جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 3932

 رئيس قوه قضاييه از تمام رسانه‌ها، صاحبنظران و دلسوزان نظام اسلامي خواست؛
 از بزرگ نمايي و سياه نمايي غير واقعي جريان ناامني در جامعه بپرهيزند 

رييس قوه قضائيه گفت: برخي از رسانه‌ها و متأسفانه حتي رسانه ملي به ايجاد احساس ناامني در جامعه كمك كرده‌اند و مي‌دانيم كه احساس ناامني بدتر از خود ناامني است و اين احساس ناامني ولو ناامني واقعي هم نباشد بسيار خطرناك است.

به گزارش فارس به نقل از اداره كل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، رئيس قوه قضاييه در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي با اشاره به برخي حوادث و رخدادهاي اجتماعي و بروز برخي ناامني‌ها و انعكاس آن از سوي رسانه‌ها و جرايد گفت: از بحث‌هايي كه در رسانه‌ها و نيز از زبان شخصيت‌هاي مختلف در اين يكي دو هفته اخير در باب امنيت اجتماعي و برخورد با كساني كه ناامني ايجاد مي‌كنند، مطرح شده و از دغدغه‌ها و احساسات پاكي كه در اين مطالب و مباحث ابراز شده تشكر مي‌كنيم و اين مسئله را حق طبيعي براي همه مردم و براي افرادي مي‌دانيم كه مشكلات اجتماعي را تشخيص مي‌دهند و آن را در قالب مطالباتي از همه دستگاههاي ذيربط و طبيعتاً دستگاه قضايي و نيروي انتظامي‌ و نيروهاي امنيتي مي‌خواهند.

آيت ا... لاريجاني رعايت «جانب انصاف و پرهيز از بزرگنمايي» را ركن اصلي در انعكاس اين اخبار دانست و گفت: صاحب‌نظران و رسانه‌ها بايد با رعايت انصاف اعلام كنند كه آيا قوه قضاييه در زمينه مقابله با اراذل و اوباش و اشرار و برخورد با ناامني‌هاي اجتماعي به وظايف خودش عمل كرده است يا خير و بنده قاطعانه اعلام مي‌كنم كه در نگاه كلي، قوه قضاييه به وظايف خودش عمل كرده است و خصوصاً در بحث جرايم خاص، در يكي دو سال اخير، همه مسئولان دستگاه قضايي براي برخورد با جرايم خاص و تشديد مبارزه با مجرمان خاص مثل قاچاقچيان موادمخدر، اشرار، مسلحاني كه سرقت مي‌كنند و يا به ناامني جامعه كمك مي‌كنند و متجاوزين به نواميس مردم، بسيج شده‌اند.

آيت ا... لاريجاني با اشاره به اينكه «از تمام كساني كه مدعي كُندي و يا برخورد نامناسب قوه قضاييه و يا عدم رسيدگي به پرونده‌هاي امنيت اجتماعي هستند مي‌خواهيم چنين پرونده‌هايي را به دستگاه قضايي معرفي كنند» گفت: توقع داريم كساني كه ادعا مي‌كنند پرونده‌هايي به درستي رسيدگي نشده است به ما معرفي و ما را مطلع كنند تا به دستگاه قضايي كمك كرده باشند و ما قطعاً از اين مسئله استقبال مي‌كنيم. البته بين شايعات و بين مطالب محكمه‌پسند هم فرق بسيار است و ممكن است زماني كسي را به عنوان جاني در روزنامه‌ها مطرح كنند و بعد واقعاً دليل به اندازه كافي براي محكمه نباشد و لذا هيچ فقيه و مجتهدي هم جرأت نمي‌كند در موردي كه دليل به اندازه كافي نباشد بر كسي حد جاري كند. آيت ا... لاريجاني با اشاره به اينكه «روند كلي در دستگاه قضايي برخورد قاطع با اشرار است و تمام اشرار و كساني كه موجب ناامني جامعه مي‌شوند، بدانند كه نمي‌توانند از فيلتر دستگاه قضايي عبور كنند» تأكيد كرد: برخورد قاطع و قانوني قوه قضاييه با اشرار مبتني بر قانون است و اگر قانون در جاهايي براي دستگاه قضايي محدوديت‌هايي ايجاد كرده است، اين موضوع تقصير دستگاه قضايي نيست.

رئيس قوه قضاييه از تمام رسانه‌ها، صاحبنظران و دلسوزان نظام اسلامي خواست در جريان اطلاع رساني حوادث و رخدادهاي اجتماعي، نسبت به القاء فضاي ناامني احتياط كنند و از بزرگ نمايي و سياه نمايي غير واقعي جريان ناامني در جامعه بپرهيزند چرا كه اين كار هم خلاف واقع و هم خلاف مصلحت است.

آيت ا... لاريجاني تأكيد كرد: برخي از رسانه‌ها و متأسفانه حتي رسانه ملي به ايجاد احساس ناامني در جامعه كمك كرده‌اند و مي‌دانيم كه احساس ناامني بدتر از خود ناامني است و اين احساس ناامني ولو ناامني واقعي هم نباشد بسيار خطرناك است و به نظر مي‌رسد كساني كه بي‌جهت به اين مسائل دامن مي‌زنند و آن را بزرگ مي‌كنند دچار يك اشتباه استراتژيك مي‌شوند كه اين نه به نفع مصلحت عمومي‌ است و نه به نفع نظام و جامعه ديني ما است. آيت ا... لاريجاني حساس بودن و رصد كردن و پيگيري جدي و دقيق حوادث را وظيفه قوه قضاييه و نيروهاي انتظامي و امنيتي دانست و گفت: وقوع حتي يك جرم براي دستگاه قضايي و نيروهاي انتظامي‌ و امنيتي بايد بزرگ و حساسيت‌برانگيز باشد و با آن برخورد شود. اما اين مسئله با دامن زدن به بحث احساس ناامني در جامعه تفاوت دارد و اگر به اين مطلب توجه شود، حتماً مطبوعات و رسانه‌ها خودشان نيز خواهند فهميد كه اين كار، روند ناصحيحي است كه پيش گرفته شده و چه بسا ممكن است كه رسانه‌ها ناخواسته در دام كساني بيفتند كه قصدشان ناامن جلوه دادن فضاي مملكت براي رسيدن به مقاصد ديگر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
گزارش
اجتماعي
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته