جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4002

 رييس‌جمهور درمصاحبه با سي.ان.ان مطرح كرد:
 ايران تلاش داردبين دولت ومعترضين سوريه تفاهم ايجاد كند 

رييس‌جمهور با بيان اين‌كه تمام دولت‌هاي كودتايي و ديكتاتوري جهان همواره مورد حمايت آمريكا و متحدين آن قرار داشته‌اند، تصريح كرد: هر ملت و كشوري كه با سياست‌هاي آمريكا در دنيا مخالف باشد، به تروريسم، داشتن بمب اتم ، ضديت با حقوق بشر و ديكتاتوري متهم مي‌شود و اين از جمله سياست‌هاي اشتباه دولت آمريكا، در بر خورد با ملت‌هاست كه ادامه اين سياست‌ها موجب سقوط امپراتوري آمريكا شده و به ضرر مردم آمريكا است.

به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدي‌نژاد در مصاحبه زنده با شبكه تلويزيوني سي.ان.ان آمريكا درباره اظهارات اوباما كه از خروج نيروهاي آمريكايي از عراق خبر داده است، در پاسخ به اين سوال كه آيا به دنبال اين اقدام، ايران به دنبال آموزش ارتش عراق خواهد بود؟ تصريح كرد: اين اقدام بسيار خوبي است و بايد زودتر از اين انجام مي شد، چنانچه 8-7 سال قبل صورت مي‌گرفت، ديگر اين تعداد از مردم عراق و حتي نيروهاي آمريكايي كشته نمي‌شدند، البته دولت و ملت عراق هم هيچ گاه حضور نيروهاي آمريكايي را در اين كشور نپذيرفتند و دولت آمريكا مجبور به خروج نيروهايش از اين كشور شده است.

احمدي نژاد در ادامه در پاسخ به سوالي درباره كشته شدن معمر قذافي رييس جمهور ليبي، گفت: معتقديم در همه جا بايد اراده ملت‌ها حاكم باشد؛ چراكه عدالت، آزادي و احترام حق همه ملت هاست؛ البته اين‌كه مردم يا هر فردي كشته مي شود، خوشحال كننده نيست و اي كاش همه به عدالت و احترام به حقوق ملت ها تن مي دادند. احمدي نژاد همچنين در پاسخ به سوالي درباره اوضاع سوريه و عكس العمل ايران نسبت به آن با توجه به واكنش هاي اخير تركيه اظهارداشت: جمهوري اسلامي ايران نسبت به همه كشورهاي دنيا از سياست مستقل، مشخص و ثابتي برخوردار است. ايران خواهان عدالت، آزادي، احترام و حق حاكميت ملي براي همه ملت ها حتي مردم اروپا و آمريكا است .

رييس جمهور با بيان اين‌كه جمهوري اسلامي ايران درگيري و كشتار را در همه جاي دنيا محكوم كرده و معتقد است دولت‌ها و ملت‌ها مي توانند تمام مسائل خود را با تفاهم و گفت و گو حل و فصل نمايند، گفت: نبايد ناتو و هيچ كس ديگري هم از بيرون در امور داخلي كشورها دخالت كنند. به همه دولت‌ها و ملت‌ها توصيه مي كنيم كه با احترام و تفاهم مسائل خود را حل و فصل كنند و در مقابل هم بعضي كشورهاي منطقه نبايد به اين كشور اسلحه بفرستند و دولت هاي اروپايي نيز بايد از اعمال فشار و تحريك خودداري كنند.احمدي نژاد گفت : ايران تلاش دارد بين دولت و معترضين سوريه تفاهم و گفت‌وگو ايجاد كرده و آنها را به تلاش براي تفاهم تشويق كند، اما شرط تفاهم اين است كه هيچ كس در امور سوريه دخالت نكند.رييس جمهور در پاسخ به سوالي درباره ادعاي اخير آمريكا مبني بر تلاش ايران براي ترور سفيرعربستان در آمريكا، اظهارداشت : اين موضوع را بايد به طور ريشه‌اي مورد بررسي قرار داد؛ ادعاهاي دولت آمريكا عليه ملت ايران 32 سال ادامه داشته و موضوع جديدي نيست و در هر مقطعي از بهانه هاي مختلفي براي اعمال فشار بر ملت ايران استفاده كرده است.

رييس جمهور در پاسخ به سوالي درباره واكنش ايران در قبال موضع عربستان نسبت به ادعاي آمريكا، گفت : معتقديم مواضع و مشكلات موجود، تحميلي و تحت فشار و دخالت غربي ها مي باشد و اگر اين فشارها نباشد هيچ مشكلي بين كشورها بويژه ايران و عربستان وجود ندارد، همانطوري كه سالانه يك ميليون نفر از مردم ايران به عربستان سفر مي كنند و دو ملت از روابط صميمي و خوبي برخوردار هستند. وي افزود: بعضي مشكلات موجود ميان كشورهاي منطقه و ايران و عربستان به خاطر دخالت غربي‌ها ايجاد شده است؛ همان طوري كه پيش از اين اينگونه مشكلات را بين ايران و مصر بوجود آوردند، در حالي كه مشكل خاصي بين دو كشور نبود، منتهي غربي‌ها براي تسلط بر منطقه تلاش مي كنند اختلاف و درگيري ايجاد كنند . احمدي نژاد در پاسخ به سوالي درباره ادعاي آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر تلاش ايران براي دستيابي به سلاح هسته‌اي و اين‌كه بسياري از مقامات اروپايي معتقدند كه هرگونه اقدام نظامي عليه ايران ديوانگي است ، اظهار داشت : در موضوع هسته‌اي ايران بايد به چند نكته توجه داشت ؛ ‌اول اين‌كه آمريكا و متحدينش اين ادعا را عليه ايران مطرح مي كنند، لذا موضوع جديدي به شمار نمي رود ؛‌دوم اين‌كه بايد توجه داشت كه آژانس بين المللي انرژي اتمي تحت سيطره چه كساني قرار دارد؟ اگر واقعاً مستقل است چرا طي 40 سال گذشته حتي يك گزارش از فعاليت‌هاي هسته‌اي آمريكا و متحدين آن منتشر نكرده است ؟

احمدي نژاد در ادامه با طرح اين سوال كه چه دليلي وجود دارد تا ايران همه فشارهاي جهاني را براي ساختن نهايتا چند بمب اتمي كه هيچ خاصيت و قابليت استفاده نداشته و از سوي ديگر توان مقابله با زرادخانه‌هاي آمريكا را نيز ندارد، تحمل كند؟ گفت: بودجه سازمان اتمي ايران 250 ميليون دلار است كه همه آن در راستاي فعاليت‌هاي صلح آميز هسته اي استفاده مي شود؛ اما دولت آمريكا فقط در يكسال 80 ميليارد دلار براي بازسازي بمب‌هاي اتمي خود هزينه كرده است ؛ قطعا ايراني‌ها باهوش تر از اين هستند و مي دانند كه با 250 ميليون دلار نمي توان با تسليحات هسته‌اي گسترده آمريكا مقابله كرد؛ ضمن اين‌كه من هم معتقدم كه هر نوع اقدام نظامي عليه ايران ديوانگي محض است .

احمدي نژاد با تاكيد بر اين‌كه ايران را نمي توان در منطقه و جهان ناديده گرفت ، با طرح اين سوال كه غربي ها تا چه زماني قصد دارند به اين گونه اقدامات خود ادامه دهند؟ آنها را به مطالعه تاريخ ايران توصيه كرد و گفت : ايراني ها تنها ملتي هستند كه هيچ گاه دشمن پيروز نداشته‌اند؛ ملت ايران دوست همه ملت هاست و به نفع همه است كه با ملت ايران همكاري كنند، اما مشكل اينجاست كه غربي ها قصد دارند از موضع قدرت و زور با ملت ايران برخورد كنند، در حالي كه هيچ ملتي چنين رفتاري را نمي پذيرد.

احمدي نژاد در پاسخ به سوالي درباره اتفاقات پس از انتخابات رياست جمهوري و وجود زنداني سياسي در ايران و برخورد با سران اغتشاشات اظهارداشت : در ايران هيچ كس تحت عنوان زنداني سياسي وجود ندارد و كساني هم كه بعضاً پس از انتخابات بازداشت شده‌اند، هيچ كدام با شكايت دولت نبوده است. دستگاه قضايي در ايران مستقل از دولت بوده و تحت تاثير دولت هم نيست و چه بسا بعضي مواقع قوه قضاييه با نظريات رييس قوه مجريه نيز مخالف باشد.

رييس جمهور در پاسخ به سوال مجري شبكه سي ان ان مبني بر اين‌كه شما در جهان به عنوان شخصيتي پاك‌دست و ساده زيست شهره هستيد، اما اخيراً اتهام فساد مالي به برخي از نزديكان شما در دولت وارد شده است، ‌تصريح كرد : هيچ كدام از اعضاي دولت در هيچ تخلفي دخالتي ندارند و هيچ اتهامي متوجه مجموعه دولت و نزديكان بنده نيست و همگان خواهند ديد كه پس از رسيدگي به اين موضوع از سوي دستگاه قضايي، هيچ اتهامي به دولت وارد نخواهد بود.

رييس جمهور با تاكيد بر اين‌كه سيستم بانكي كشور عادلانه نيست و دولت همواره به دنبال اصلاح آن بوده است، تصريح كرد : ‌اصلاح سيستم بانكي فرياد شش ساله دولت است، همچنان كه بانك ها، اقتصاد آمريكا و اروپا را نابود كرده‌اند در ايران نيز اين خطر وجود دارد .

احمدي نژاد در پاسخ به اين‌كه در زمان پيروزي انقلاب اسلامي، دو كشور تركيه و ايران از لحاظ اقتصادي در يك سطح قرار داشتند، اما امروز تركيه نسبت به ايران پيشرفته تر به نظر مي رسد، گفت : البته شرايط دو كشور متفاوت است؛ البته جمهوري اسلامي ايران از پيشرفت تركيه خوشحال است، اما بايد توجه داشت كه تركيه 8 سال جنگ تحميلي و 30 سال تحريم را تجربه نكرده است؛ اما با وجود همه اين شرايط، ملت ايران در بسياري از بخش ها پيشگام تر از تركيه است، ضمن اين‌كه تركيه 300 ميليارد دلار بدهي خارجي دارد و ايران تقريبا هيچ بدهي ندارد، پس نمي توان گفت كه از لحاظ اقتصادي از ايران جلوتر است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته