جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/07 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه نسخه شماره 2638

  تخريب محيط زيست در پروژه آزاد راه تهران - شمال 

 رامسر - خبرنگار آفرينش
دکتر اصليان سرپرست معاونت محيط انساني ، سازمان حفاظت محيط زيست کشور با بيان اينکه مجريان طرح آزاد راه تهران - شمال تعهدات خود را در خصوص محيط زيست انجام نداده اند ، گفت : آزاد راه تهران - شمال به چهار منطقه " کن تا دوآب"  ، "دوآب تا پل زنگله " ، "پل زنگله تا پل زغال" و از "پل زغال تا چالوس" تقسيم بندي شده است . و در اين خصوص يک کنسرسيوم چيني برنده مناقصه منطقه يک "کن تا دوآب" شده که بزرگ ترين تونل اين منطقه به نام تونل "تالون" به طول 5 کيلومتر و تاکنون سه هزار متر آن توسط مجريان طرح حفاري و دو هزار متر بقيه نيز به زودي توسط هيات چيني حفاري مي شود . همچنين منطقه دوم آزاد راه تهران - شمال از "دوآب تا پل زنگله" به مناقصه گذاشته شده و در منطقه سوم از "پل زنگله تا پل زغال" با توجه به زلزله سال هاي گذشته مجددا در دست بازنگري است که اگر مسير تعيين شده پايداري لازم را نداشت ، اين مسير تغيير کند .
وي در خصوص منطقه چهارم "پل زغال تا چالوس" گفت : در اين منطقه بيشترين کار اجرايي انجام شده و پيشرفت کار از لحاظ درصد جلوتر از سه منطقه ديگر است .
اصليان در خصوص مشکلات زيست محيطي پروژه آزاد راه تهران - شمال گفت : متاسفانه عليرغم اخطارهاي مکرر به مسئولان پروژه ،  اقدامي در خصوص ارائه طرح مديريت زيست محيطي انجام نشده است .
وي با اشاره به تشکيل کميته اجرايي پروژه آزاد راه تهران - شمال که متشکل از نمايندگان وزارت راه و ترابري طرف مشارکت کننده مديران دفاتر محيط زيست و نمايندگان تشکل هاي زيست محيطي و مجريان آزاد راه که وظيفه آنها تصميم گيري در خصوص پيگيري و مشکلات زيست محيطي آزاد راه بود و فقط يک بار در سال 1384 تشکيل شد و در اين جلسه مسئولان پروژه ملزم به ارائه طرح مديريت زيست محيطي هر چهار منطقه شدند. مسئولان فقط براي منطقه يک طرح را اراده  دادند و براي ساير مناطق تاکنون طرحي به سازمان حفاظت محيط زيست ارائه نشده است. حتي عليرغم اخطارهاي مکرر محيط زيست استان و اداره محيط زيست نوشهر چالوس نخاله هاي عمليات خود را در مراتع تخليه کرده و اين امر سبب اعتراض اهالي محل شده است . سرپرست معاونت محيط انساني ، سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به اينکه عمليات عمراني آزاد راه تهران - شمال موجب تغيير مسير بخش هايي از رودخانه حفاظت شده چالوس شده ، گفت : پساب حاصل از سيستم هاي سردکننده و دستگاه حفاري و فاضلاب ها در منطقه سوم به رودخانه مجاور که از سرشاخه هاي رودخانه چالوس است ، تخليه مي شوند .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته