جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/07/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 3981

 موج استعفا وبرکناري مديران بانکي  

 اختلاس بزرگ وابسته به امير منصور آريا که در اقتصاد ايران زلزله به پا کرده، همچنان پس لرزه‌هاي آن ادامه دارد و امروز شوک جديدي به سيستم بانکي وارد شد. به گزارش خبرنگار مهر، اين شوک ابتدا از استعفاي مديرعامل بزرگترين بانک ايران يعني بانک ملي آغاز شد و با عزل دو مقام ارشد بانکي و در دستور کار قرار گرفتن عزل يک مديرعامل يک بانک خصوصي ادامه يافت.

ديرعامل بانک ملي امروز ضمن عذرخواهي از رهبر معظم انقلاب و مردم، استعفاي رسمي خود را به وزير امور اقتصادي و دارايي تقديم کرد که بلافاصله با موافقت سيد شمس الدين حسيني مواجه شد.

دومين قرباني اختلاس بزرگ

دومين قرباني اختلاس 3 هزار ميليارد توماني، محمدجهرمي مديرعامل بانک صادرات ايران بود که گفته مي شود وي حاضر به استعفا نشده و در نهايت کميته منتخب دولت راي به برکناري جهرمي داده است.

از جهرمي که همواره به عنوان يکي از تئوريسين‌هاي اقتصادي دولت نهم ياد مي شد، در دولت دهم ديگر وي نه تنها تئورسين نبود بلکه سمت‌هاي خود را نيز در اين دولت يکي پس از ديگري از دست داد که حذف از شوراي پول و اعتبار - پيش از برکناري از مديرعاملي بانک صادرات ايران - آخرين آن بود.

سومين و چهارمين قربانيان اختلاس بزرگ

در اين ميان، ولي ضرابيه که جوانترين مديرعامل نظام بانکي کشور است نيز سومين قرباني فساد مالي بزرگ خواهد بود. کميته منتخب دولت به دليل اينکه بانک سامان به عنوان يکي از دو بانک اصلي تنظيم کننده اعتبارات اسنادي مزبور بود و سقف‌هاي مجاز را رعايت نکرده بود، تصميم به برکناري مديرعامل اين بانک گرفته است که البته بانک مرکزي اقدامات لازم را در اين خصوص انجام خواهد داد.

در عين حال، فرزاد احمدي عضو هيئت مديره بانک ملي نيز توسط وزير اقتصاد از سمت خود عزل شد. احمدي علاوه بر عضويت در هيئت مديره، مسئول امور شعب مناطق آزاد که خاوري از عملکرد اين بخش در ماجراي اختلاس ابراز تاسف کرده، بوده است. البته به نظر مي رسد که هنوز خانه تکاني ها ادامه داشته باشد و به زودي هيئت مديره بانک صادرات و ديگر بانکها با خانه تکاني گسترده مواجه خواهند شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته