جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1390/08/04 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4005

 خبـــر 

 دماوند؛ بام ايران نشسته بر بلنداي تاريخ و زيبايي

دماوند – ايرج صادقعلي

کوه‌هاي دماوند منبع بزرگ و غني از گياهان دارويي هستند، مي‌توانيد از گياهان دارويي‌اش البته با آگاهي از خواص آنها نهايت استفاده را ببريد. به گزارش خبرنگار آفرينش، دماوند شهر کوه و شهر کوه‌ها و کوهنوردي است . تمام نقاط دماوند در بين کوه‌ها و دره‌ها قرار گرفته است. رشته کوه قره داغ، زرين کوه، کوه شل، چمن داغ، از قلل شهرستان دماوند هستند. البته دماوند مرتفع‌ترين قله ايران هم در اين شهر و در 75 کيلومتري شمال شرق تهران قرار دارد. کوه‌هاي دماوند منبع بزرگ و غني از گياهان دارويي هستند،جاذبه‌هاي دماوند تنها منحصر به قله‌ها، کوهنوردي و چيدن گياهان دارويي نيست. مي‌توانيد سراغ بافت قديمي شهر دماوند هم برويد و برج يادمان «شيخ شبلي» را ببينيد. اين اثر متعلق به قرن 4-5 هجري است و در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. «محله درويش» از ديگر جاذبه‌هاي تاريخي مذهبي دماوند است. امامزاده عبدا... و امامزاده عبيدا...، مسجد و تکيه‌اي قديمي در اين محوطه قرار دارند. محله درويش در 550 متري مسجد جامع دماوند قرار دارد. حتماً چنار قديمي محله درويش و تزئينات داخلي مقبره امامزادگان را هم ببينيد. البته درراه رفتن به محله درويش از ديدن مسجد جامع دماوند غافل نشويد، اين مسجد در محله قاضي دماوند است. «وليدان» محوطه تاريخي ديگري است که قدمتش به دوره اشکاني و ساساني مي‌رسد. اگر به تاريخ و تمدن ايران قديم علاقه داريد حتماً اين منطقه را ببيند چون برخي از نمونه‌هاي باستاني آن در دنيا بي‌نظير است.

جالب است بدانيد شهري به نام کيلان در حدود 30 کيلومتري شهرستان دماوند و در مسير جاده دماوند وجود دارد که البته به سرسبزي استان گيلان شمال ايران نيست، اما اين شهر هم جاذبه ديدني دارد. فراموش نکنيد حتماً «چشمه علا» را ببيند و از آب آن بنوشيد. آب معدني اين چشمه از نظر گوارايي بي‌نظير است و طبيعت اطراف چشمه در پاييز منحصر به فرد است. پيست اسکي آبعلي هم در 50 کيلومتري شهر تهران در جاده هراز قرار دارد و گزينه خوبي براي يک سفر زمستاني است، درخت 300 ساله روستاي «چنار غرب» دماوند هم را ببينيد، اهالي معتقدند زير اين درخت دو نوجوان سيد، دفن هستند. «غار رودافشان» هم در روستاي رودافشان قرار دارد اين غار در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده و مطمئن باشيد ارزش ديدن را دارد. «درياچه تار» هم از ديگر ديدني‌هاي دماوند است و در شرق شهر دماوند قرار دارد. اين درياچه توسط کوه‌ها محصور شده است و براي ديدن آن بايد از راه جاده دماوند و مسير دامداري هومند آب سرد به آن رسيد. در ضمن اگر به دماوند سفر کرديد صنايع دستي آن را فراموش نکنيد و به کارگاه‌هاي حوله‌بافي سربزنيد. گليم‌بافي، منبت، معرق و منبت روي چوب و معرق از ديگر هنرهاي اهالي دماوند است.

آغاز سرشماري عمومي نفوس و مسکن درشهرستان قدس

قدس - اصغري

علي جهانبخشي فرماندار شهرستان قدس در ابتداي مرحله سرشماري درسالن فني حرفه‌اي شهرستان قدس در حضور 400 نيرو که براي هرکدام يک راننده با وسيله نقليه ترتيب ديده شده بود، به ايراد سخن پرداخت و گفت: يکي ازشاخصه‌هاي مفيد که در بيشتر کشورها براي به دست آوردن ميزان امکانات موجود و برنامه‌ريزي براي جبران کاستي‌ها ازآن استفاده مي‌کنند، سرشماري نفوس ومسکن است. اين جمع آوري اطلاعات در کشور ما هرده سال يک مرتبه اتفاق مي‌افتاد که اين مدت زمان طولاني به پنج سال کاهش يافت. وي افزود: اين سرشماري از دوم آبان ماه شروع شده که نيروهاي انتخاب شده آموزش‌هاي لازم را ديده و با کاورهاي مشخص شده براي آنها مي‌توانند با مراجعه به تک تک خانوارها در مدت زمان 20دقيقه تمامي اطلاعات نوشته شده درفرم هاي سرشماري راتکميل نمايند واين نيروها کاملامورد تاييد مي وآنها حق ندارند مدارک ويااسناد خارج ازموضوع را ازافراد خانوارها درخواست نمايند و باشند و امنيت اين افراد برعهده نيروي انتظامي مي باشد اين سرشماري تا22 آبان ماه ادامه داشته وشهروندان مهلت دارند که تاپايان اين زمان مشخص شده اطلاعات را ازطريق فرم هاي ارائه شده تکميل نمايند. ايشان درادامه سخنان خودبه برخوردشايسته نيروها باشهروندان نيزاشاره داشته و در اين باره خاطرنشان ساختند : هيچ نيرويي حق ندارد که برخورد ناشايست وغيراخلاقي باشهروندان داشته باشندوازشهروندان نيز تقاضا
مي کنيم باحوصله وارائه کارت ملي و شناسنامه به مامورين ما اطلاعات صحيح داده شود تانتيجه سرشماري ماضريب خطاي کمتري رانشان دهد که براي برنامه ريزي کشوري ودادن امکانات بسيارمهم مي باشد که نتيجه آن به خود شهروندان بازمي گردد.

عمليات اجرايي پروژه راه انديمشک – پل زال با پيشرفت مناسب در حال اجرا است

اهواز - خبرنگار آفرينش

مدير کل راه ترابري استان خوزستان طول کلي طرح پروژه آزاد راه انديمشک-پل زال را که حلقه اتصالي بين شبکه آزاد راهي کشور با آزاد راه خليج فارس در استان خوزستان است، بيش از 48 کيلو متر دانست و افزود عمليات اجرايي اين آزاد راه که يکي از خواسته‌‎هاي به حق مردم استان خوزستان محسوب مي‌شود از انديمشک آغاز و تا ابتداي آزاد راه پل زال – خرم آباد خاتمه مي‌يابد.وي هزينه احداث اين آزاد راه را بيش از 93 ميليارد تومان و از محل مشارکت بخش خصوصي با وزارت راه و ترابري دانست و اضافه کرد براي احداث اين آزاد راه بيش از 11 پل بزرگ و 135 پل کوچک پيش بيني شده که براي اجراي آنها به بيش از 165 هزار متر مکعب بتن‌ريزي بيش از 7 ميليون متر مکعب خاک‌ريزي و 9 ميليون متر مکعب خاک‌برداري نياز است.

به گفته رحماني در صورت تکميل اين قطعه علاوه بر اشتغال بيش از 600 نفر شاهد کاهش مسير تهران –خوزستان و تمايل صاحبان کالا براي تخليه بار خود در بنادر استان خوزستان خواهيم بود که رونق بيش از پيش اقتصادي اين استان را به همراه خواهد داشت. رحماني در پايان افزود عمليات اجرايي اين طرح که از سال 89 آغاز و تاکنون ادامه دارد. اکنون با پيشرفت 97/22 در حال اجراست که نسبت به برنامه زمان بندي خود از پيشرفت مناسب برخوردار است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
دريچه هنر
آزمون و سنجش
در قلمرو ورزش
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته