جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922

 درياچه اروميه کفن پوش شد
 طوفان نمک مخربتر از ريزگردهاي عربي 

 اروميه-خبرنگار آفرينش

بيش از 15 سال از هشدارهاي زيست محيطي مبني بر خشک شدن و نابودي درياچه اروميه مي گذرد، اما به دليل اجرايي نشدن يک طرح عملي براي برون رفت اين تالاب از وضعيت بحراني موجب شده درياچه اروميه رفته رفته رخت کفن بر تن کند.

در حال حاضر طرح هاي متعدد با اعتبارات کلان از جمله بارورسازي ابرها، انتقال آب بين حوزه اي، اجراي طرح هاي آبياري تحت فشار با هدف کاهش مصرف آب در بخش کشاورزي و... به تصويب رسيده ولي در حال حاضر موانع زيادي از جمله عدم اجراي کارشناسي، کمبود اعتبار بر سر راه اجرايي شدن اين طرح ها قرار گرفته تا درياچه اروميه روز به روز با بحران شديد دست و پنجه نرم کند.

عدم اختصاص حق آبه درياچه اروميه از رودخانه ارس، حضور تيم بارورسازي ابرها در آذربايجان غربي شرقي، بي توجهي به نقش استفاده از آب هاي زيرزميني و کاهش منابع ورودي به درياچه اروميه، بالا بودن ميزان تبخير آب، کاهش بارندگي ها، احداث سدها از جمله مشکلاتي است که مسئولان مهمترين علل بحراني شدن درياچه اروميه عنوان مي کنند اما متاسفانه تاکنون راهکارهاي عملي که براي برون رفت از اين مشکلات طراحي شده قرباني بروکراسي هاي اداري و يا مانورهاي تبليغاتي و رسانه اي برخي مسئولان ودستگاه هاي اجرايي ذيربط شده است.

طرح هاي درياچه اروميه با کاهش اعتبار شديد مواجه است

استاندار آذربايجان غربي در خصوص بحران فعلي درياچه اروميه با بيان اينکه با سه راهکار جدي، کاهش بحران درياچه اروميه را پيگيري مي کنيم اظهارداشت: اين سه راهکاري در حال عملياتي شدن هستند ولي متاسفانه با کمبود اعتبار مواجه هستيم.

وحيد جلال زاده انتقال آب از حوزه هاي ديگر آبي به درياچه اروميه، صرفه جويي در مصرف آب کشاورزي و باروري ابرها در حوزه بارندگي درياچه اروميه از جمله اين راهکار ها ذکر کرد و بيان داشت: در حوزه کشاورزي نيز با توسعه آبياري تحت فشار استان هاي آذربايجان غربي، شرقي و کردستان اقدامات خوبي درحال انجام است و اعتبار خوبي نيز براي پنج سال آينده پيش بيني شده است که بايد سريع تر جذب شود.

بارورسازي ابرها نيمه دوم سالجاري اجرايي مي شود

وي با بيان اينکه در بحث باروري ابرها در سال گذشته مطالعات خوبي انجام شد که اميدواريم امسال در فصل پاييز اقدامات خوبي انجام شود گفت: مراحل اجرايي اين طرح در حال اتمام بوده و تا نيمه دوم سال اجرايي مي شود.

اين اظهارات در حالي عنوان مي شود که جلال زاده اواسط سال 89 از بومي سازي بارورسازي ابرها در کشور و اجرايي شدن آن از پاييز يا زمستان سال 89 خبرداد بود.

در اين خصوص نيز اميرشاهرخ حسنعلي‌ زاده، رئيس سازمان هواشناسي آذربايجان شرقي در گفتگو با رسانه ها اعلام کرد: روش باورر سازي ابرها،‌ روشي است که از سوي بسياري از کارشناسان حوزه محيط زيست رد شده است.

جلال زاده با اشاره به اختصاص هزار ميليارد ريال در قالب بحث ريزگردهاي عربي، نجات تالابهاي بين المللي در معرض تهديد اظهارداشت: يکي ديگر از طرح هاي نجات درياچه اروميه انتقال آب از حوزه آبريز ارس به درياچه اروميه با 250 ميليارد ريال است که هنوز اجرايي نشده است.

جلال زاده گفت: متاسفانه حق آبه درياچه اروميه از رودخانه ارس پرداخت نمي شود و اين آب مستقيم به درياي خزر سراريز مي شود.

طرح انتقال آب رودخانه ارس به درياچه اروميه اجرايي نشد

بحث انتقال آب از رودخانه ارس به درياچه اروميه نيز از طرحهاي بحث برانگيز است؛ نماينده مردم اروميه انتقال آب از رودخانه ارس با اختصاص اعتبارات کلان طرحي با هدف تامين آب شرب شهرهاي تبريز عنوان مي کند.نادر قاضي پور با انتقاد از اجرايي نشدن اين طرح اظهارداشت: با اجراي طرح انتقال آب از رودخانه ارس به درياچه اروميه تنها آب شرب شهرهاي صوفيان و شبستر از آذربايجان شرقي تامين مي شود.

قاضي پور اظهارداشت: مهم ترين علت پروژه انتقال آب رودخانه ارس به درياچه اروميه، برون رفت از بحران خشکي اين درياچه است اما متاسفانه در اصل اين پروژه قرار است آب شرب شهرستان هاي شبستر و صوفيان را تامين کند و کسي به فکر درياچه اروميه نيست. وي پينشهاد داد: آذربايجان شرقي آب شرب لازم براي شهرهاي خود را از ارس تامين کند و اجازه بدهد آب مورد نياز درياچه اروميه از رودخانه زرينه رود که در حال حاضر براي تامين آب شرب به تبريز منتقل مي شود به درياچه اروميه سرازير شود.بر اساس اعلام برخي کارشناسان در روزهاي گذشته رود خانه زرينه رود 48 درصد آب درياچه اروميه را تامين مي کرد اما متاسفانه آب اين رودخانه در قالب عمليات اجرايي دو مرحله براي تامين آب شرب، صنعت و گردشگري آذربايجان شرقي به اين استان منتقل مي شود.

طرح بارورسازي ابرها بايد در آذربايجان غربي مستقر مي شد

استاندار آذربايجان غربي 18 تيرماه سالجاري در نشست با اصحاب رسانه از کمبود اعتبارات اجراي طرح هاي نجات درياچه اروميه گلايه مند است از طرفي نماينده مردم اروميه درمجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اعلام مي کند هيچ کمبود اعتبار براي اجراي طرح هاي نجات درياچه اروميه وجود ندارد عدم مديريت صحيح از منابع موجود را مشکل اصلي بيان مي کند.

اعتبار براي نجات درياچه اروميه به اندازه کافي وجود دارد

قاضي پور با بيان اينکه اعتبار براي نجات درياچه اروميه به اندازه کافي وجود دارد اظهارداشت: بايد زمينه استفاده درست و مناسب در قالب طرح ها و راهکارهاي عملي از اين اعتبارات فراهم شود.

وي ادامه داد: چرا مسئولان اعتبارات کلان براي برگزاري جشن هاي نوروزي شاهنشاهي يا
جشنواره هاي متعدد را تامين مي کنند اعتبارات نجات درياچه اروميه ازوضعيت بحراني را نه؟

ريزگردهاي عربي يا طوفان نمک

متاسفانه در سالهاي اخير پديده گرد و غبار از کشورهاي عربي مشکلات زيست محيطي زيادي براي بخش ها و مناطق مختلف کشور به وجود آورده است، به گفته کارشناسان در صورت نابودي درياچه اروميه که برخي مسئولان زيست محيطي مدت زمان آن را سه الي چهار سال تخمين زده اند شاهد هجوم طوفان نمک در بخش هاي مختلفي از کشورمان خواهيم بود.

قاضي پور معتقد است در صورت بروز طوفان نمک نه تنها کشور بلکه کشورهاي منطقه ازجمله جمهوري آذربايجان، ارمنستان، گرجستان و ... نيز با مشکلات زيست محيطي مواجه مي شوند.

حذف سهم کشاورزان مناطق محروم براي توسعه آبياري تحت فشار

صرفه جويي آب دربخش کشاورزي و استفاده از آبياري تحت فشار در حال حاضر حلقه مفقوده اي است که نمي توان گفت مورد بي توجهي بلکه کم توجهي قرار گرفته است چرا که اجراي اين طرح با توجه به اهميتي که دارد رضايت بخش نبوده و بايد با شتاب هر چه سريعتر اجرايي شود، استاندار آذربايجان غربي در اين زمينه نيز گفت: با تصويب اخير دولت نيز سهم کشاورزان در مناطق محروم براي توسعه آبياري تحت فشار حذف شده که اين موضوع نيز در تسريع در اجراي طرح هاي آبياري تحت فشار موثر خواهد بود.

درياچه اروميه از سال 76 شروع به خشک شدن کرده است و در عرض 13 سال، سطح آب درياچه کاهش زيادي پيدا کرد و در حال حاضر درياچه مملو از نمک، گويي که کفن پوشيده باشد، به انتظار مرگ خود نشسته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته