جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 3948

 رييس سازمان نظام مهندسي استان يزد:
 سه‌هزار و 700 نفر عضو نظام مهندسي يزد هستند 

يزد - اکبر خير‌خواه

دکتر محمدرضا جواهري؛ رييس سازمان نظام مهندسي استان يزد، در جمع خبرنگاران استان گفت: سه‌هزار و 700 نفر، عضو نظام مهندسي يزد هستندکه از اين تعداد، يك‌هزار و 700 نفر پروانه اشتغال دارند. وي هزينه صنعتي‌سازي و اجراي سيستم‌هاي مدرن در ساختمان‌سازي را كمتر از هزينه‌هاي روش‌هاي سنتي اعلام كرد و اظهار داشت: اما شكستن سنت‌ها كار بسيار سختي است. جواهري، صنعتي‌سازي به مفهوم واقعي را، كمترين دخالت كار عوامل انساني در محل اجراي پروژه، عنوان كردو افزود: يعني تمامي قطعات در كارخانه توليد شود و نقشه، توسط سيستم‌هاي مدرن، خوانده‌شده و قطعات، تنها برش‌كاري‌شده و نصب شوند.

وي ميزان اجراي صنعتي‌سازي در ساختمان‌سازي استان را كمتر از ده درصد اعلام كرد و افزود: هرچند سنتي‌سازي، رسمي ديرينه است، اما تشويق‌هاي نظام مهندسي در راستاي ترويج صنعتي‌سازي، با استقبال خوبي همراه شده است و ساخت‌و‌سازها، به‌سمت اسكلتي، درحال‌تغيير است. جواهري با اشاره به عملكرد نظام مهندسي در قبال به‌كار‌رفتن مصالح غيراستاندارد در ساختمان‌سازي گفت: مهندسين ناظر، غيراستانداردبودن مصالح را، در گزارش خود به شهرداري ارجاع مي‌دهند و شهرداري، متولي توقف ساخت‌و‌ساز با مصالح غيراستاندارد است. وي افزود: از سال 88پرداخت حق‌الزحمه نظارت ناظرين ساخت، منوط به بازديدهاي مستمر و ارائه گزارشات به نظام مهندسي است، بنابراين مهندسين تا از ساختمان بازديد نكنند، حق‌الزحمه‌اي دريافت نمي‌کنند كه ميزان بازديد‌ها را نسبت ‌به سال‌هاي گذشته تا ده برابر افزايش داده است. وي توانايي نظام مهندسي استان در ارائه خدمات مهندسي را سالانه 10 ميليون مترمربع عنوان كرد و خاطرنشان كرد: اما تنها از 10 درصد از اين ظرفيت نيروي متخصص، بيشتر استفاده نمي‌شود، چراكه ساخت‌و‌سازها كاهش‌يافته و ما متوسط سالانه 800 هزار تا يك ميليون مترمربع نظارت داريم، كه اين آمار، در سال گذشته به 700 هزار مترمربع كاهش‌يافته است.

جواهري اضافه كرد: همچنان از كيفيت ساخت‌و‌ساز شهرك‌هاي صنعتي استان، بي‌اطلاعيم و اين، درحالي است كه حجم بالاي سرمايه عظيمي در واحدهاي مستقر در شهرك‌هاي صنعتي نهفته است و متوليان شهرك‌هاي صنعتي، بايد نقشه‌هاي‌شان را ابتدا در نظام مهندسي تاييد كنند. وي تعرفه سال گذشته نظام مهندسي براي طراحي و نظارت بر ساختمان‌ها را متري 2900 تا 13000 تومان اعلام كرد كه تا متري 1500 تومان نيز هزينه شناسنامه فني و ملكي نيز به اين مبلغ، اضافه مي‌شود. جواهري گفت: در سال 89، براي 130 هزار مترمربع ساخت‌و‌ساز در استان، شناسنامه فني و ملكي صادر شده است. رييس سازمان نظام مهندسي استان يزد به مالكين توصيه كرد به‌سمت ساخت ساختمان‌هاي آجري نروند و افزود: هيچ مشكلي در اجراي ساختماني فولاد و بتني در استان وجود ندارد و مالكين بايد به اين‌سو حركت كنند، چراكه در زمان زلزله، كمترين آسيب‌ها را مي‌بينند. جواهري از كاهش 25 درصدي ساخت‌و‌ساز در چهارماهه نخست امسال خبر داد. درپايان اين مراسم، از خبرنگاران استان يزد تجليل شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته