جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 3897

 بقاع 600 ساله امامزاده "دوبرادر" دماوند در آستانه تخريب 

دماوند –ايرج صادقعلي

: بقعه متبرکه "امامزاده دو برادر" که به لهجه محلي "دو برارون" نيز خوانده مي شود برفراز روستاي "مراء" بخش مرکزي شهرستان دماوند مظلومانه در حال تخريب است.

به گزارش خبرنگار آفرينش، امامزاده دوبرادر متشکل از دو بقعه شبيه به هم بر فراز ضلع غربي سينه کش ارتفاعات روستاي مراء به فاصله کمتر از شش متري يکديگر استقرار يافته اند.

بقاع امامزاده دوبرادر اثر ملي 600 ساله

نماي کلي اين دو مقبره داراي شباهتهاي بسيار و تفاوتهايي ناچيز است که از جمله اين تفاوتها مي توان به ايجاد طاقنما در فضاي خارجي بناي شرقي، کوتاهي نسبي ارتفاع و گنبد رک بناي غربي، نماي مدور داخلي مقبره غربي در مقابل شکل هندسي هشت ضلعي بقعه روبرو اشاره کرد.شاخصه هايي نظير بکارگيري مصالح سنگ لاشه، ملات گچ و ساروج در احداث، فضاي داخلي گچ اندود، بندکشي بين سنگهاي سازه و دربهاي چوبي کوچک دولنگه باز شونده به سوي شرق را نيز مي توان در رديف شباهتهاي بقاع امامزادگان قرار داد.

بر اساس متون تاريخي طي ساليان نه چندان دور در کنار مقبره امامزاده شرقي سه سنگ قبر تاريخي حکاکي شده با مضاميني همچون "هذالمرقد المرحوم ظفربن حسن رودباري در تاريخ سنه اربع و تسعيين و الف(1904)" و " هذالمرقد المرحوم نعيم ابن فاضل متوفي في تاريخ اربعه و خمسين و الف(1054)" وجود داشت که از خارج به داخل بقعه انتقال يافته بود.محوطه بيروني بقاع امامزاده دوبرادر را قبرستان تاريخي روستاي مراء تشکيل مي دهد که طي سالياني متمادي قبور قديمي تر شکافته و اموات جديد درآن دفن شده است از اين رو به نظر مي رسد بر طبق سنت ديرين اين روستا سنگهاي قديمي به داخل مرقد انتقال داده مي شد.

کنکاش کارشناسان باستان شناسي در محوطه اين اثر از يافت سفالينه هاي نخودي و قرمز با نقوش متعلق به دوران سلجوقيان، مغول، تيموري و ديگر دوره هاي تاريخي خبر مي دهد با توجه به اين کشفيات اثر تاريخي محوطه امامزاده دوبرادر را مي توان به دوران قرون اوليه اسلامي و بقاع ياد شده را مربوط به دوره هاي ايلخانيان يا تيموريان يعني قرون هفت و هشت هجري قمري نسبت داد.

تخريب مظلومانه مرقد امامزاده دوبرارون

اما بقاع اين دو امامزاده که بعنوان برادران امامزاده هاشم(ع) از آنها ياد مي شود با بي مهري مسئولان ميراث فرهنگي و گردشگري تدريجا، مظلومانه و غريبانه رو تخريب گذاشته اند.البته در وضعيت کنوني واژگاني مانند غربت و مظلوميت را مي توان در قبال اغلب امامزاده هاي شهرستان دماوند بکار برد اما مظلوميت امامزاده دوبرارون با استقرار در کنار جاده اصلي منتهي به ديگر نواحي روستايي دهستان ابرشيوه دماوند نظير "خرمده"، "کاجان" و "تمسيان" بيش از سايرين به رخ کشيده مي شود.

فضاي بيروني به جهت عدم رسيدگي مستمر و البته تغييرات آب و هوايي روستاي مراء با آسيبهايي جدي مواجه شده و برخي قسمتهاي سنگ لاشه اي اين اثر که در سال 82 با شماره 9099 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده تا حدودي فرو ريخته است.

اما وضعيت اسفناک و تاثرانگيز را مي توان در فضاي داخلي اين اثر ملي 600 ساله جستجو کرد و درب نيمه باز و شکسته چوبي، کيسه مصالح گچ و سيمان، جعبه هاي خالي، کابل برق آويزان و ... همگي مويد فراموشي امامزاده دوبرادر از سوي مسئولان محترم ميراث فرهنگي شهرستان دماوند و استان تهران است.

مردم نااميد از اجراي طرحهاي مرمت

عضو شوراي اسلامي روستاي مراء اظهار داشت: اعضاي شوراي اسلامي روستاي مراء به خواست مردم بارها پيرامون مرمت اين بنا با اداره ميراث فرهنگي مکاتبات متعددي را انجام داده اند اما متاسفانه هرگز پاسخي در اين زمينه دريافت نشد.

علي ابراهيمي ادامه داد: در حال حاضر اهالي روستاي مراء نااميد از همکاري اداره ميراث فرهنگي و گردشگري شهرستان دماوند خود قصد مرمت آن بنا با آجرهاي شبيه به دوران گذشته را دارند درحاليکه ورود نهاد مذکور مي توانداين مسئول از چندين بار هجمه دفينه کنان غيرمجاز به اين بقعه خبر داد و افزود: طي ساليان گذشته چندين بار مرقد اين دو امامزاده مورد هجمه دفينه کنان غيرمجاز قرار گرفت اما با حضور بموقع مردم تا کنون اهداف اين سودجويان ابتر مانده است. عملياتي کارشناسي و تخصصي را در اين بقعه اجرايي سازد.

اين مسئول از چندين بار هجمه دفينه کنان غيرمجاز به اين بقعه خبر داد و افزود: طي ساليان گذشته چندين بار مرقد اين دو امامزاده مورد هجمه دفينه کنان غيرمجاز قرار گرفت اما با حضور بموقع مردم تا کنون اهداف اين سودجويان ابتر مانده است.

وي با اشاره به ديگر آثار تاريخي روستاي مراء نيز عنوان کرد: علاوه بر امامزاده دوبرادر طرح تبديل حمام قديمي روستاي مراء به موزه شهدا و مردم شناسي و همچنين "قلعه مروان" نيز نيازمند اعتبارت مالي است اما اقدامي در اين خصوص صورت نگرفته است.رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان دماوند نيز درخصوص اين امامزاده اظهار داشت: متاسفانه بقعه تاريخي امامزاده دوبرادر روستاي مراء به مکاني مخروبه و متروک تبديل شده است.

حجت الاسلام مهدي زينعلي ادامه داد: برغم پيگيرهاي بعمل آمده از سوي مجموعه اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان دماوند، ميراث فرهنگي و گردشگري همکاري لازم درخصوص مرمت اين دو بقعه را مبذول نداشته است.اين مسئول از آمادگي خود براي تامين بخشي از هزينه هاي ترميم اين بنا خبر داد و افزود: برغم آنکه سازمان اوقاف و امور خيريه اعتباري جهت ترميم ابنيه تاريخي اختصاص نمي دهد اما اين نهاد در دماوند حاضر با تامين بخشي از هزينه هاي ترميم است.

اما به هر روي فرياد مظلومانه امامزاده دوبرادر از سوي مردمان معتقد ساکن در اين مناطق شنيده شد اما هراس از بروز تغييرات غيرکارشناسي در بافت سنتي اين اثر ملي 600 ساله مانعي در برابر اين اهالي است و عدم رسيدگي مسئولان ذيربط رنجي مضاعف بر دل اهالي شمرده مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي هاي روزنامه
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته