جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4005

 رئيس مجمع تشخيص مصلحت:
 مردم از علماء و روحانيت انتظار پاسخ هاي قانع کننده دارند 

آيت الله هاشمي رفسنجاني؛ رسالت حوزه‌هاي علميه، اساتيد و علما را در موقعيت کنوني کشور، خطير و حساس خواند و در هشداري صريح ؛ تاکيد کرد : اگر متوليان فکر و انديشه به خصوص در حوزه‌هاي علميه، نتوانند پاسخ‌هاي قانع‌کننده‌اي براي مردم و به خصوص نخبگان و حتي طلاب جوان داشته باشند، قطعاً در مراکز ديگري پاسخ سؤالات خود را خواهند يافت که ممکن است خوشايند نظام و حوزه‌هاي علميه کشور نباشد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آيت الله هاشمي رفسنجاني ؛ رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ديدار اعضاي مجمع محققين و مدرسين حوزه علميه قم ؛ نسل جديد و جوانان و نوجوانان کشور را از لحاظ بلوغ سياسي، اجتماعي و فرهنگي بسيار متفاوت از نسل ابتداي انقلاب خواند و تصريح کرد: به‌رغم پيشرفت خوبي که در حوزه‌هاي علميه پس از انقلاب صورت گرفته است، اما اين رشد متناسب با نيازهاي امروز اسلام در بُعد حکومتي نبوده است، زيرا نسل نو و جوان کشور در حال حاضر تشنه معارف ناب اهل بيت(ع) و ارزش‌هاي اصيل و والاي اخلاق عملي است و حوزه‌هاي علميه بايد بتوانند با به روزرساني افکار و مطالعات خود پاسخگوي سؤالات و شبهات بيشمار جوانان کشور باشند.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در ادامه اين ديدار با اشاره به اينکه ممکن است برقراري برخي محدوديت‌ها و سخت‌گيري‌ها در کوتاه‌مدت تأثير کاذب داشته باشد خاطر نشان کرد : رسالت حوزه‌ها و دانشگاه‌ها تنها درس و بحث صرف نيست، بلکه حضور فعال علما، طلاب و روحانيون در متن مشکلات و معضلات سياسي، اجتماعي و فرهنگي جامعه لازم است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در خاتمه افزود: اگر علما و حوزه‌هاي علميه ما به صورت مستدل و موشکافانه با پاسخگويي به سؤالات و انتظارات جامعه، اخلاقيات و اميد را در ميان نسل جوان کشور گسترش دهند، کاري بسيار بزرگ را به انجام رسانده‌اند.

همچنين آيت الله هاشمي رفسنجاني در ديدار جمعي از روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه کشور در واکنش به سؤالات متعدد آنان پيرامون مسائل و دغدغه‌هاي سياسي، اجتماعي و فضاي رسانه‌اي کشور، پاسخ به بسياري از سؤالات و دغدغه‌ها را به آينده موکول کرد و با اشاره به شرايط و حساسيت مقطع کنوني حيات انقلاب و نظام جمهوري اسلامي گفت: اولويت من در اين مقطع اين است که تا آنجا که مي‌توانيم از تفرقه، طرد و عوامل کينه‌ساز خودداري کنيم. آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در اين ديدار با اشاره به نياز فوري و حياتي کشور به اتحاد و همدلي ميان اقشار و گروه‌هاي گوناگون جامعه، توطئه‌هاي چندجانبه و تهديدهاي قدرت‌هاي استکباري را جدّي خواند و تصريح کرد: در شرايط کنوني هيچ‌گونه تفرقه و درگيري را به صلاح نمي‌دانم. البته همواره در جامعه بايد باب نقد سازنده باز و تحمل عقايد مخالف وجود داشته باشد، چرا که همين نقدها و نصيحت‌هاست که مسير تکامل و آينده نظام را همچون چراغي در تاريکي روشن خواهد ساخت.

ايشان در پاسخ به سؤالي در مورد نقش و جايگاه مجمع تشخيص مصلحت نظام در مقطع کنوني، با تشريح دليل و نحوه شکل‌گيري اين نهاد توسط حضرت امام(ره) گفت: علاوه بر وظايف سه‌گانه‌اي که در قانون اساسي براي مجمع تشخيص مصلحت نظام آمده، اين نهاد در ساليان گذشته وظيفه تدوين سند چشم‌انداز، سياست‌هاي کلي کشور و نيز تفسير ذيل اصل 44 را نيز بر عهده داشته است. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ، افزود: بخش مهمي از سياست‌هاي کلي مصوب مجمع، توسط رهبري معظم انقلاب ابلاغ شده است و قرار به اين بوده که برنامه‌ها، سياست‌ها، قوانين و عملکردها براساس اين سياست‌ها باشد که متأسفانه يا عمل نشده يا برعکس عمل شده است.

 آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، نظارت بر اجراي سياست‌هاي کلي را طبق قانون مسئوليت مقام معظم رهبري خواند و گفت: ايشان بنا به صلاحديد، بخش وظيفه نظارتي خود در سياست‌هاي کلي را به مجمع واگذار کرده‌اند، اما به دليل اينکه ابزار اجرايي لازم نظارت را نداشته‌ايم، متأسفانه تاکنون نتوانسته‌ايم در اين بخش موفق عمل کنيم و راضي‌کننده نيست.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به دغدغه برخي حاضران در مورد منتقل نشدن تجربيات بزرگان نظام به جوانان و عدم توجه به کادرسازي براي اداره آينده کشور و نظام گفت: يکي از مراکزي که در آن از تجربيات و افکار سابقون نظام استفاده مي‌شود، همين مجمع تشخيص مصلحت نظام است. در واقع اعضاي مجمع کپسول تجربه و اتاق فکر نظام هستند و اشراف بسيار خوبي به مسائل و مشکلات دارند.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در بخش ديگري از سخنانش پيرامون فضاي جامعه در آستانه انتخابات مجلس با تأکيد بر اينکه متأسفانه برخي ادامه حيات سياسي خود را در آغاز يا ادامه تنش و ايجاد التهاب در کشور مي‌بينند، خطاب به جمع حاضر گفت: جمهوري اسلامي ايران در حال حاضر مظلوم و هدف تيرهاي زهرآگين دشمنان است و در اين شرايط نبايد در داخل تنش و تفرقه ايجاد کرد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالي در خصوص پارلماني شدن ساختار سياسي کشور، با اشاره به اينکه طبق قانون اساسي، جمهوريت و اسلاميت دو رکن غيرقابل تغيير نظام جمهوري اسلامي هستند، گفت: البته رهبري اين موضوع را به آينده دور که ممکن است قابل بررسي باشد، محول کردند، چون تحقق محتمل اين کار مستلزم تغيير در قانون اساسي آن هم با سازوکار خود و تغيير در جمهوريت نظام است، در غير اين صورت تضعيف بخش جمهوريت نظام خلاف قانون اساسي است و قدرت انتخاب مردم محدود و محصور مي‌گردد که قطعاً اين مهم مدنظر رهبري نبوده است.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني همچنين در پاسخ به سؤالاتي پيرامون شرايط و فضاي پيش روي انتخابات مجلس، قانون را مبناي برگزاري و نظارت بر انتخابات خواند و تأکيد کرد: اگر به مُرّ قانون اساسي و قانون انتخابات به درستي و به دور از دخالت سلايق شخصي و جناحي عمل شود، انتخابات پيش روي کشور با شفافيت و سلامت و عدالت برگزار خواهد شد.

ايشان يکي از عوامل و زمينه‌هاي ايجاد اتحاد جامعه و دوري از تفرقه و تشتت را صندوق‌هاي رأي خواند و تصريح کرد: راه درست اين است که مردم احساس کنند مسئولان به رأي و حق سياسي آنان احترام مي‌گذارند و اگر اين‌گونه شود مهمترين اقدام سياسي مقطع حساس کنوني کشور اتفاق افتاده است.

آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در پاسخ به اين سؤال که آيا نسل جوان کشور آمادگي دريافت تجربيات مسئولان نظام را دارد يا خير، تقيّد عملي به ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي و دوري از حرف و شعارزدگي را مبناي تصميم و عمل جوانان کشور در آينده عنوان کرد و گفت: يکي از اهداف انقلاب اسلامي، حذف رذائل و حاکميت اخلاق و ادب اسلامي و صداقت بود و ما بايد همان‌گونه که به اعتقادات و عبادات اسلام اهميت مي‌دهيم، اخلاقيات اسلامي را نيز رعايت کنيم. نمي‌توان دروغ گفت و تهمت و انگ زد و از مردم به ويژه جوانان انتظار داشت که اخلاقيات را رعايت کنند. تناقض در عمل و گفتار، ريشه اعتقادات و باورهاي مردم را سست و متزلزل مي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته