جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3948

 خواص درماني فلوس يا خرنوب هندي  

فلوس يا خرنوب هندي (Cassia) با نام علمي ‍Cassia Fistula شناخته  مي‌شود اين گياه درختي است به ارتفاع 10-15 متر که به حالت خودرو در بيشتر نقاط گرمسير دنيا مانند آفريقا ، هند و جنوب مي‌رويد . فلوس در بعضي از نواحي ايران به نام خرنوب هندي و خيار شنبر نيز معروف است.

به گزارش پزشکان بدون مرز ، ميوه فلوس يه طول 30 تا 50 سانتيمتر و به قطر 3-2 سانتيمتر است.اگر فلوس درقسمت طول آن شکافته شود تيغه هاي متعدد در آن ديده مي شود که فلوس را به خانه هاي متعدد گاهي تا 100 خانه تقسيم مي کند.بسياري از گونه هاي درخت فلوس در سراسر جهان پراکنده است و در طب گياهي و سنتي استفاده مي شود. اين گياهان به طور گسترده اي براي به عنوان ملين استفاده مي شوند.در داخل اين خانه ها مايع چسبنده تيره رنگي وجود دارد که عسل خيار شنبر ناميده مي شود. طعم اين مايع کمي شيرين ولي نامطبوع است. براي استفاده از فلوس غلاف آنرا کمي روي آتش گرم مي کنند تا عسل خارج شود .معمولا اين عسل با روغن بادام مخلوط شده و به عنوان مسهل استفاده مي شود البته مي توان مغز فلوس را با قند يا شکر مخلوط کرده و در درجه حرارت معتدلي پخت که به آن فلوس پخته مي گويند.

ترکيبات شيميايي

مغز فلوس داراي اکسي آنتراکينون، مواد قندي، صمغ، اسانس و مواد روغني است. خاصيت مسهلي فلوس مربوط به چند ماده شيميايي است که از مشتقات آنتراکينون مي باشد.

صور دارويي فلوس

جوشانده فلوس: 10 گرم عسل فلوس را با يک ليتر آب جوش مخلوط کرده و آنرا صاف مي کنند و به مريض مي دهند. اين جوشانده مسهل خوبي است.مقدار عسل فلوس را مي تواند در مورد يبوست هاي سخت تا 60 گرم نيز افزايش داد. البته براي بهتر کردن طعم آن مي توان مقداري شربت گيلاس يا انجير به آن اضافه کرد .

مرباي فلوس: 5 گرم عسل فلوس را با همان مقدار آب مقطر مخلوط کرده و سپس مقدار 125 گرم قند کوبيده را به آن اضافه کنيد بعد آنرا حرارت دهيد تا به آرامي آب آن بخار شود و وزن آن به 100 گرم برسد و غليظ شود. اين مربا نيز مسهل بسيار خوبي است مقدار مصرف آن 50-100 گرم در روز است.

خواص داروئي

فلوس از نظر طب قديم ايران کمي گرم و تر است يکي از بهترين داروها براي رفع يبوست مي باشد زيرا مصرف آن عوارضي ندارد.

براي درد مفاصل و نقرس فلوس را به موضع دردبماليد براي کليه ها مفيد است مخصوصا آنهايي که کليه شان سنگ ساز است درصورت استفاده از آن مبتلا به سنگ کليه نمي شوند جوشانده پوست درخت فلوس اسهال خوني را رفع مي کند نرم کننده سينه است براي باز کردن گرفتگي روده و دل پيچه ، فلوس را مخلو ط با ريشه ختمي بکار بريد. براي معالجه ديفتير ، فلوس را با آب گشنيز مخلوط کرده و به بيمار بدهيد تا غرغره کند .

ملين متوسط

تسکين درد

برگ ، پوست درخت

آنتي اکسيدان

تب را کاهش مي دهد

يک تا دو فنجان دوبار در روز

کشته شدن ويروس

کلسترول را کاهش مي دهد

تنتور : 1-2 ميلي ليتر دو بار در روز

قند خون را کاهش مي دهد

تحريک هضم

کشته شدن انگل

astringent گس

اين گياه به عنوان دارو در سراسر جهان استفاده مي شود و استفاده دارويي از اين گياه در نقاط ديگر جهان به شکل زير است :

برزيل : به عنوان ملين ، ضد درد ، ضد التهاب

جمهوري دومينيکن : به عنوان ملين ، داوري ضد کرم

هندوستان : براي سوختگي ، سرطان ، تشنج ، هذيان ، اسهال ، سوزش ادرار ، صرع ، سنگ مثانه ، جوش ، سفليس

جاوا : براي ، درماتوز ، تب خال ، زخم ها ، به عنوان ضد يبوست ، ملين

مکزيک : به عنوان ملين

پاناما : براي ديابت

پرو : به عنوان قابض ، ملين ، ضد يبوست

ونزوئلا : به عنوان قابض ، ملين ، ضد يبوست

در نقاط ديگر جهان : براي يبوست ، آنفولانزا ، شاه تره ، تومورها ، به عنوان داروي ملين ، مسهل ، کارکن

مضرات

فلوس براي معده مضر است چون به روده ها مي چسبد و ايجاد دل درد و ناراحتي هاي روده مي کند بنابراين بهتر است با روغن بادام خورده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته