارکت مردم  پايتخت، از اهميت بيشتري برخوردار است. به ويژه آنکه در شرايط کنوني که حساسيت هاي بين المللي نيز درباره ايران وجود دارد.
 ازاين رو، شايسته است احزاب، گروهها، رسانه ها و همه کساني که به نوعي داراي مخاطب و قدرت تاثيرگزاري هستند، وجه همت خود را براي مشارکت افزايي در پايتخت معطوف کنند.
 به نظر مي رسد يکي از راههايي که مي تواند انتخابات شوراها را براي مردم ملموس تر کند، اين است که هرکدام از گروه هايي که در انتخابات فهرست 15نفري براي شورا مي دهند، شهردار مورد نظر خود رانيز به مردم معرفي کنند.
  اين مساله، اولا به انتخابات، شور ونشاط بيشتري مي بخشد، ثانيا به شفاف تر شدن جريان انتخابات کمک مي کند و ثالثا از اتلاف وقت شوراي جديد براي انتخابات شهردار جديد جلوگيري                                   مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته