جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922

 ميز خبر 

فاروق الشرع:مردم سوريه مي توانند درباره اسد تصميم بگيرند

معاون رئيس جمهور سوريه در اظهاراتي تاکيد کرد: هيچ کشوري نمي تواند خواستار کناره گيري رئيس جمهور از قدرت شود، اسد را مردم سوريه انتخاب کردند و آنان هستند که در اين مسئله مي توانند تصميم بگيرند.

به گزارش مهر، "فاروق الشرع" در گفتگو با روزنامه الخبر الجزاير اظهار داشت: هيچ کشوري نمي تواند خواستار کناره گيري اسد از قدرت شود و مشروعيت وي را زير سوال ببرد.معاون رئيس جمهور سوريه پس از برگزاري نشست گفتگوهاي ملي اظهار داشت: هيچ کشوري نبايد در امور داخلي سوريه دخالت کند. اين تنها مردم سوريه هستند که مي توانند درباره اسد تصميم بگيرند چون خودشان وي را انتخاب کرده اند.وي با اشاره به برگزاري نشست گفتگوهاي ملي و صدور بيانيه پاياني آن، اظهار داشت: اين گفتگوها در آينده ادامه پيدا خواهد کرد.

خاطر نشان مي شود مردم سوريه از قريب به سه ماه پيش با خواسته هايي نظير تحقق آزادي و دموکراسي تظاهرات خود را آغاز کردند. اين تظاهرات در ادامه با سوء استفاده جريانهاي مسلح و مخالف بشار اسد وارد فاز خطرناکي شد. اما رئيس جمهور سوريه با چراغ سبز نشان دادن به مخالفان اخيرا مجوز برگزاري نشست مخالفان در دمشق را صادر کرده است.

"شاه ولي کرزاي" جانشين احمد ولي شد

پس از ترور "احمد ولي کرزاي"رئيس شوراي ولايتي قندهار و برادر ناتني رئيس جمهوري افغانستان؛ "شاه ولي کرزاي" ديگر برادر وي به جايش انتخاب شد.به گزارش مهر به نقل از منابع افغان، "حامد کرزاي" در مراسم تشييع جنازه احمد ولي بار ديگر از طالبان خواست تا دست صلح با دولت مرکزي بدهند.احمد ولي روز گذشته در منزل خود در ولايت قندهار به دست "سردار محمد" محافظ شخصي خود کشته شد.ذبيح الله مجاهد سخنگوي طالبان ضمن بر عهده گرفتن ترور، محافظ شخصي احمد ولي را از افراد اين گروه ناميد.

کرزاي همچنين در سخنان خود در مراسم تشييع جنازه برادرش، برادر جوان تر خود شاه ولي را به عنوان جانشين احمد ولي و مشاور خود در امور "سياسي" و "قبايلي" معرفي کرد.

لاوروف: قذافي در آينده ليبي جايي ندارد

وزير خارجه روسيه که کشورش پيش از اين يکي از منتقدين حملات عليه دولت ليبي بود در سخناني گفت که از نظر مسکو قذافي جايگاهي در ليبي جديد نخواهد داشت.به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري ريانووستي، اين اظهارات از سوي "سرگئي لاوروف" به عنوان موضع رهبران روسيه تلقي شده که بر اساس آن "معمر قذافي"بايد از قدرت کناره گيري کند. وي که با "صداي روسيه" گفتگو مي کرد افزود: "مسائل ديگري موضوع بحث نيستند. وي (قذافي) بايد برود، او در ليبي جديد جايگاهي ندارد".پيش از اين 4 ژوئن "ديميتري مدودف" رئيس جمهوري روسيه اعلام کرده بود که اين کشور با نظر جامعه جهاني در خصوص ليبي موافق است. وي گفت: "ما به آينده ليبي نگرش يکساني داريم. ما همه خواستار آن هستيم که ليبي کشوري مدرن، آزاد و مستقل باشد".در رويدادي ديگر در ارتباط با ليبي "آلن ژوپه"، وزير خارجه فرانسه اعلام کرد که فرستادگان دولت ليبي که با پاريس در تماس هستند، مي گويند معمر قذافي رهبر اين کشورآماده رفتن است.فاکس نيوز به نقل از ژوپه اعلام کرد: اکنون پرسش اين است که وي چه زماني از حکومت کنار خواهد رفت.

"برنارد والرو" سخنگوي وزارت خارجه فرانسه نيز تماس با فرستادگان حکومت ليبي را به معناي مذاکره با آنها ندانست و افزود: معمر قذافي، پيک هاي خود را به نقاط مختلف جهان از جمله ترکيه، پاريس و نيويورک فرستاده است.

در همين حال فرانکو فراتيني، وزير خارجه ايتاليا خواستار يافتن راه حلي سياسي براي پايان دادن به بحران سياسي ليبي شد.فراتيني در مصاحبه با روزنامه "الخبر" الجزاير گفته است در راه حل سياسي، بايد موضوع کناره گيري معمر قذافي از رهبري کشور در نظر گرفته شود.

ادامه فشارهاي آمريکا بر سوريه

رئيس جمهوري آمريکا در سخناني مداخله گرانه حکومت بشار اسد در سوريه را فاقد مشروعيت اعلام کرد.به گزارش مهر، "باراک اوباما" در گفتگو با شبکه تلويزيوني سي. بي. اس آمريکا، ناتواني رئيس جمهوري سوريه درانتقال دموکراتيک قدرت در کشور را موجب از بين رفتن مشروعيت او دانست، اما در عين حال وي از ابراز نظر صريح درباره کناره گيري اسد از قدرت خودداري کرد.سخنان رئيس جمهوري آمريکا زماني ابراز مي شود که شماري از هواداران بشار اسد روز دوشنبه با حمله به سفارتخانه هاي آمريکا و فرانسه در دمشق به آنها خسارتهايي وارد کردند اقدامي که به شدت از سوي شوراي امنيت سازمان ملل متحد محکوم شد.حمله به اين دو سفارتخانه در پي ديدار سفيران آمريکا و فرانسه از شهر حما که مرکز مخالفان دولت سوريه محسوب مي شود، صورت گرفته است.در رويدادي ديگر معاون وزير خارجه آمريکا در امور حقوق بشر گفت که واشنگتن به اعمال تحريم هاي جديد عليه بشار اسد مي انديشد.اين اظهارت در حالي است که هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا نيز اخيراً در سخناني بشار اسد را نامشروع توصيف کرده و خواستار کناره گيري وي شده بود.

ميرتاج‌الديني:

چهار وزير دوم مرداد به مجلس معرفي مي‌شوند

معاون امور مجلس رييس جمهور گفت: يکشنبه دوم مرداد چهار وزير پيشنهادي به مجلس معرفي مي شود و جلسه راي اعتماد به اين چهار وزير يک هفته پس از معرفي خواهد بود.

به گزارش واحد مرکزي خبر، "سيدمحمدرضا ميرتاج الديني" در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: وزراي چهار وزارتخانه "ورزش و جوانان"، "تعاون ، کار و رفاه اجتماعي"، "صنعت، معدن و تجارت" و نفت بايد به مجلس معرفي شوند .وي در خصوص نام اين وزرا اطلاعاتي نداد و گفت: اسامي قطعي اين وزرا در نامه رييس جمهور به مجلس مشخص خواهد شد.ميرتاج‌الديني راي اعتماد به اين چهار وزير در يک روز انجام خواهد شد .

وي در پاسخ به سئوالي درباره کميته مشترک رفع اختلافات مجلس و دولت گفت: چنين کميته اي با توجه به مقتضيات و نيازها هر زمان لازم بود تشکيل مي شود و هم اکنون با تصميمات مجلس درباره ادغام وزارتخانه ها تعامل خوبي ميان مجلس و دولت ايجاد شده است و بايد مراقب باشيم تا برخي با ايجاد حواشي ميان مجلس و دولت تنشي ايجاد نکنند.معاون امور مجلس رئيس جمهور گفت: کليت مجلس و دولت همواره با توجه به رهنمودهاي مقام معظم رهبري، براساس رويکرد همکاري ، همراهي و تعامل است و هدف همه ، رفع مشکلات جامعه در راستاي تبعيت از ولايت فقيه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته