جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922

 نماينده دماوندوفيروزکوه در مجلس:
 چاه‏هاي واحدهاي ويلايي رودهن ساماندهي شود 

 
رودهن – ايرج صادقعلي

نماينده مردم شهرستان‏هاي دماوند و فيروزكوه در مجلس بر لزوم ساماندهي چاه‏هاي آب واحدهاي ويلايي در راستاي مقابله با خشكسالي در بخش رودهن تاكيد كرد

به گزارش خبرنگار آفرينش" ، شاهرخ رامين در جريان بازديد از مناطق روستايي خورين و چنارغرب، بخش رودهن شهرستان دماوند در سخناني اظهار كرد: جريان تامين آب مناطق مختلف بخش رودهن در يك چرخه نامناسب گرفتار آمده است.

وي با تشريح اين چرخه نادرست خاطرنشان كرد: به دليل كاهش نزولات آسماني در چند سال اخير، سفره‏هاي زيرزميني بخش رودهن دچار فقر اين ماده حياتي شده است.نماينده مردم شهرستان‏هاي دماوند و فيروزكوه در مجلس اضافه كرد: از اين رو، مردم به احداث چاه‏هاي ديگر براي تامين آب شرب و كشاورزي روي آورده‏اند، غافل از آنكه چاه‏هاي بعدي نيز به همان منابع محدود آب متصل شده بود.

رامين ادامه داد: به دليل اين كاستي در منابع آب زراعت از رونق افتاد و كشاورزان براي جبران هزينه‏هاي خود مجبور به فروش زمين شدند.وي خاطرنشان كرد: زمين‏هاي فرخته شده به واحدهاي ويلايي داراي چاه آب تبديل شد و اين چرخه نادرست تا به امروز ادامه پيدا كرد و موجبات نزول قيمت اراضي رودهن را فراهم آورد. نماينده مردم شهرستان‌هاي دماوند و فيروزكوه در مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: بنابراين بستن چاه‏هاي شخصي آب واحدهاي ويلايي و قرار گرفتن رويه مصرفي اين مناطق در قالب طرح‏هاي نظارتي شركت‏هاي آبفاي شهري يا روستايي در فضايي مملو از تعامل امري حياتي براي بخش رودهن است. وي با ارائه راهكارهاي قابل اجرا براي كاستن از بار معضل كمبود آب در رودهن اظهار كرد: تامين آب نواحي كشاورزي از طريق حفر چاه، ساماندهي ساخت و سازهاي واحدهاي ويلايي در قالب طرحي جامع، تغيير در ساختار كشت با سود جستن از فناوري‏هاي نوين و استفاده بهينه از منابع محدود آب مي‏تواند راه نجات رودهن از وضع كنوني باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته