جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3922

 پيشگيري از كمردرد  

تقريبا اكثر مردم در دوران بزرگسالي دچار دردهاي مزمن در ناحيه تحتاني كمر مي‌شوند كه ممكن است دلايل مختلفي داشته باشد.

به گزارش ايسنا، كمردرد كه معمولا در بين بزرگسالان شايع است اغلب بر اثر كار زياد و سنگين، كشيدگي عضلات يا جراحت بروز مي‌كند.

شبكه خبري تورنتو نيوز در اين مقاله جديد چند نكته ساده اما موثر را توصيه كرده است كه به بهبود و كاهش اين نوع از كمردردها كمك مي‌كند:

-‌ از قرارگرفتن و وضعيت‌ها يا انجام فعاليتهايي كه موجب ايجاد يا افزايش كمردرد مي‌شوند پرهيز كنيد، در صورت نياز مي‌توانيد براي تسكين درد از كيسه يخ استفاده كنيد و فقط وقتي كه واقعا احتياج داريد از مسكن استفاده كنيد. بيشتر كمردردها با ادامه فعاليتهاي متعادل و سبك بهبود پيدا مي‌كنند.

-‌ وقتي درد كمرتان تا حدي كاهش يافت مي‌توانيد از تمرينات استقامتي ساده براي ناحيه شكم، كمر و پاها همراه با حركات كششي استفاده كنيد. ورزش نه تنها درد شما را تسكين مي‌دهد بلكه از آسيب ديدگي مجدد نيز جلوگيري مي‌كند.

- به ياد داشته باشيد پس از بهبود كمردرد بايد فعاليتهاي خود را به تدريج شروع كرده و سطح آنها را به آرامي افزايش دهيد. تحرك خيلي كم موجب از دست رفتن انعطاف‌پذيري، مقاومت و توان اين قسمت از بدن و در نهايت بروز مجدد درد مي‌شود.

- از خوابيدن روي شكم پرهيز كنيد چون وقتي به اين وضعيت مي‌خوابيد شكمتان به سمت زمين مي‌افتد و در نتيجه كمر حالت قوسي پيدا مي‌كند كه اين امر موجب افزايش گودي كمر و بروز درد مي‌شود. خوابيدن به پشت و روي كمر هم به همين نحو ناراحت كننده و مضر است. بنابراين كارشناسان توصيه مي‌كنند كه به پهلوها بخوابيد و پاهايتان را از قسمت زانو اندكي خم كنيد. در اين وضعيت فشار روي ستون فقرات ناشي از كشيدگي گودي كمر به حداقل مي‌رسد. همچنين مي‌توانيد در حالت نشسته زير زانوهاي خود يك بالشتك قرار دهيد. با اين كار ران‌ها به سمت بالا مي‌آيند، گودي كمر كمتر مي‌شود و فشاردر اين ناحيه كاهش پيدا مي‌كند.

- به نحوه نشستن و ايستادن خود نيز دقت داشته باشيد. چون قرار گرفتن در يك وضعيت بد نشسته يا ايستاده از عوامل اصلي دردكمر است. موقع نشستن قوز نكنيد و موقع ايستادن خم نشويد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
آزمون و سنجش
اقتصاد و بازار
اجتماعي
مرز پر گهر
دريچه هنر
دانش و پژوهش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته