جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922

 موج كوتاه 

روزنامه هاي ديروز در سرمقاله و يادداشت هاي خود به مسائل مهم داخلي پرداخته بودند.

روزنامه کيهان در يادداشت روز خود به مقوله تبليغات انتخاباتي اشاره داشت و نوشت: متاسفانه مجموعه قوانين انتخاباتي در خصوص مقوله تبليغات نامزدها به گونه اي است كه از اهرم بازدارندگي در جلوگيري از هزينه هاي سرسام آور و تبليغات پرزرق و برق و پرهزينه بي بهره است. به عنوان نمونه، قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي - مصوب 7/9/1378- داراي 10 فصل و 94 ماده است كه فصل ششم خود را مشتمل بر 10 ماده به «تبليغات» اختصاص داده است؛ اما درباره منابع مالي نامزدها و هزينه هاي گزاف و اقدامات خلاف در اين زمينه ساكت است و بالطبع با اين مختصات قانوني، كانون هاي قدرت و ثروت و كلان سرمايه دارها حاشيه امني مي يابند تا در صحنه انتخابات با نامزدهايي كه به قصد خدمت به مردم پا در اين ميدان گذاشته اند رقابت كنند و براي صندلي هاي مجلس كه بايد مظهر عصاره فضايل ملت باشد خيز برداشته و سوگيري نمايند.!

«راستي آزمايي استقلال آژانس 4سال پس از مداليته»عنوان يادداشت روز روزنامه‌ خراسان بود که در آن مي خوانيد: گام نهايي در روندي که با مداليته آغاز شد، اين بود که طبق بند اول بخش «تفاهم هاي کلي» ايران و آژانس، آژانس پس از دريافت پاسخ هاي ايران تاييد کند مسئله و ابهام هاي ديگري درباره برنامه هسته اي ايران و فعاليت هايش باقي نمانده است. آمريکا و متحدانش در آستانه برداشته شدن اين گام نهايي، موضوعي تحت عنوان مطالعات ادعايي را به صورت وسيع مورد تاکيد قرار دادند که البرادعي به ناچار در واپسين گزارش هاي خود درباره برنامه هسته اي ايران به آن اشاره کرد. روايت صالحي از مذاکراتش با آمانو گرچه بارقه اي از بهبود روابط ميان ايران و آژانس تلقي مي شود، اما اين نگراني پيشاپيش وجود دارد که آيا مداليته دوم هم به سرنوشت مداليته اول گرفتار مي آيد؟

روزنامه رسالت در سرمقاله خود به ديدار رهبرمعظم انقلاب با اعضاي اتاق بازرگاني اشاره کرده و آورده بود: رهبر معظم انقلاب همچنين در اين ديدار به موضوع ضرورت جهاد اقتصادي و پذيرش وجود دشمن در اين حوزه اشاره کردند. در واقع امروز دشمنان در ساير حوزه هاي سياسي و امنيتي ياراي مقابله با جمهوري اسلامي ايران را ندارند. از همين روست که تمام سعي و تلاش خويش را در عرصه اقتصادي متمرکز کرده اند تا از اين طريق کشور را با چالش روبه‌رو سازند . ما نيازمند تجديد نظر در نظام تدبير اقتصادي و بينش اقتصادي هستيم. مع الاسف فضاي اقتصادي ما امروز به آفتي به نام سياست زدگي دچار شده و سياست شاغول سنجش معيار هاي اقتصادي گشته است. در حالي که ادبيات اقتصاد ادبيات خاص خود است و تنها راه براي موفقيت در اين ساحت استفاده از اين نوع ادبيات است.‏

«نرخ رشد اقتصادي را رسما اعلا م کنيد»عنواني بود که روزنامه‌ مردم سالاري براي سرمقاله خود برگزيده و چنين نوشته بود: اظهارات جديد احمدي نژاد در خصوص آمارهاي مربوط به رشد اقتصادي کشور نيز جاي تامل دارد. احمدي نژاد از نرخ بالا ي 10 درصد رشد اقتصادي در کشور سخن به ميان آورده و گفته است: «بر چه مبنايي رشد اقتصادي کشور را 4 درصد اعلا م مي کنند؟» . با نظر به مشکلا ت اقتصادي که مردم با آن دست و پنجه نرم مي کنند، و خبرهاي ناخوشايندي که از وضعيت صنعت و توليد به گوش مي رسد، اي کاش به صورت رسمي نرخ رشد اقتصادي منتشر مي شد تا مشخص شود که از نظر دولت نرخ واقعي رشد اقتصادي چقدر است؟

روزنامه تهران امروز در سرمقاله خود با عنوان «فردا نيز از آن ماست!» چنين آورده بود: بي‌گمان در راه بزرگ جهاد اقتصادي بايد موانع را از سر راه برداشت و به افق‌ها و چشم‌اندازهاي روشن نگاه كرد. جهاد اقتصادي با اميد به فرداي بهتر، با تلاش و كوشش هرچه بيشتر و با نشاط روحي و تدابير معقول امكان‌پذير است.ايران سرزمين بزرگي است و منابع انساني فراوان و منابع مادي خدادادي بسيار دارد. ما در وضعيتي هستيم كه اگر كليدواژه «جهاد اقتصادي» و «اميد به آينده بهتر» را همواره در پيش چشم داشته باشيم، مي‌توانيم به جهش‌هاي بزرگي در زمينه پيشرفت و تعالي جامعه اسلامي‌مان، جامه عمل بپوشانيم.

«ديپلماسي روي دو خط موازي»عنوان سرمقاله روزنامه‌ ابتكاربود که در آن ميخوانيد: نگاهي به سه دهه ديپلماسي در نظام جمهوري اسلامي نشان مي‌دهد که در همه مقاطع، دستگاه ديپلماسي کشور با مشکل اختلاف‌نظر در شيوه و حتي رويکرد مواجه بوده و دخالت‏‌هاي از بيرون همواره در کار سياست خارجه وجود داشته است. اما شدت و برجستگي اين پديده در يک سال اخير، بيش از هر زمان ديگري ظهور و بروز داشته و به انفعال و موازي‌کاري در رايزني‌هاي خارجي دامن زده است.حرکت‌هاي زيگزاگي، غير يکنواخت، سليقه‌اي و غير مؤثر در سياست خارجي باعث شده تا قرائت‌هاي ديگري از روابط خارجي در درون نظام به گوش برسد .به‌عبارت‌ديگر پيام‌هايي که ديپلماسي پارلمان يا ديپلماسي نظامي و امنيتي کشور به کشورهاي خارجي منتقل مي‌کنند، در مواقعي با پيام‌هاي دستگاه اصلي و رسمي متولي سياست خارجي کشور منطبق نبوده و خواه ناخواه به نوع ديگري از موازي‌کاري در سياست خارجي مبدل شده است.

«چه سوالي است سوال من!»عنوان سرمقاله روزنامه‌جهان صنعت بود که چنين نوشته بود: دولت و نهاد‌هاي رسمي به نام حمايت از توليد داخلي از خودرو‌هاي خارجي بين 90 تا 110 درصد عوارض مي‌گيرند و از سوي ديگر هم از هر خودرو داخلي دست‌کم دو ميليون تومان درآمد ايجاد مي‌کنند. پس چه دليلي براي تغيير داريم. کشور سود مي‌برد يا مردم؟چه سوالي است اين سوال من!. مصرف‌کننده از قيمت گران خودرو داخلي و خارجي مي‌نالد، توليدکننده از نامناسبي فضاي کسب‌و‌کار، کمبود منابع مالي و... آن‌وقت من به دنبال مقصرم! من که نفهميدم چرا دولت از هر دو سو، سود مي‌کند و چرا هر دو طرف اصلي ماجرا مي‌نالند. راستي دولت وظيفه اش چه بود؟!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته