جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/02/15 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 3867

 اخبار هنري 

 با آغاز بزرگترين اتفاق فرهنگي خاورميانه محقق مي شود؛

حضور سازمان فرهنگي هنري شهرداري
در نمايشگاه بين المللي کتاب تهران

سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران با فرهنگسراي موقت کتاب و ارائه بيش از 250 عنوان کتاب در قالب غرفه موسسه نشر شهر در بيست و چهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران حضور خواهد داشت. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين الملل اين سازمان، فرهنگسراي کتاب در ضلع شمالي مصلي امام خميني(ره) تهران با شعار «كتاب؛ سايه‌بان شهر» از 14 تا 24 ارديبهشت ماه دائر خواهد بود. در اين فرهنگسرا 5 غرفه با عنوان‌‌هاي «صفحه کودک و نوجوان»، «صفحه ما و شما»، «صفحه فاطميه»، «صفحه كتابخانه»، و «صفحه قرآني» فعاليت دارند. اين فرهنگسرا در چند بخش نمايشگاهي و همچنين با اجراي برنامه هاي فرهنگي، ظرفيت هاي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران را معرفي مي کند. عرضه کتب، برگزاري کارگاه هاي تخصصي با حضور مولفين و اساتيد، عضوگيري کتابخانه هاي سازمان با تخفيف و نشست تخصصي اهل قلم از جمله برنامه هاي فرهنگسراي کتاب خواهد بود. موسسه نشر شهر وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران نيز در هفتمين دوره حضور خود در نمايشگاه بين المللي کتاب با ارائه آثاري در حوزه هاي «اخلاق شهري»، «ادبيات»، «تاريخ و فرهنگ»، «مترو»، «زندگي و مطالعات شهري»، «هنر» و «سلامتي در شهر» در كنار قرآن هاي نيريزي و مصحف ايران با چاپ نفيس در نمايشگاه شرکت خواهد کرد. اين موسسه در سال 89 بيش از 160 عنوان كتاب با رويكرد شهري و شهروندي و در حوزه تخصصي مطالعات شهري به سفارش شهرداري تهران، منتشر کرده است. متن اين خبر در سايت سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به آدرس www.farhangsara.ir قابل مشاهده است.

با بازي آل پاچينو،

تئاتر «تاجر ونيزي»، نامزد دريافت جايزه‌ي توني

«آل پاچينو» براي بازي در اقتباس نمايشي يكي از معروفترين آثار «شكسپير» نامزد دريافت جايزه‌ي توني شد. به گزارش (ايسنا)، روزسه شنبه نامزدهاي دريافت شصت و پنجمين دوره‌ي جوايز توني در حالي معرفي شدند كه «كتاب مورمون» با نامزدي در 14 بخش بيشترين شانس بردن جايزه‌ي نخست را دارد. كمدي موزيكال «كتاب مورمون» كه بر اساس كتابي به همين نام به روي صحنه رفته در 14 بخش جايزه‌ي سالانه‌ي توني از جمله بهترين تئاتر موزيكال، بهترين كتاب، بهترين بازيگر نقش اصلي زن و مرد و ... نامزد شده است. اين در حالي است كه تئاتر «پسران اسكاتسبورو» با نامزدي در 12 بخش رتبه‌ي دوم را پس از «كتاب مورمون» دارد و پس از آن، اقتباس نمايشي «اين نيز بگذرد؟» با 9 نامزدي و «چگونه بدون تلاش در كار خود موفق باشيم» با نامزدي در هشت بخش جزو آثار هنري برجسته‌ي امسال هستند. امسال «آل پاچينو» هم با حضور در دنياي تئاتر از شاخص‌ترين چهره‌هاي جوايز توني محسوب مي‌شود. او در اقتباس نمايشي يكي از معروف‌ترين نمايشنامه‌هاي «ويليام شكسپير» به نام «تاجر ونيزي» در نقش «شايلاك» بازي كرده و نامزدي دريافت جايزه‌ي بهترين بازيگر را به خود اختصاص داده است. اجراي دوباره‌ي «خانه‌ي برگ‌هاي آبي» اثر ماندگار «جان گوار»‌ هم در بخش بهترين بازيگر زن نامزد اامسال توني شد،‌ اما بازي هنرپيشگان سرشناسي چون «بن استيلر» و «جنيفر جيسون لي» مورد توجه داوران توني قرار نگرفت. در اين دوره از جوايز توني، كمپاني «هندزپرينگ» سازنده‌ي «خانه‌ي جنگ»، نمايشي عروسكي برگرفته از رماني در حوزه‌ي ادبيات كودك، جايزه‌ مخصوص توني را براي توليد اين اثر هنري دريافت مي‌كند. «خانه جنگ» در چهار بخش از جمله كارگرداني و طراحي صحنه نامزد دريافت جايزه شده است. به گزارش رويتر، جايزه‌ي يك عمر دستاورد هنري توني هم به «آتول فوگارد» نمايشنامه‌نويس و «فيليپ جي. اسميت» تعلق مي‌گيرد. جوايز توني به نمايش‌هايي تعلق مي‌گيرد که در «برادوي» به روي صحنه مي‌روند. برندگان اين جوايز را حدود 800 نفر از جامعه نمايش انتخاب مي‌کنند. «شاخه تئاتر آمريکا» در 1947 جوايز توني را راه‌اندازي کرد و اکنون با همکاري اتحاديه تئاتر و تهيه‌کنندگان آمريکا برپايي مراسم و اعطاي جوايز را اداره مي‌کند.

همزمان با سالروزشهادت حضرت فاطمه زهرا برگزار مي شود:

ورزش و نيايش

همزمان با ايام شهادت صديقه­طاهره حضرت زهرا (س)، برنامه «ورزش و نيايش» با حضور بيش از 2000 نفر از شهروندان دارالمؤمنين شهر تهران، روز جمعه شانزدهم ارديبهشت ماه سال‌جاري در گلزار شهداي تپه ي نورالشهداء (کوه کلکچال) برگزار مي شود.به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي اخلاق؛ در اين برنامه که توسط پايگاه فرهنگي مسجد جابري و با مشارکت سازمان ورزش شهرداري تهران، فرهنگ سراي اخلاق و مساجد منطقه14برگزار مي شود شهروندان روز جمعه 16/02/90 از ساعت 5 صبح در قالب 50 دستگاه خودرو به سوي ميدان تجريش حرکت کرده و پس از پذيرايي مختصر از طريق اردوگاه فرهنگي روح ا... پياده به سمت تپه نورالشهداء پياده روي خواهند کرد.مسئول اجرايي برنامه ورزش و نيايش تصريح کرد پس از پياده روي 15 دقيقه اي شهروندان شرکت کننده در برنامه، و رسيدن به تپه نورالشهداء، حجت الاسلام والمسلمين ماندگاري کارشناس مذهبي در باب فرهنگ فاطمي، سخنراني کرده و حاج احمد قدمي نيز در رثاي آن حضرت مرثيه سرايي خواهند کرد.علاقمندان مي توانند جهت ثبت نام و شرکت در اين برنامه فرهنگي ورزشي به مسجد جابري، مسجد حجت، مسجد ياسين، مسجد رحمتيه، فرهنگ سراي اخلاق، خانه هاي فرهنگ سطح منطقه14 مراجعه و يا جهت کسب اطلاعات بيشتر به شماره 33312300 تماس بگيرند.

گزارش ششمين نشست اتاق رسانه سينماي ايران

ششمين نشست اتاق رسانه با عنوان "شهر در آينه سينما" عصر سه‌شنبه(13 ارديبهشت) در فرهنگسراي رسانه با حضور علي معلم(تهيه کننده و منتقد)، حميدرضا صدر(منتقد) ،منوچهر شاهسواري(تهيه کننده) و امير قادري (کارشناس اتاق رسانه )برگزار شد.به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي رسانه،در ابتداي اين نشست منوچهر شاهسواري درباره "شهر در آيينه سينما"، گفت: هر حرکتي در قاعده يک فعاليت جمعي براي رشد جامعه شهري موثر است و برگزاري جشنواره در راستاي فعاليت جمعي است ، که مي­­‌تواند ديالوگ ­برقرار کند و بهانه اي براي زندگي اجتماعي است.

شاهسواري: سينماي ايران آدرس و هويت شهري ندارد

تهيه کننده فيلم سينمايي "فصل باران هاي موسمي" با بيان اينکه ماهيت همه پديده ها در حوزه فرهنگ به ويژه سينما مبتني بر نگاه نقادانه است، اظهار کرد: هر کس در مقام پژوهشگر از هر پديده سهم تاريخي آن را استخراج مي کند. از سينما و فوتبال نيز مي‌توان موقعيت‌هاي تاريخي يک جامعه را کشف کرد. ما شهر را يک مفهوم مطلق مدرن در نظر مي‌گيريم در حالي که تاريخ شهر و زندگي شهري به بيش از 5 هزار سال قبل باز مي‌گردد. همه دريافت ما از شهر متکي بر داده‌هاي ما است.

معلم:جشنواره فيلم شهر با حفظ نگاه نقادانه مفهوم پيدا مي‌کند

در ادامه نشست علي معلم به علل بوجود آمدن جشنواره ها اشاره کرد و گفت: برگزاري جشنواره ها در ايران بر يکي از دو اصل، نياز و ضرورت انجام يک کار براي يک سازمان استوار است. اگر بر اساس نياز جشنواره‌اي تشکيل شود، قطعا به يک جريان فکري منتهي مي‌شود، اما در غير اينصورت فاقد يک جريان فکري خواهد بود. معلم با اشاره به اينکه رفتار جشنواره بايد در راستاي شعار جشنواره باشد، خاطر نشان کرد: براي رسيدن به يک جشنواره تاثيرگذار بايد شعار جشنواره با رفتار آن متناسب باشد به طوري که از حالت تبليغاتي صرف خارج شود و بتواند در بحث ها وارد شود. در اين صورت به سمتي حرکت مي کنيم که بتوانيم لذت شهرنشيني را دريافت کنيم.تهيه کننده فيلم سينمايي "گاوخوني" با انتقاد از فيلم هاي حوزه شهري يادآور شد: فيلم‌هاي سينماي شهري به لحاظ ترسيم شهر و فضاي شهري با هم متناسب نيست يعني با فيلم هاي سينماي ايران نمي‌توان موقعيت هاي شهري را به تصوير کشيد. زمان و مکان به هيچ عنوان مشخص نشده اند. در سينماي ايران تنها علي حاتمي را مي‌شناسم که در فيلم هايش علاقه‌مند به فضاي شهري است و همساز با محتواي آثارش فضاي شهري را ترسيم مي‌کند. همچنين مسعود کيميايي نيز به دنبال مناسبات اجتماعي در شهر مي‌گردد.

تاکيد کانون فيلمنامه نويسان برهمکاري
با جشنواره فيلم پليس

کانون فيلمنامه نويسان خانه سينما در ديدار با علي سلطاني دبير جشنواره فيلم پليس بر همکاري با چهارمين جشنواره تاکيد کرد.به گزارش ستاد خبري چهارمين جشنواره فيلم پليس، در ديدار علي سلطاني دبير چهارمين جشنواره فيلم پليس با اعضاي شوراي مرکزي کانون فيلمنامه نويسان خانه سينما ضمن عنوان اين مطلب رويکرد محوري جشنواره با عنوان «پليس، سينما، پيشگيري اجتماعي» نيز مورد استقبال قرار گرفت.در اين جلسه که جابر قاسمعلي ، کامران ملکي و شادمهر راستين حضور داشتند، جابر قاسمعلي «رئيس کانون فيلمنامه نويسان» گفت: ارزيابي فيلمنامه‌هاي بلند در جشنواره پليس حاکي از توجه اين نهاد به شکل گيري توليد يک اثر سينمايي است، چرا که در صورت ارائه يک فيلمنامه خلاق مي‌توان انتظار ساخت يک اثر حرفه اي را داشت.دبير چهارمين جشنواره فيلم پليس هم در اين جلسه اظهار داشت: ناجا از ابتداي ورود به فعاليت‌هاي فرهنگي به ويژه در حوزه سينما معتقد بوده که تحقيق و پژوهش کارشناسي پيرامون موضوعات مدنظر نيروي انتظامي و سپس نگارش يک فيلمنامه با در نظر گرفتن همه ابعاد حرفه‌اي مي‌تواند تاثيرات توليدات تصويري ناجا را در ميان مردم بيش از حد عرف آن افزايش دهد.وي با اشاره به ضرورت بهره گيري از ظرفيت‌هاي موجود در ميان همه سينماگران به ويژه فيلمنامه نويسان در معرفي راه‌هاي پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي به مردم گفت: اگرچه نمي توان منکر جذابيت هاي بصري يک تصوير بود اما کاملا روشن است که در صورت داشتن يک فيلمنامه خوب مي توان به برقراري صحيح مخاطب با اثراميدوار بود.براساس اين گزارش، در اين جلسه اعلام شد کانون فيلمنامه نويسان به دنبال توسعه تعاملات و همکاري‌هاي خود با نهادهاي فرهنگي تلاش خواهد کرد از طريق ارتباط با اعضاي خود نسبت به ترغيب فيلمنامه نويسان براي ارسال بيشتر آثار خود به ديبرخانه جشنواره چهارم فيلم پليس اقدام كند.

شبکه سحر از اول خرداد 44 ساعت برنامه پخش مي‌کند

دو کانال 1 و 2 شبکه جهاني سحر از ابتداي خردادماه 44 ساعت برنامه پخش مي‌کنند. به گزارش مهر، در راستاي افزايش زمان پخش سيماهاي شبکه جهاني سحر و بعد از افتتاح کانال دوم اين شبکه در دي ماه سال 1388 برنامه‌هاي اين شبکه افزايش دو برابري يافته و از 19 ساعت به 38 ساعت در شبانه روز ارتقاء يافتند، خرداد ماه امسال هم اين زمان با شش ساعت افزايش ديگر به 44 ساعت در روز خواهد رسيد.بر اين اساس پخش سيماي فرانسوي 30 دقيقه بيشتر از قبل و شش و نيم ساعته مي‌شود، سيماي بوسنيايي نيم ساعت کاهش خواهد داشت و چهار و نيم ساعته مي‌شود، سيماي آذري يک ساعت افزايش داشته و 9 ساعته مي‌شود، سيماي اردو افزايش دو برابري داشته و 8 ساعت در شبانه روز به پخش برنامه خواهد پرداخت، سيماي کردي با 9 ساعت برنامه در جدول پخش برنامه هاي شبکه حضور دارد و سيماي انگليسي هم يک زمان 7 ساعته را با مخاطبان خود سپري خواهند کرد.به اين ترتيب پخش کانال 1 شبکه سحر از ساعت 9 صبح( به وقت تهران) و با بخش صبح سيماي فرانسوي شروع شده و پس از آن به نوبت متشکل خواهد بود از پخش 2 ساعته سيماي بوسنيايي، 9 ساعته سيماي آذري، دو و نيم ساعته شامگاهي سيماي بوسنيايي و سه و نيم ساعته شامگاهي سيماي فرانسوي، و در ساعت 5 بامداد به وقت تهران با مجموعاً 20 ساعت در شبانه روز به انتها خواهد رسيد. پخش 24 ساعته کانال 2 اين شبکه نيز از 5 بامداد به وقت تهران با بخش صبحگاهي سيماي اردو به مدت 4 ساعت شروع شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته