جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1385/09/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2642

 کوتاه و خواندني 


  تولد نوزادي باردار در شيلي

يک نوزاد پسر در شيلي با جنيني در شکم به دنيا آمد و پزشکان مورد او را بسيار نادر ارزيابي کردند.
به گزارش مهر، پزشکان شيليايي پيش از تولد اين نوزاد، بدن مادر را اسکن کردند و يک جنين 4 اينچي را درون شکم نوزاد پسر يافتند.
اندام هاي زيرين و بخشي از نخاع اين جنين پرورش يافته اما سر آن رشد نکرده و هيچ شانسي براي زنده ماندن ندارد. پزشکان پس از تولد نوزاد با انجام عمل جراحي جنين را از داخل شکم او بيرون آوردند.
به گفته «ماريا آنجليکا بلمار»، رئيس بخش زايمان بيمارستان «هرنان هنريکوئز»، تولد اين نوزاد يکي از موارد نادر است. اين حالت از هر 500 هزار تولد زنده در يک نفر رخ مي دهد.
بنا بر گزارش «رويترز» ، تعداد نوزاداني که در سراسر جهان بدين نحو متولد شده اند، کمتر از                     90 نفر گزارش شده است.

سفر يک بازرگان چيني به فضا

يک بازرگان ثروتمند چيني قصد دارد با پرداخت 200 هزار دلار نخستين چيني باشد که به سفر فضايي مي رود.
به گزارش ايسنا، اين چيني اهل استان ژجيانگ از بين 100 چيني ديگر با پرداخت بيش ترين مبلغ تصميم دارد با سفينه Virgin2 به سفر فضايي برود.
اين مرد چيني که نخواست نامش فاش شود، 40 سال دارد و توانسته است پس از رقابت با                           20 مرد و سه زن از آنان در اين سفر پيشي بگيرد.
سفينه Virgin هفته اي يک بار مسافران را به سفر فضايي دو و نيم ساعته مي برد.
برنامه هاي سفر اين فضاپيما با کمک پايگاه هاي فضايي در کاليفرنيا و نيومکزيکو انجام مي شود.

افزايش آمار ايدز در انگلستان

تحقيقات جديد نشان مي دهد که افزايش تعداد افراد مبتلا به ايدز در کشور انگلستان بي سابقه بوده است.
به گزارش ايسکانيوز به نقل از بي بي سي، در کشور انگلستان حدود 70000 فرد مبتلا به ايدز وجود دارد البته از سال گذشته تاکنون حدود 7450 نفر ديگر نيز به اين تعداد اضافه شده اند که بيشترين افراد را سياه پوستان و مهاجران تشکيل مي دهند.  مقامات اين کشور در پي تصويب قانوني هستند که براساس آن افرادي که از کشورهايي که آمار قابل توجهي از افراد مبتلا به ايدز هستند ، قبل از ورود به اين کشور مورد آزمايش قرار بگيرند. به گفته دانشمندان بالا رفتن آمار ايدز در کشورهاي آفريقايي و آسيايي تاثيرمستقيم بر آمار ايدز در اين کشور دارد.

 


پوست مرغ را قبل از طبخ نکنيد

يک تحقيق جديد در بوستون نشان مي دهد کندن پوست مرغ قبل از پختن براي سلامتي مفيد نيست.
به گزارش رويترز، دکتر ميشو و همکارانش دريافتند، افرادي که در هفته 5 بار و يا بيشتر مرغ بدون پوست مصرف مي کنند خطر ابتلا به سرطان مثانه در آنها 52 درصد بيشتر است.
اين محققان مي گويند: برخي محصولات گوشتي حاوي نيتروزامين ها هستند که تاثير آنها در بروز سرطان مثانه شناخته شده است. ميشو و گروه وي براي درک بهتر اين رابطه بانک اطلاعاتي مربوط به بيش از  47 هزار مرد و 471 زن را بررسي کردند. اين افراد به مدت  22 سال مورد پيگيري قرار گرفتند و در طول اين مدت 808نفر به سرطان مثانه مبتلا شدند. در اين مطالعه ديده شد که خطر ابتلا به سرطان مثانه در مردان و زنانيکه در هفته 5 مرتبه و يا بيشتر مرغ پخته شده بدون پوست مي خوردند نسبت به افرادي که هرگز مرغ بدون پوست مصرف مي کردند،  52 درصد بيشتر بود.

رييس انجمن پزشکان عمومي:
حدود 14 هزار پزشک در کشور بيکار هستند

به گفته رييس انجمن پزشکان عمومي ايران در حال حاضر قريب به 14 هزار پزشک در کشور بيکار و بدون شغل هستند.
دکتر حسن هويدا ضمن بيان مطلب فوق اظهارکرد: بسياري از افراد پزشک داراي مطب، به دليل عدم وجود نظام سلامت تعريف شده مجبور به تعطيل کردن مطب هاي خود شده اند. وي همچنين عدم وجود تسهيلات کم بهره براي راه اندازي مطب و کلينيک ها را از مشکلات ديگر پزشکان عمومي خواند و گفت: البته در حال حاضر ما در تلاش براي ارائه تسهيلات ويژه راه اندازي مطب به پزشکان هستيم. به گزارش ايسنا وي با اعلام اين که در گذشته تسهيلاتي با بهره هاي 29 و                                           30 درصدي به پزشکان واگذار مي شد، عنوان داشت: به اين ترتيب پزشکان مجبور بودند تمام حقوق خود را تا مدت طولاني به باز پس دادن اين تسهيلات اختصاص دهند. دکتر هويدا با اشاره به اين که در حال حاضر بهره تسهيلات تا حدودي کاهش يافته است، تصريح کرد: البته اين تسهيلات به دلايل گوناگون به اغلب پزشکان اختصاص نمي يابد و در حال حاضر تلاش ما بر اين است که تسهيلات کم بهره به پزشکان تعلق گيرد تا به راحتي بتوانند مطب راه اندازي کرده و مشکلات خود و خانواده هايشان حل شود.

نقش ويتامين ها در کنترل ديابت

رزمخواه
نتايج مطالعات پژوهشگران حاکي است که ويتامين E مي تواند در کنترل قند خون و کاهش کلسترول در افرادمبتلا به ديابت نوع 2 و در پيشگيري از صدمات چشمي و کليوي در افرا مبتلا به ديابت نوع يک موثر باشد.
کمبود ويتامين E معمولا با مشکلات نورولوژيکي که منجر به ضعف اعصاب مي شود مشخص مي شود و از علايم کمبود اين ويتامين مي توان به ضعف عضلات،از بين رفتن حجم توده عضلاني و نقص بينايي اشاره کرد.گندم ،جگر، تخم مرغ ،خشکبار مانند فندق،بادام ،گردو ،سبزيجات با برگ تيره و پهن همچون اسفناج و کلم روغن هاي گياهي مانند زيتون،ذرت ،سويا و روغن آفتاب گردان از جمله منابع حاوي ويتامين E هستند.

افسردگي تا سال 2020، عامل شماره دو خودکشي
 در جهان

افسردگي يک از عوامل اصلي خودآزاري است که تا سال 2020 عامل شماره دو خودکشي در جهان مي شود.
به گزارش ايسنا بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهاني افسردگي گونه اي اختلال زيستي و رواني است و به همين منظور کارشناسان تغذيه استراليا توصيه مي کنند که هر فرد اگر در يک وعده غذاي روزانه خود روغن ماهي يا ماهي هايي از جمله قزل آلا، ساردين يا ماهي تن تازه مصرف کند تا حد زيادي در کاهش افسردگي موثر است.
ديانا فولکر، از دانشگاه سيدني مي گويد: گوشت ماهي حاوي مقدار زيادي اومگا 3 واجد خواص درماني است که اگر در برنامه غذايي گنجانده شود، در دراز مدت بهبودي هايي در فرد افسرده ايجاد مي کند. وي مي افزايد: بي شک مصرف ماهي مي تواند جايگزين مناسبي براي شيوه هاي دارودرماني و روان درماني افسردگي باشد.


 دهمين همايش ساليانه پزشکي هسته اي
 برگزار مي شود

دهمين همايش ساليانه پزشکي هسته اي ايران  15و  16آذرماه سال جاري در بيمارستان امام خميني برگزار مي شود.
به گزارش سايت جامع علوم راديولوژي ايران اين همايش با همکاري و مشارکت مرکز تحقيقات پزشکي هسته اي دانشگاه علوم پزشکي تهران، انجمن پزشکي هسته اي ايران و نيز تعدادي از شرکت هاي تجهيزات پزشکي هسته اي برگزار مي شود.
اين همايش با هدف فراهم آوردن امکان آشنايي بيشتر متخصصان و محققان کشور با جديدترين دستاوردهاي علمي اين رشته و رشته هاي مرتبط برگزار مي شود.
شرکت کنندگان دهمين همايش ساليانه پزشکي هسته اي به بحث و بررسي موضوعاتي همچون کاربردهاي باليني پزشکي هسته اي و کاربرد راديوداروها در تشخيص و درمان بيماريها مي پردازند.
اين همايش از  6تا  8امتياز بازآموزي براي متخصصين پزشکي هسته اي، دکتراي داروسازي هسته اي، فيزيک پزشکي، غدد داخلي، اونکولوژي، هماتولوژي، بيماري هاي قلب و عروق، بيماري هاي داخلي، بيماري هاي کودکان و پزشکان عمومي برخوردار است.

بيست و دومين کنگره راديولوژي ايران
برگزار مي شود

بيست و دومين کنگره راديولوژي ايران 26 تا 29 دي ماه در هتل المپيک تهران برگزار مي شود.
به گزارش ايسنا، دکتر مختوم شهنازي، دبير بيست و دومين کنگره راديولوژي ايران اعتلاي سطح راديولوژي در کشور و گردهمايي و تبادل نظر علمي راديولوژيست ها را از جمله اهداف برگزاري اين کنگره عنوان کرد و همچنين بين المللي و منطقه يي کردن کنگره را از جمله ويژگي هاي آن خواند.
وي با اعلام اين که 9 نفر مهمانان از کشورهاي آمريکا، هلند، اسپانيا، آلمان، ايتاليا و کانادا در اين همايش حضور خواهند داشت، افزود: 25 مقاله از سوي شرکت کنندگان خارجي دريافت کرده ايم و همچنين شش کارگاه آموزش راديولوژي در زمينه هاي مختلف راديولوژي نيز برگزار مي شود.
منصور فاتحي، مسوول کميته انفورماتيک انجمن راديولوژي ايران نيز در ادامه گفت: اين کنگره داراي 25 امتياز بازآموزي براي راديولوژيستها و 16 امتياز براي غير راديولوژيستها و 10 امتياز براي پزشکان عمومي است.

 


ويروس آنفلوانزاي مرغي ده ها سال مي تواند در درياچه ها زنده بماند

پژوهشگران مي گويند ويروس آنفلوانزاي مرغي دهها سال در درياچه هاي منجمد زنده                    مي ماند و پرندگان نقش ناقل را در انتقال اين ويروس به حيوانات و انسانها بازي مي کنند.
اين ويروسهاي منجمد ممکن است  منبع اپيدمي جديد اين بيماري باشند.
دکتر راجرز و همکارانش موفق به کشف RNAويروس در يخ هاي سيبري شده اند. اين منطقه در مسير اصلي پرواز مرغابي هاي مهاجر قرار گرفته است.
در سالهاي اخير پرندگان مهاجر تا حدودي در شيوع ويروس آنفلوانزاي مرغي نقش داشته اند.
ويروس اچ5ان 1در سراسر قاره آسيا گسترش يافته و به اروپا و آفريقا نيز رسيده است. تاکنون بيش از  50کشور با اين ويروس مقابله کرده اند. اين ويروس از سال  2003تاکنون  258تن را مبتلا کرده و  153تن را به کام مرگ کشانده است.
به گزارش رويترز،کارشناسان بيم آن دارند که اين ويروس جهش يابد و به يک بيماري جهانگير در انسانها تبديل شود. قرن گذشته سه مورد همه گيري آنفلوانزا رخ داد. 


 آيا مي دانيد يک ميليارد نفر در جهان
دچار اضافه وزن هستند؟

آخرين آمار سازمان جهاني بهداشت حاکي از آن است که در برابر هر چهار فرد بزرگسالي که در جهان سو»تغذيه دارند، پنج نفر دچار اضافه وزن هستند و 30  درصد از آن ها به لحاظ کلينيکي مبتلا به عارضه چاقي هستند.
سازمان جهاني بهداشت در اين رابطه در گزارشي آورده است که شيوع چاقي مشکلات بهداشتي و اقتصادي بسياري در پي خواهد داشت که روزي مي تواند اقتصاد را فلج کند و هم اکنون در حال تبديل شدن به يک اپيدمي جهاني است.
طبق آمار به دست آمده يک ميليارد نفر از جمعيت شش ميليارد نفري جهان هم اکنون دچار اضافه وزن هستند و 300  ميليون نفر در سراسر جهان مبتلا به چاقي هستند و در مقايسه با آن ها 800  ميليون نفر در جهان غذاي کافي براي خوردن ندارند.
در همين رابطه حدود 2000  کارشناس بهداشتي در بوستون براي حضور در يک کنفرانس چهار روزه در زمينه درمان و پيشگيري از چاقي گردهم آمدند و اين کنفرانس از سوي انجمن شمال آمريکا براي مطالعه درباره چاقي سازماندهي شده است.
آمارها نشان مي دهد که در آمريکا 30  درصد از افراد بزرگسال به لحاظ کلينيکي چاق هستند که حدود 60  ميليون نفر مي شوند.
در اروپا، کشور انگليس با رقم 23  درصد بيشترين تعداد مبتلايان به چاقي را در بين ساير کشورهاي اروپايي دارد و تعداد افراد چاق در اين کشور دو برابر بيشتر از آلمان است. در ايتاليا نيز هشت درصد مردم در حال اضافه وزن شديد هستند.
در مجموع در حال حاضر حدود 200  ميليون فرد بزرگسال در اتحاديه اروپا که 45  درصد جمعيت اين منطقه را شامل مي شود، به لحاظ آماري دچار اضافه وزن هستند.
کارشناسان مي گويند که نرخ افزايش وزن و چاقي در بين کودکان نيز به شرايط هشداردهنده رسيده است هم اکنون در اتحاديه اروپا حدود 14  ميليون کودک و محصل قبل از دوره نوجواني دچار اضافه وزن هستند و حداقل سه ميليون کودک با چاقي دست به گريبان هستند.
بررسي ها نشان مي دهد که اگر جلوي پيشرفت چاقي در کشور پرتغال گرفته نشود تا سال 2050  پنجاه درصد جمعيت اين کشور به چاقي مبتلا خواهند شد.
کارشناسان همچنين خاطرنشان کردند که کشورهاي در حال توسعه نيز از جانب اين معضل در امان نيستند.
براي مثال طبق آمار سازمان جهاني بهداشت در تايلند درصد کودکان و نوجوانان پنج تا 12  سال که چاق هستند از 12/2 درصد در ظرف فقط دو سال به 15/6 درصد رسيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته