جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922

 تريبون اقتصادي 

دراجراي طرح باغ ويلاها:

وزير مسکن: بدون اذن مقام معظم رهبري هيچ کاري نمي‌کنيم

ارائه طرح ساخت باغ ويلا از سوي رئيس جمهور با هدف بازگشت معماري ايراني-اسلامي و حفظ حريم خانواده صورت گرفته است. به گزارش موج، علي نيکزاد وزير راه و شهرسازي با اعلام اين مطلب گفت: در حال حاضر، بسياري از روحانيون و مراجع اعزام نسبت به آشپزخانه‌هاي اوپن ايراد گرفته اند، زيرا چنين ساختاري با فرهنگ ايراني سنخيت ندارد.وي افزود: از سوي رئيس جمهور، کارگروهي شکل گرفته تا جزئيات اجراي طرح باغ ويلاها را بررسي کند و جزئيات آن را به رئيس جمهور ارائه دهد تا بتوانيم تا پايان سال، گام‌هايي در راستاي اجراي طرح باغ ويلاها برداريم.نيکزاد تصريح کرد: طرح ساخت باغ ويلاها با هدف بازگشت به معماري اصيل ايراني و حفظ ارزش‏ها و سنت‌ها ارائه شده است.وي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که آيا ارايه طرح ساخت باغ ويلا از سوي رئيس جمهور با مخالفت‌هاي مقام معظم رهبري با ساخت باغ شهرها منافاتي ندارد، خاطرنشان کرد: ما بدون اذن حضرت آقا کاري نخواهيم کرد.

زمان واريز مرحله ششم يارانه نقدي

احتمال واريز در هفته دوم مرداد

وزير امور اقتصادي و دارايي از احتمال موکول شدن واريز مرحله ششم يارانه نقدي از ابتداي مردادماه به هفته دوم اين ماه خبر داد. سيد شمس الدين حسيني در گفتگو با مهر درباره زمان واريز مرحله ششم يارانه نقدي گفت: به دليل تداخل فعاليتهاي بانکي و فشردگي بار فعاليتها در آغاز ماه، احتمالا زمان ديگري را براي واريز يارانه ها در نظر بگيريم.وي در پاسخ به اين سئوال که زمان دقيق آن کي خواهد بود؟ گفت: احتمالا هفته دوم ماه آينده.

بازگرداندن بخشي از گازبهاي فصل زمستان

تحقق وعده مسئولان شركت ملي گاز براي بازگرداندن بخشي از مبالغ بالاي گاز بهاي دريافتي فصل زمستان در برخي قبوض جديد خانوارها مشهود است. به گزارش فارس حدود 2 ماه پيش مسئولان شركت ملي گاز ايران از اعلام قيمت هاي جديد گاز در هفت ماه نخست سال سرباز مي زدند، بنابراين براي مردم مشخص نبود كه قيمت گاز طبيعي قرار است چگونه محاسبه شود و آيا در اقليم بندي ها تغيير رخ خواهد داد يا خير. اين گزارش حاكي است بعد از انتقادات خبرگزاري فارس كه به دليل روشن نبودن وضعيت قبوض گاز در هفت ماه نخست از مسئولان اين شركت صورت گرفت، آنان خبرهايي مبني بر تغيير در قيمت گاز طبيعي و نحوه اقليم بندي ها را در مدت هفت ماهه نخست اعلام و تاكيد كردند اگر چه قيمت گاز درهفت ماهه نخست افزايش مي يابد ولي با آغاز فصل گرما ميزان قبوض سبز رنگ گاز كه نشان دهنده كاهش مصرف و به تبع آن كاهش پول قبوض گاز است نيز افزايش خواهد يافت، همچنين تغيير در اقليم بندي ها موجبات اين امر را فراهم مي آورد تا بخش زيادي از پولي كه مردم در اين مدت به شركت ملي گاز پرداخت كرده اند به آنها بازگردانده شود.

نفت خام در مراسم افتتاحيه بورس نفت معامله نشد

روز گذشته و طي مراسم افتتاح بورس نفت كه با عرضه‌ نفت خام همراه بود، اين كالا به دليل نبود توافق برسر قيمت معامله نشد. به گزارش ايسنا، در جريان معامله600 هزار بشكه نفت خام كه با قيمت پايه 112 دلار و 65 سنت از سوي شركت ملي گاز به عنوان عرضه‌كننده اعلام شده بود، با وجود شش خريدار و گذشت بيش از يك ساعت و نيم چانه‌زني بر سر قيمت معامله انجام نشد. در جريان معامله شش خريدار هركدام تمامي محموله‌ 600 هزار بشكه‌اي را خواستار بودند كه معامله را با قيمت 100 دلار آغاز كرده و تا 109 دلار و 65 سنت نيز بالا آمدند. از طرفي شركت ملي نفت كه قلعه‌باني مدير آن در جريان معامله در تالار تهران و در كنار علي‌آبادي سرپرست وزارت نفت حضور داشتند با اصرار كارگزاران يك قيمت پرينيوم را از قيمت پايه اعلام شده حذف كردند و قيمت هر بشكه نفت را به 111 دلار و 65 سنت كاهش دادند و ديگر از قيمت اعلام شده پايين نيامدند. در جريان معامله كارگزاري حافظ درخواست افزايش حجم عرضه را به سه برابر و دو دلار پايين‌تر از ميزان اعلام شده مطرح كرد كه با موافقت مواجه نشد. مسوولان نفتي حاضر در تالار تاكيد داشتند كه افزايش عرضه به هيچ وجه نخواهيم داشت و در جريان عرضه رحيمي معاون اول رييس جمهور قصد خروج از تالار را داشت كه در صورت رفتن او ممكن بود، معامله متوقف شود، اما با اصرار حاضرين براي دقايقي بيشتر در سالن ماند. بورس نفت با عرضه 600 هزار بشكه به قيمت 115.18 دلار به صورت رسمي و با حضور معاون اول رئيس جمهور، سرپرست وزارت نفت، رئيس سازمان بورس و مدير عامل بورس كالا راه اندازي شد.

طلا هم‌چنان اوج مي‌گيرد

قيمت طلا و سكه در داخل كشور رشدي نداشته است

رئيس اتحاديه طلا و جواهر ايران گفت: ظرف 10 روز گذشته قيمت طلا و سكه در داخل كشور برخلاف بازار جهاني رشدي نداشته كه ناشي از كاهش قيمت دلار است.محمد كشتي‌آراي در مورد نوسان قيمت جهاني طلا و راكد بودن قيمت سكه و طلا در داخل كشور گفت: از حدود يك هفته گذشته با انتشار آمار رشد بيكاري در آمريكا و تورم آمريكا و چين، اين خبر باعث افزايش قيمت طلا در بازارهاي جهاني شد كه روزانه حدود 10 دلار به هر اونس طلا( هر اونس 33.3 گرم) افزايش يافته كه ظرف 4، 5 روز گذشته قيمت هر اونس طلا در بازار جهاني 21 دلار افزايش داشته است، اما در بازار داخلي برعكس جريان افزايش مشاهده مي‌شود و قيمت طلا در داخل كشور هيچ افزايشي نداشته است.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر ايران گفت: عدم افزايش قيمت طلا در داخل كشور با وجود افزايش قيمت در بازارهاي جهاني، ناشي از جو رواني كاهش قيمت دلار و ارز‌هاي خارجي در كشور است. بر اثر كاهش قيمت دلار و كاهش انگيزه مردم براي تقاضاي طلا و سكه شده است. كشتي‌آراي افزود: ظرف هفته گذشته قيمت طلا و سكه در داخل كشور برخلاف بازارهاي جهاني رشدي نداشته كه اين حكايت از كاهش قيمت دارد، در حالي كه ظرف 10 روز گذشته قيمت جهاني طلا 4.5 درصد رشد داشته، اما در داخل كشور فقط يك درصد رشد اتفاق افتاده است.قيمت هر اونس طلا با 17 دلار افزايش به 1566 دلار رسيد؛ هر مثقال طلاي 17 عيار نيز در بازار داخلي 186 هزار و 200 تومان، هر مثقال طلاي 18 عيار 197 هزار و 200 تومان و هرگرم طلاي 18 عيار 43 هزار تومان داد و ستد شد. به گزارش ايسنا، بر اين اساس قيمت هر سكه طرح قديم در بازار تهران 450 هزار تومان، سكه طرح جديد 427 هزار تومان، نيم سكه 214 هزار تومان، ربع سكه 127 هزار تومان و سكه‌هاي يك گرمي 74 هزار تومان در بازار داخلي به فروش مي‌رسد. نرخ ارز هم‌چنان در حال بازي و نوسان است و در حال حاضر دلار آمريكا هزار و 135 تومان، يورو هزار و 625 تومان، پوند هزار و 850 تومان، صد ين ژاپن هزار و 380 تومان و لير تركيه 710 تومان عرضه مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته